VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Makarius: Bez hudby bych nemohl žít

Nezabudice/Stochov -Svatovavřineckou pouť v Nezabudicích i letos ozdobil výjimečný hudební zážitek: koncert Hornického pěveckého sboru Kladno.Já o pár desítek minut dříve neodolala lákavé možnosti rozhovoru s uměleckým vedoucím sboru.

13.8.2011
SDÍLEJ:

Zkouška Hornického pěvěckého sboru KladnoFoto: Jana Elznicová

Svatovavřineckou pouť v Nezabudicích i letos ozdobil výjimečný hudební zážitek: koncert Hornického pěveckého sboru Kladno.
Já o pár desítek minut dříve neodolala lákavé možnosti rozhovoru s uměleckým vedoucím sboru. Je jím Roman Makarius a dozvídám se, že právě letos tomu bylo padesát let od té chvíle, kdy začal se sborem spolupracovat.

S jakými představami jste do spolupráce se sborem šel a do jaké míry se tyto představy podařilo zrealizovat?

Vlastně jsem tehdy ani žádné konkrétní představy neměl. Bylo to tak, že jsem před padesáti lety nastoupil jako horník na Důl Nosek a snažil jsem se někde uplatnit také jako muzikant, neboť muzika je moje celoživotní láska. Právě tehdy jsem si našel ve Stochově tento pěvecký sbor. Tedy tenkrát to byl spíše pěvecký kroužek nebo zájmová skupina lidí, kteří se snažili pěstovat sborový zpěv. Nicméně jsem se velice rád toho společku do sborového zpěvu nadšených lidiček ujal a pracuji s nimi dodnes. Výsledek je ten, že jsme se od počátečního zpěvu na schůzích dostali tvrdou prací až k dnešním úspěšným velkým koncertům. Procestovali jsme celou Evropu. Děláme pravidelné koncerty například v Kroměříži, v Praze či Kladně.

Nejprve k vám. Kdo vás přivedl k hudbě?

Od malička bylo v takzvaných „slušných“ rodinách dobrým zvykem věnovat se také hudbě. Tatínek trval na tom, abychom hráli na klavír, a tak jsem hrál na klavír. Nemusel jsem být k této aktivitě nijak zvlášť nucen. Hudba se mi zalíbila natolik, že jsem začal hrát i na další nástroje.

Můžete být konkrétnější?

Šel jsem do Příbrami na průmyslovku a tam jsem začal v Příbramské filharmonii hrát na lesní roh, na tympány. Stal jsem se druhým dirigentem a dokonce jsem založil studentský symfonický orchestr. Na vysoké škole jsem tři roky působil jako šéf dirigent vysokoškolského symfonického orchestru.

Můžete nám blíže představit váš sbor?

My jsme vlastně první sbor v České republice, který se osamostatnil. Nepatříme pod žádného zřizovatele. Přejmenovali jsme se na Hornický pěvecký sbor Kladno, protože nás i finančně podporují hornické organizace. Velice o nás dbají a my se zase snažíme propagovat hornictví jako takové. Zpívali jsme třeba v Polsku v hlubinném dole. To byl fantastický zážitek. Máme pětapadesát členů, právě tak akorát, abychom se vešli do autobusu. Jsme často na cestách, a to i v zahraničí. Teď jsme byli třeba na zájezdu v Maďarsku, příští rok organizujeme Německo a v dalším roce počítáme, že pojedeme do Rakouska.

Jak často zkoušíte a jak často se ve sboru mění tváře?

Jednou týdně, konkrétně v pondělí. Faktem je, že v určitém věku by starší zpěváci už měli odejít a také odcházejí z našich řad. Sbor musí zůstat mladý. Když se dnes podíváte na náš sbor, tak tam vidíte členy od sedmnácti let věku až maximálně do pětašedesáti let. Pak už totiž hlasivky nefungují tak, jak mají. A pak, kdyby starší neodešli, tak by nepřišli mladí.
Zavzpomínejte na nejúspěšnější koncerty, které sbor absolvoval za posledních pár let.
Je jich hodně. Těžko vybírat. Třeba za posledních dvacet let jsme měli tu čest zpívat s Eduardem Hakenem.
To byly nádherné koncerty stejně jako koncerty i s jinými sólisty Národního divadla či Státní opery, těch bych mohl jmenovat desítky. A prvního července jsme zpívali ve svatém Vítu. Polská republika zahajovala první rok předsednictví v Evropské unii a polský velvyslanec, se kterým se dobře znám, nás vyzval, zda bychom si tam při té příležitosti nezazpívali. Tak to byl opravdu ten nejkrásnější zážitek z poslední doby.

Chodí členové sboru na zkoušky poctivě?

Dle mého názoru chodí lajdácky, ale dle celostátních průměrů chodí velmi dobře. Já jsem často neurvalý, sprostý, nadávám, když nepřijdou na zkoušku. Důvod je ale zřejmý: to, co se nenaučí na zkoušce, to doma nebo jinde nedoženou. Všechny skladby zpíváme zpaměti. Musí je „do sebe“ zažít, aby se pak mohli při zkouškách a koncertech už soustředit jen na dirigenta. Na precizní přednes, souzvuk, do kterého dají vše. Ale pokud luští noty a slova, neumí to, tak nikdy nemohou udělat plnohodnotný umělecký přednes.

