Sídlem mnoha muzeí a výstavních prostor je samozřejmě Kutná Hora, kde lze navštívit Galerii Středočeského kraje, Galerii Felixe Jeneweina či Galerii naivního umění. Velkým tahákem ve městě je ale i České muzeum stříbra, které letos slaví výročí 140 let od svého založení. V muzeu mohou příchozí kromě stálých expozic a sezonních výstav navštívit i středověký důl. O jeho prohlídky je velký zájem a v letních měsících bývají pravidelně vyprodané.

Důlní muzeum

Pusto není ani na opačném konci Středočeského kraje. Příbramskou důlní historii reprezentuje Hornické muzeum Příbram. Jednou z jeho poboček je hornický skanzen Březové Hory zastoupen několika doly a expozicemi.

V Ševčinském dole mohou zájemci navštívit několik výstav z dějin hornictví na Příbramsku, vystoupat na ochoz těžební věže, prohlédnout si důlní techniku nebo zavítat do hornické chalupy. Z dolu Vojtěch vede historická vodní štola až k dolu Anna. Ten láká hlavně děti, které se tam mohou projet důlním vláčkem. I dospělí zde ale mohou sestoupit do podzemí. Otevírací doba muzea je od úterý do pátku od 9 do 17 hodin.

Historické vozy, motocykly, vlaky

V Rožmitále pod Třemšínem se nachází Podbrdské muzeum. Návštěvníci jej najdou v historickém jádru města na náměstí. Nabízí několik výstav – Expozice pánů z Rožmitála, Expozice historických automobilů, Jak se žilo na Podbrdsku a Muzeum hasičstva.

Na Rakovnicku a Kladensku je zase možné navštívit muzea zaměřená na historické motocykly, vozy, ale také vlaky.


V historickém muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka jsou k vidění opravené parní a i motorové lokomotivy, historické vozy a další věci související s provozem železnice. Návštěvníci si zde mohou nostalgickou atmosféru zažít na vlastní kůži, a to v rámi pravidelných speciálních víkendových akcí, kdy z muzea vyráží historická souprava zpět na koleje.

Další železniční muzeum se nachází ve Zlonicích na Kladensku.


V Pavlíkově u Rakovníka lze v muzeu Splněný sen obdivovat staré, ale za to stále ještě pojízdné historické motocykly. Majiteli Ivo Šarlingrovi se tu podařilo nashromáždit motorky z nejrůznějších kontinentů světa, ale i tehdejšího Československa. V muzeu je k vidění i motocykl s plyšovými medvědy.

„Je to motocykl, na němž jezdili medvědi ve filmu Šest medvědů s Cibulkou," řekl už dříve Deníku majitel muzea Ivo Šarling. Pokud patříte mezi obdivovatele amerických historických vozů, pak u Lužné u Rakovníka najdete muzeum, kde lze tyto naleštěné unikáty spatřit. V Lánech na Kladensku pro změnu stojí za navštívení muzeu závodních historických vozů, ale i muzeum věnované hokeji.

Největší loutkový betlém

Muzeum betlémů se nachází na náměstí v Karlštejně. V přízemí budovy je k vidění kvalitní kolekce českých historických betlémů vyřezávaných ze dřeva, doplněná betlémy z dobových raritních materiálů, například vosku, cukru nebo chleba. Lákadlem pro děti je několik mechanických betlémů, které si samy spouštějí.

Přímo pod střechou se pak skrývá divácky nejefektnější Karlštejnský královský betlém. Jedná se o největší loutkový betlém v České republice rozkládající se na 80 metrech čtverečných. Několikametrové kulisy hradu Karlštejna jsou osazeny 46 loutkami vyřezanými ze dřeva a oblečenými v dobových oblecích. Ježíškovi přináší dary deset nejvýznamnějších českých panovníků v čele s Karlem lV., který přináší právě hrad Karlštejn