VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Makarius: Bez hudby bych nemohl žít

Nezabudice/Stochov -Svatovavřineckou pouť v Nezabudicích i letos ozdobil výjimečný hudební zážitek: koncert Hornického pěveckého sboru Kladno.Já o pár desítek minut dříve neodolala lákavé možnosti rozhovoru s uměleckým vedoucím sboru.

13.8.2011
SDÍLEJ:

Zkouška Hornického pěvěckého sboru KladnoFoto: Jana Elznicová

Svatovavřineckou pouť v Nezabudicích i letos ozdobil výjimečný hudební zážitek: koncert Hornického pěveckého sboru Kladno.
Já o pár desítek minut dříve neodolala lákavé možnosti rozhovoru s uměleckým vedoucím sboru. Je jím Roman Makarius a dozvídám se, že právě letos tomu bylo padesát let od té chvíle, kdy začal se sborem spolupracovat.

S jakými představami jste do spolupráce se sborem šel a do jaké míry se tyto představy podařilo zrealizovat?

Vlastně jsem tehdy ani žádné konkrétní představy neměl. Bylo to tak, že jsem před padesáti lety nastoupil jako horník na Důl Nosek a snažil jsem se někde uplatnit také jako muzikant, neboť muzika je moje celoživotní láska. Právě tehdy jsem si našel ve Stochově tento pěvecký sbor. Tedy tenkrát to byl spíše pěvecký kroužek nebo zájmová skupina lidí, kteří se snažili pěstovat sborový zpěv. Nicméně jsem se velice rád toho společku do sborového zpěvu nadšených lidiček ujal a pracuji s nimi dodnes. Výsledek je ten, že jsme se od počátečního zpěvu na schůzích dostali tvrdou prací až k dnešním úspěšným velkým koncertům. Procestovali jsme celou Evropu. Děláme pravidelné koncerty například v Kroměříži, v Praze či Kladně.

Nejprve k vám. Kdo vás přivedl k hudbě?

Od malička bylo v takzvaných „slušných“ rodinách dobrým zvykem věnovat se také hudbě. Tatínek trval na tom, abychom hráli na klavír, a tak jsem hrál na klavír. Nemusel jsem být k této aktivitě nijak zvlášť nucen. Hudba se mi zalíbila natolik, že jsem začal hrát i na další nástroje.

Můžete být konkrétnější?

Šel jsem do Příbrami na průmyslovku a tam jsem začal v Příbramské filharmonii hrát na lesní roh, na tympány. Stal jsem se druhým dirigentem a dokonce jsem založil studentský symfonický orchestr. Na vysoké škole jsem tři roky působil jako šéf dirigent vysokoškolského symfonického orchestru.

Můžete nám blíže představit váš sbor?

My jsme vlastně první sbor v České republice, který se osamostatnil. Nepatříme pod žádného zřizovatele. Přejmenovali jsme se na Hornický pěvecký sbor Kladno, protože nás i finančně podporují hornické organizace. Velice o nás dbají a my se zase snažíme propagovat hornictví jako takové. Zpívali jsme třeba v Polsku v hlubinném dole. To byl fantastický zážitek. Máme pětapadesát členů, právě tak akorát, abychom se vešli do autobusu. Jsme často na cestách, a to i v zahraničí. Teď jsme byli třeba na zájezdu v Maďarsku, příští rok organizujeme Německo a v dalším roce počítáme, že pojedeme do Rakouska.

Jak často zkoušíte a jak často se ve sboru mění tváře?