Váš repertoár je široký…

To ano. Národní písně, operní hudba. Český i zahraniční repertoár. Záběr je široký, nevyhýbáme se ani modernějším věcem, ale do úplné moderny nemůžeme jít. Tam si myslím, že na to nemáme.

Co pro vás muzika znamená?

Dnes je mi třiasedmdesát let. Když jsem začínal se sborem bylo mi třiadvacet let. Když se podívám zpětně na uplynulých padesát let, tak se na mém vztahu k muzice příliš nezměnilo. Zásadní změna je, že jsem o pětadvacet kilo těžší. Jinak nic.
Život bez ní bych už si nedovedl představit. Možná ji jednou budu dělat v poněkud skromnějších podmínkách, třeba jako varhaník v nějakém kostelíčku, ale pořád s muzikou budu žít, chodit na koncerty.

Kam za hudbou chodíte jako divák a posluchač dnes?

Na koncerty České filharmonie, na premiéry oper do divadel. Ze skladatelů mám rád romantiky, Dvořáka, Smetanu, Martinů.

Takže není problém pak získat ke spolupráci nějakého významného pěvce?

Není. Oni, myslím, s námi také spolupracují rádi. Jsou to vesměs přátelé, kamarádi. Fungujeme v jakési symbióze. My jsme samozřejmě amatéři a oni profesionálové, ale to, co my neumíme, to tam oni dodají a ten průměr, který nakonec během vystoupení vznikne, je vynikající.

Autor: Jana Elznicová

13.8.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka16 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: samostatnost, odpovědnost, pečlivost, příjemné vystupování, základní znalost účetnictví, znalost práce s PC (World, Excel, internet), řidičský průkaz sk. B podmínkou., Nabízíme: příjemný a vstřícný menší kolektiv, příspěvky na stravování, 5 týdnů dovolené., Možnost i zkráceného úvazku., Kontakt: tel. 775169694 (Po-Pá 10:00-14:00 hod.) nebo e-mailem ucto@tarpo.cz. Pracoviště: Tarpo spol. s r.o., Pražská, č.p. 346, 270 01 Kněževes u Rakovníka. Informace: Renata Picková, +420 775 169 694.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč16 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: tel. 776585542 (Po-Pá 12:00-17:00) nebo e-mailem presto.partners@centrum.cz. Pracoviště: Presto partners s.r.o. - pracoviště nové strašecí, Jiřího Šotky, č.p. 1106, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Yaroslav Blyznets, +420 776 585 542.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč16 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: tel. 776585542 (Po-Pá 12:00-17:00) nebo e-mailem presto.partners@centrum.cz. Pracoviště: Presto partners s.r.o. - pracoviště nové strašecí, Jiřího Šotky, č.p. 1106, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Yaroslav Blyznets, +420 776 585 542.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč20 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástupní plat dle domluvy a zkušeností., Požadujeme: technologii svařování MIG/MAG, zkušenost se svařováním nerez. mat. metodou TIG, orientaci ve výkresové dokumentaci, zručnost, samostatnost, odpovědnost., Nabízíme: příjemný a vstřícný menší kolektiv, příspěvky na stravování, 5 týdnů dovolené., Kontakt: tel. 775169694 (Po-Pá 10:00-14:00 hod.) nebo e-mailem ucto@tarpo.cz. Pracoviště: Tarpo spol. s r.o., Pražská, č.p. 346, 270 01 Kněževes u Rakovníka. Informace: Renata Picková, +420 775 169 694.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Likvidace požáru v průmyslovém areálu v Mochově na Praze-východ.

U požáru v Mochově hasiči zrušili zvláštní stupeň poplachu

Vyhlášení II. stupně požárního poplachu si v pátek dvě hodiny před polednem vyžádal rozsáhlý požár v průmyslovém areálu v Mochově na Praze-východ.
8

Do vyhořelé haly v Mochově se zakousla těžká technika

Bubáci vyrážejí do boje. Jarní část začnou s Karvinou

Nové Strašecí - Již v neděli vstoupí hokejbalisté Nového Strašecí do „jarní“ části první ligy. A hned na úvod si projdou pořádně ostrým testem. Čeká je totiž pátá Karviná, která ještě předloni hrála nejvyšší soutěž a před rokem trápila v semifinále pozdějšího vítěze – Poličku. První letošní zápas začne v 10:30. 

Rakovničtí hokejisté se dnes pokusí zajistit si postup do semifinále

Rakovnicko - Dnes se hraje odveta čtvrtfinále Krajské hokejové ligy mezi Černošicemi a Rakovníkem, tentokrát od 16:30 v Černošicích. Odjezd od zimního stadionu je ve 14 hodin a ještě pár volných míst zbývá. V případě, že Rakovničtí prohrají, sehrají v neděli rozhodující duel na vlastním ledě od 17:30. 

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT