No, zkuste si třeba doskočit pro čokoládového Mikuláše nebo lahev rychlých špuntů, když vás v pase drží guma, která k dobrotám sotva dosáhne! Až sem by to nebylo nic divného. Jenže přesně ve tři se všichni malí i velcí shromáždili na sále. Chvilka ticha a napětí…

„Ahoj, děti!“ Zdraví se po roce se všemi v sále Mikuláš s Andělem a dvěma čerty v patách. „Nezlobily jste?“ ptá se dál. „Ne!“ zazní sborem. Pak s čerty obchází ztichlým sálem. Ptá se namátkou: „Byl jsi hodný?“ V tu chvíli ani odrostlí puberťáci nemají pohotovou odpověď. Konec vyptávání! Mikuláš s Andělem se dají do tance, přidají se i čerti a nakonec tančí celý sál.

Ale v Čisté a okolí žijí samé hodné děti. Čerti si nikoho do pekla neodnášejí. Drží se pěkně zkrátka a ani moc nevyvádí, aby děti postrašili.

A co víc! Mikuláš s Andělem si sedají na podium a každému dítku darují balíček. Jde jim to pěkně od ruky, však už v tom mají za ta léta praxi. Zřejmě se i trochu zapotili, protože obdarovat plný sál dětí dá nějakou práci.

Ještě jednu prima věc tady zavedli, a to donáškovou službu. Ten, kdo byl nemocný a nemohl si pro balíček přijít, tomu ho Mikuláš dodal až do domu.
Mikulášskou nadílku pořádal letos už po dvanácté pro všechny místní děti i pro ty, co chodí v Čisté jen do školy, obecní úřad.