O tom, jak se jim natáčení povedlo, se mohou návštěvníci přijít přesvědčit v neděli 27. ledna do Novostrašeckého kulturního centra. Promítat se začíná úderem 16. hodiny.

Novostrašecká Amatérská Filmová Společnost Lotři v triku zpracovala od roku 2016 k obrazu svému ještě muzikál Trhák a pohádky Anděl páně 1 a Lotrando a Zubejda. Tentokrát se vrhli na komediální žánr.

Film Čtyři vraždy stačí drahoušku se natáčel od dubna do prosince loňského roku v různých lokalitách Nového Strašecí, například ve škole, v kavárně Sport, v hale Bios či v Novostrašeckém kulturním centru. Filmovalo se však i za hranicemi města. Kromě průmyslového areálu u Rynholce také v Železničním muzeu v Lužné či v Tanvaldu. Nechybělo ani natáčení v Krkonoších.

Celkem se ve filmu objeví 46 herců, kromě stálých členů se diváci mohou těšit i na řadu hostů. Na režisérskou židli opět usedl Jiří Duchoň, který Rakovnickému deníku přiblížil nejen průběh natáčení, ale i na koho se mohou diváci těšit.

Jak došlo k výběru filmu?
Výběr filmu trvá poměrně dlouho, musí to být něco pozitivního. Po dvou pohádkách jsme nechtěli pokračovat zase v pohádce a musí to být také film, do kterého se všichni vejdeme. Je nás poměrně dost, základních členů spolku je sedmnáct a potřebujeme film, kde si všichni zahrajeme. Osobně mám rád české pohádky a komedie, do zahraničních filmů se pouštět nechceme.

Jedná se čistě o ne-herce, nebo se natáčení zúčastnil třeba i nějaký divadelník?
Ne, ne, základem jsou Duchoňové. Protože synové mají nějaké partnerky, neteře partnery, tak se to postupně nabaluje, a to i na rodiče partnerů, sourozence partnerů…

Kromě rodinných příslušníků jste přizvali i hosty. Na koho se mohou diváci těšit?
Měli jsme už cennou zkušenost z Lotranda. Vybrali jsme starostu Karla Filipa, který dostal roli ředitele školy. Učitelku jsme potřebovali na roli trafikantky a Daniela Kalistová je taková správně přísná. Hledáme lidi, kteří nám fandí, my je oslovíme a oni to často ani nečekají, takže jsou překvapení. Dalším takovým hostem byl školník ZŠ, Zdeněk Jánský je zase kuchař, který pracuje v Praze, ale rodina Jánských nám strašně fandí, takže jsme ho rovněž vybrali. Dále je tam asi deset studentů osmých tříd, kteří nám také obětovali jeden den. Vážíme si každého, kdo roli přijme. Všichni jsou amatéři, ale nahradí to nadšením.

Jak se s nimi pracuje?
Je samozřejmě vidět, že ti, co natáčejí častěji, už mají něco za sebou. Na těch, co hrají krátké roličky, je zase vidět, že jsou takoví nerozehraní, není to třeba herecky úplně na úrovni, ale to není podstatné. Podstatou je, že jsou ochotni přijít a svoji roli zahrát, že jsou ochotni se úplně změnit a zahrát scénu třeba počtvrté. Měli jsme na natáčení i bývalého senátora Miloslava Pelce, který byl ochoten přijít a strávit na natáčení několik hodin. Jednu větu dělal asi čtyřikrát, ale to vůbec nevadí.

Jak bylo natáčení časově náročné?
Film trvá hodinu čtyřicet minut, takže je o malinko delší než původní film. Sice se snažím držet scénáře, jak to jen jde, ale občas tam několik vět doplním, aby ti ve vedlejších rolích měli více, než jednu větu. Celkem jsme natáčeli dvacet šest dní a z pravidla se natáčí mezi šesti a osmi hodinami za den. Třeba dvacet vteřin filmu trvá dvě hodiny. Příprava je náročná, všichni dělají všechno. Nemáte nikoho specializovaného do štábu, sami si musíme připravit rekvizity, kostýmy, scény a pak to po sobě zase všechno uklidit. Jde to hodně pomalu a náročné to není jen časově, ale i finančně.

Zájem o vaše filmy vzrůstá. Na první přišlo šedesát lidí, na dvě promítání pohádky Lotrando a Zubejda dohromady čtyři sta.
První film byl v tělocvičně a byl pouze pro uzavřenou společnost. Poté jsme to začali dělat veřejně, díky médiím se to šíří dál mezi lidi. Vylepujeme i velké plakáty a chceme, aby lidi přišli. Vstupné je dobrovolné a o peníze nám v žádném případě nejde. Když jsme promítali na Růžku, kde je kapacita sto lidí, přišlo jich sto padesát. To bylo neskutečné. Poté nám starosta na vystoupení Čtyřlístku nabídl kulturák, tak jsme promítali i tam. Měli jsme připraveno dvě stě židlí a dalších osmdesát jsme museli přidat. Podle ohlasů to vypadá, že snad lidi přijdou i tentokrát.

Máte v hlavě už další filmy?
Spíš to teď vypadá, že si dáme přestávku. Jak je to celoroční, tak je to dost hektické a poměrně drahé. Potřebujeme zase našetřit a trochu si odpočinout, protože kalendář máme všichni hodně nabitý. Přece jen už i trochu opadlo prvotní nadšení a bereme to spíš jako práci. Je třeba nabrat nový impuls. Vybereme něco zajímavého a tak za rok bychom mohli zase začít točit.