Jednou týdně, konkrétně v pondělí. Faktem je, že v určitém věku by starší zpěváci už měli odejít a také odcházejí z našich řad. Sbor musí zůstat mladý. Když se dnes podíváte na náš sbor, tak tam vidíte členy od sedmnácti let věku až maximálně do pětašedesáti let. Pak už totiž hlasivky nefungují tak, jak mají. A pak, kdyby starší neodešli, tak by nepřišli mladí.
Zavzpomínejte na nejúspěšnější koncerty, které sbor absolvoval za posledních pár let.
Je jich hodně. Těžko vybírat. Třeba za posledních dvacet let jsme měli tu čest zpívat s Eduardem Hakenem.
To byly nádherné koncerty stejně jako koncerty i s jinými sólisty Národního divadla či Státní opery, těch bych mohl jmenovat desítky. A prvního července jsme zpívali ve svatém Vítu. Polská republika zahajovala první rok předsednictví v Evropské unii a polský velvyslanec, se kterým se dobře znám, nás vyzval, zda bychom si tam při té příležitosti nezazpívali. Tak to byl opravdu ten nejkrásnější zážitek z poslední doby.

Chodí členové sboru na zkoušky poctivě?

Dle mého názoru chodí lajdácky, ale dle celostátních průměrů chodí velmi dobře. Já jsem často neurvalý, sprostý, nadávám, když nepřijdou na zkoušku. Důvod je ale zřejmý: to, co se nenaučí na zkoušce, to doma nebo jinde nedoženou. Všechny skladby zpíváme zpaměti. Musí je „do sebe“ zažít, aby se pak mohli při zkouškách a koncertech už soustředit jen na dirigenta. Na precizní přednes, souzvuk, do kterého dají vše. Ale pokud luští noty a slova, neumí to, tak nikdy nemohou udělat plnohodnotný umělecký přednes.

Váš repertoár je široký…

To ano. Národní písně, operní hudba. Český i zahraniční repertoár. Záběr je široký, nevyhýbáme se ani modernějším věcem, ale do úplné moderny nemůžeme jít. Tam si myslím, že na to nemáme.

Co pro vás muzika znamená?

Dnes je mi třiasedmdesát let. Když jsem začínal se sborem bylo mi třiadvacet let. Když se podívám zpětně na uplynulých padesát let, tak se na mém vztahu k muzice příliš nezměnilo. Zásadní změna je, že jsem o pětadvacet kilo těžší. Jinak nic.
Život bez ní bych už si nedovedl představit. Možná ji jednou budu dělat v poněkud skromnějších podmínkách, třeba jako varhaník v nějakém kostelíčku, ale pořád s muzikou budu žít, chodit na koncerty.

Kam za hudbou chodíte jako divák a posluchač dnes?

Na koncerty České filharmonie, na premiéry oper do divadel. Ze skladatelů mám rád romantiky, Dvořáka, Smetanu, Martinů.

Takže není problém pak získat ke spolupráci nějakého významného pěvce?

Není. Oni, myslím, s námi také spolupracují rádi. Jsou to vesměs přátelé, kamarádi. Fungujeme v jakési symbióze. My jsme samozřejmě amatéři a oni profesionálové, ale to, co my neumíme, to tam oni dodají a ten průměr, který nakonec během vystoupení vznikne, je vynikající.

Autor: Jana Elznicová

13.8.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 100 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulant/ka výrobní linky. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 119 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Směnnost: možnost 1 směny, 2 směn, 3 směn, 4 směn, nepřetržitého provozu nebo nočního provozu. , Náplň práce: jednoduchá manuální práce, balení pracích prášků, balení tekutých pracích prostředků, vkládání krabic do rozvěrače, kontrola kvality vyrobených výrobků, navážení obalového materiálu k výrobní lince., Nabízíme: stravenky, fasování zboží za sníženou cenu v podnikové prodejně, 25 dní dovolené, bonus za docházku, bonus za flexibilitu., Kontakt: tel. 737206220 (Po-Pá 8:00-17:00 hod.) nebo osobně na adrese Vysoká ul. 267, Rakovník. Pracoviště: Manpowergroup s.r.o.- procter&gamble ottova 402, Ottova, č.p. 402, 269 01 Rakovník 1. Informace: Stanislava Fojtíková, +420 737 206 220.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 17 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hrubá měsíční mzda 17000,- Kč + bonusy., Požadujeme: jazykové znalosti NJ, AJ výhodou, základní práci na PC. , Pracovní doba: 7:30-19:30 - 2 dny práce, 2 dny volna (včetně víkendů)., Kontakt: tel. 603266637 nebo e-mailem recepce@hotel-jesenice.cz. Pracoviště: Lions - školící středisko nesuchyně, s.r.o. - hotel jesenice, U Velkého rybníka, č.p. č.e. 188, 270 33 Jesenice u Rakovníka. Informace: Daniel Křováček, +420 603 266 637.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 25 000 Kč

Řidiči popelářských vozů Řidič popelářského vozu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Prac. doba: 6:00-14:30 hod., Požadujeme: řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz, spolehlivost, dochvilnost., Kontakt: tel. 493647793 nebo e-mailem mprakovnik@mariuspedersen.cz. Pracoviště: Marius pedersen a.s. - provozovna rakovník, Dukel. hrdinů, č.p. 2330, 269 01 Rakovník 1. Informace: Martin Kinkal, +420 313 515 812.

Management - Management Ředitel 50 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti obchodu, marketingu a v příbuzných oblastech Ředitel/ka rozvoje. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: výborná znalost RJ - rodilý mluvčí, praxe na vedoucích pozicích v oboru pivovarnictví., Nabízíme: závodní stravování, příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené., Kontakt: e-mailem lenka.kutkova@pivobakalar.cz. Pracoviště: Tradiční pivovar v rakovníku, a.s., Havlíčkova, č.p. 69, 269 01 Rakovník 1. Informace: Lenka Kůtková, +420 313 285 543.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pozemní hokejistky HC 1972 Rakovník prohrály s HC Gantoise 0:9.

Pozemkářkám po druhé porážce hrozí sestup

Jazzové léto v Pavlíkově.
32

Jiří Anderle si na pavlíkovském Jazzovém létě zahrál na bicí

OBRAZEM: Dům osvěty patřil rakovnickým boxerům

Rakovník - Rakovnický Dům osvěty po několika měsících patřil opět boxerům. Uskutečnil se zde totiž Galavečer rakovnického boxu, jenž pořádal oddíl TJ TZ, a na kterém se představili domácí boxeři a boxerky všech věkových i váhových kategorií. Vrcholem akce byl pak profesionální zápas mezi Patrikem Bartošem a jeho bratrem Denisem. Bratrský souboj vyhrál zkušenější Patrik, ale i Denis předvedl velmi dobrý výkon. Mezi boxerskými zápasy zpříjemnily chvíli všem přítomným hard rocková kapela Five Sins a rakovnické aerobičky.

Po hledaných školačkách pátrá pražská policie i v Kladně a Nymburce

Střední Čechy – Po dvou mladých Středočeškách, jejichž útěky pro ně nejsou ničím neznámým, pátrají pražští kriminalisté. Obě již byly hledané opakovaně – a obě nedovoleně opustily diagnostický ústav v Praze 4. Zmizely však odtud nezávisle na sobě.

Návrhu na vstup do vlády dala středočeská ČSSD tři jedničky

Střední Čechy – Na rozdíl od sociálních demokratů z Ústecka, jejichž představitelé se vyslovili proti účasti své strany v připravované vládě, středočeská organizace ČSSD vládní angažmá podporuje. V sobotu to ukázalo hlasování na krajské konferenci v Kladně. V tamější Vašatově ulici získala varianta vstupu do vlády výraznou podporu. Souhlas vyjádřený třemi jedničkami.

Tatran padl s Motorletem a naděje na záchranu se ztenčila

Rakovník - V dalším kole divize B Tatran hostil Motorlet, za který nastoupuje bývalý ligový fotbalista Jan Rajnoch. Ten se stal hlavním aktérem utkání, jelikož svému týmu zajistil hlavou tři body. Přesto, že po většinu zápasu hráli tatranští, branku vstřelit nedokázali. Šance na záchranu soutěže se jim po další smolné prohře na domácím hřišti ztenčuje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT