Každý rok přichází navíc nějaké překvapení, a tak letos kromě desáté básnické sbírky a čtvrté knížky fejetonů je to soubor veršovaných omalovánek Pro holčičku. Básně Karla Krátká - Chudobová pojmenovala „Hloubka utonutí“ a jde vlastně o tři sbírky v jediném svazku (Bod tání, Mělčina, Zbyly jen básně), fejetony „Jak jsem neposlechla / Jak jsem se nestala Komenskou“ a omalovánky, ty věnovala vnučce Idičce. Navíc – a to v textu nepřehlédneš – kráčí ve šlépějích svých rodičů, tedy učí, což zvláště dnes není právě poetické povolání. Takže klobouk dolů.

Obdiv patří i jejím excelentním hostům - zpěvákům, básníkům, recitátorům, hudebníkům … . Už jenom za ta nechystaná kouzelná odpoledne, která křtům předcházejí, by zasloužila jedničku s hvězdičkou, pochopitelně včetně účinkujících.

Kája tentokrát zahájila nedělní křest vlastní písní Šílená. Pak přivítala zcela zaplněnou Heroldovu síň a těm, kdo dosud nechyběli ani jednou, poděkovala za věrnost a statečnost. Poděkovala také všem, kteří mají na vydání nových knížek zásluhu, především autorům ilustrací – Lence Procházkové, Markétě Fuchsové, Milanu Kounovskému, a ještě představila účinkující. Zabodovala zvláště trefná charakteristika zpěvačky a kytaristky Evy Dvořákové jako přírodního hlasového úkazu z Prahy.

Úvodního slova se ujala Sylva Lauerová, brněnská poetička. Karlu Krátkou, s níž ji pojí náklonnost duší, nazvala významnou českou básnířkou, poetickým poctivcem, netvořícím pro svou vlastní exhibici. Zarecitovala také její báseň EKG z Almanachu české poezie a prozradila, že jí tyto verše při prvém přečtení vehnaly slzy do očí.

V druhé části zněla recitace a zpěv a hudba, verše i próza pochopitelně z čerstvě vydaných knížek, a zarecitovala si i většina přizvaných hostí: šansoniérka s hlasem Edit Piaf - Eva Kriz-Lifková, kytaristka a zpěvačka Eva Dvořáková, Sylva Lauerová a za muže rakovnický mistr nejen klavírní improvizace Václav Tobrman.

Jan Roušar, hudební skladatel, zpěvák a kytarista, zazářil zvláště v části třetí, věnované autorce jako překvapení. Bylo převážně hudebně zpěvní, zapojili se všichni a verše Václava Tobrmana potěšily neotřelým humorem. Potlesk, květiny, gratulace, křest tří knížek plus jedné v roli prémie - „Jak jsem po internetu nakoupila, tak p/r/odávám“ – přání nevysychající inspirace. A taky už se nemůžeme dočkat slíbených povídek.

AUTOR: Ivo Mička