Soubor Křivoklátští hudci se na scéně objevil na podzim roku 1995. Tehdy v něm vystupovalo několik amatérských muzikantů. Od té doby mnohokrát změnil své složení.

O souboru nám více řeklavedoucí souboru Lada Razímová: „Na Křivoklátsku se soubor prezentuje především účastí na téměř všech kulturních akcích. Ať už jsou to regionální masopusty, vynášení Smrtky, Peřiny, Vánoce a Velikonoce na hradě Křivoklátě, Šafářův dvoreček ve Zbečně, Křivoklátské panování, Plovoucí naděje a další. Na přelomu milénia se soubor rozhodl obohatit svůj repertoár i o náročnější duchovní hudbu, a proto rozšířil své řady o další zpěváky a hudebníky z okolí. V roce 2005 dokonce natočil formou živého koncertu CD s názvem Procházka staletími. Soubor v této podobě však byl pouze dočasnou formou, která po vydání CD ukončila svoji činnost.“

Od počátku vzniku vedla soubor soukromá učitelka hudby z Roztok Dagmar Pavlíčková. Po rozdělení souboru na sekci „duchovní“ a „světskou“ se Pavlíčková ujala vedení duchovní sekce. Světskou hudbu postupně převzala právě Lada Razímová.

Během trvání fungoval také chrámový soubor. Ten existuje dodnes nabízí velký výběr lidových písní z Čech a Moravy ve vlastních aranžích. Soubor se zaměřuje také na lidové koledy a vánoční skladby. Ty jsou k poslechu hlavně v době adventní. „Nástrojová sekce souboru koncerty doplňuje i o některé instrumentální skladby starých mistrů – převážně z doby renesance a baroka. Hudební pásma jsou tematicky zaměřena a proložena mluveným slovem,“ sdělila Razímová.

Asi před dvěma lety se součástí souboru stali dokonce Křivoklátští trubači. Ti tvoří samostatnou sekci a vystupují se souborem na některých společných projektech. Například na Tříkrálovém koncertu na Křivoklátě nebo na prezentaci Rakovnicka historických městských slavnostech v německém Kronachu.

Křivokltáské hudce si budete moci poslechnout již tento čtvrtek 10. prosince od 17 hodin v sále Dr. Spalové v budově muzea T. G. M. Rakovník. Zde se totiž bude konat další ročník soutěže O nejchutnější, nejkrásnější a nejvoňavější vánočku. O dva dny později, tedy v sobotu 12. prosince se soubor představí v Pecínově v hospodě Na Růžku, kde se bude konat Stříbrná sobota. V sobotu se bude konat také Adventní koncert v Panoším Újezdě v kostele Nanebevzetí P. Marie.