Krakovec je živou ukázkou vrcholného myšlení konce čtrnáctého století a též tichým svědkem myšlenek Jana Husa, zastává trvalé místo v naší pestré národní historii.

Hrad se může pochlubit ručně vyřezávaným mostem, který se nachází ve vstupu do hradu.

V současné době tam probíhají rekonstrukce vstupní brány. Nyní je rám brány na hradě umístěn jen provizorně. Ten originální je také ručně vyřezán z dubového dřeva a nějakou domu se musí namáčet ve vodě.

V červenci Krakovec ožije a turisté tady mohou navštívit spoustu zajímavých akcí. ,, Já se ty akce snažím orientovat vždy na určitou skupinu lidí,“ řekl kastelán Jiří Sobek. A to se mu také daří.

Jako první bude k vidění na zřícenině hradu Krakovec akce „Krásná Strana“. To je již třetí ročník přednesu básní. Přijedou sem básníci ze Slovinska, z Francie a i z jiných evropských zemí. „ Podle mě je to nejvýraznější akce na Krakovci,“ podotkl Sobek a vysvětlil, že Krásná Strana se jmenuje proto, že stranou je poezie a stranou je i Krakovec. „Při mezinárodním básnickém setkání Stranou na Krakovci se odpoledne potkáme a uslyšíme i s Irenou a Vojtěchem Havlovými. Díky nim či skrze ně, k nám bude promlouvat zralost a klid,“ dodal.

3. července proběhne na hradě benefiční koncert společenství Adroméda. Jeho výtěžek poputuje do hospice ve Velké Chmelišné.

4. července se na hradě uskuteční akce pod záštitou Středočeského kraje, a to k připomenutí si památky Mistra Jana Husa na Krakovci. Od půl jedenácté až do půl šesté bude na hradě a v podhradí probíhat program věnovaný zejména dětem. Vystoupí tady středověcí šermíři, děti shlédnou divadelní představení například pohádku o Kulháčkovi.

Mimo programu pro děti se bude konat na hradě také bohoslužba, kterou bude sloužit děkan Husitské Teologické fakulty, profesor J. B. Vlášek. Senátor Marcel Chládek slavnostně poklepe na základní kámen hradu. Večer je pak pro návštěvníky přichystán koncert Floutny české Otakara Brouska staršího.

10. července zahraje hudební skupina KATCU. To je podle Sobka nedefinovatelný žánr.

24. července vystoupí na Krakovci rebelující přední dáma s osobitými texty a experimentálními způsoby hry na kytaru Dagmara Vojtková Andrtová.

Sezóna na hradě končí posledním červencovým dnem a to vystoupením Oldřicha Janoty, který předvede intimně meditativní hudbu i text s etnickými prvky. ,,Každý návštěvník může prožít na Krakovci vizuální ochutnávku a i ochutnávku vůní,“ dodal kastelán Jiří Sobek.