Právě dávné i nedávné historii obce Kostelík věnoval Petr Klaub výstavu, kterou instaloval v prostoru místního kostela.
Jednou se prostě sešla parta kluků v hospodě a při tradiční diskusi přišla řeč na téma starých fotografií Kostelíka. Brzy z toho byl nápad připomenout si historii obce, ukázat lidem místa, která dnes už nejsou nebo jsou zapomenuta. Třeba zdejší cihelna, kterou dnes už asi jen málokdo dokáže najít.
Myšlenka na výstavu vrtala hlavou Petra Klauba dlouho. A také sháněl vhodný prostor. Do zorného pole mu jednou padl místní kostelík. Návštěva u faráře Kružíka v Petrovicích, který kostel spravuje dopadla dobře a bylo rozhodnuto.


Přípravy


Začal obcházet sousedy, sháněl další materiály, objížděl archivy, mluvil s pamětníky. Občas mu někdo něco půjčil, jiný poradil, další zavzpomínal. S přípravou výstavy mu ochotně pomohli kamarádi Saša Krško a jeho žena Eva a za to jim patří velký dík.
„Překvapilo mne, jaký je o výstavu mezi lidmi zájem. Přišli nejen místní, ale přijela i řada rodáků, kteří už dnes v Kostelíku nebydlí, zastavili se tu turisté,“ konstatoval Petr Klaub.
Výstavní expozice totiž nabízí skutečné zajímavosti. K vidění zde byly například reprodukce dobových vojenských map – od časů Marie Terezie po období studené války. Nebo třeba dokumenty o soudní při mezi obcí Kostelík a slabeckým veterinářem z roku 1935. Zajímavé jsou pak osobní dopisy a různá potvrzení občanů, například o zaplacení daně nebo domovské listy. nechybí ani řada fotografií dokumentujících Kostelík a jeho okolí.


Soupis obyvatel


„Pro mne osobně je nejvzácnější soupis obyvatel Kostelíka z roku 1880. Vůbec jsem nečekal, že by se podařilo sehnat takový starý dokument kompletní a v tak dobrém stavu, aby se dal vystavit,“ svěřil se Petr Klaub. Také v době naší návštěvy v něm listoval místní občan Václav Topinka a vzpomínal, kteří z potomků tehdejších osadníků ještě v Kostelíku žijí.
Dokumentů a hlavně fotografií se nakonec podařilo sehnat poměrně dost. Byly to však hlavně snímky z rodinných alb, které nezasvěcenému divákovi moc nepoví. Přesto se do rukou pořadatele dostala řada takových, které ukazují dění v obci. A ty byly na výstavě vidět. Co však zaráží je, že z poválečného období a hlavně z období šedesátých let jakoby fotografie nebyly. jakoby lidé tehdy měli jiné starosti, než fotografování.
Hlavní iniciátor výstavy však už teď myslí dopředu. Na začátku srpna by mělo vzniknou v Kostelíku občanské sdružení, které si dává za cíl pozvednout život v obci. Záměrem jsou další výstavky, koncerty. A podaří-li se, pak třeba i opravit kousek Kostelíka do větší krásy.