IVO MIČKA

První koncert podzimního cyklu nebude koncert ledasjaký. V Rakovníku stále populární Ota Pihrt, hornista Symfonického orchestru Českého rozhlasu, učitel, kapelník, aranžér a hudební skladatel, který před nedávnem oslavil neuvěřitelnou pětasedmdesátku, přijede také tentokráte se svojí Vinohradskou kapelou. Však Pražský rozhlas, odkud si vypůjčila jméno, dodnes sídlí na Vinohradské čp. 12. Orchestr založil před třiceti lety z řad profesionálních muzikantů a od té doby s kapelou absolvoval nesčíslně koncertů a nahrávek.


Ale nebyl by to Ota, aby pro svůj rodný Rakovník, kamarády a přátele dobré dechovky nepřichystal kromě muziky překvapení v podobě žhavé novinky, CD, dovezeného z Kubešova hudebního vydavatelství v předvečer koncertu. Nese název „30 let Vinohradské kapely“ a je na něm 19 populárních skladeb z kapelníkovy tvůrčí a aranžérské kuchyně, známých z rozhlasu i televize. Kdo by si například nevzpomněl na pěvecký soubor Inkognito kvartet a pochod Vojáci, rejtaři bílí? Nechybí ani skladby věnované rodnému kraji: Oupořská mazurka, Pivo z Rakovníka a další.


Zatímco křest CD, které si budeme moci ihned z koncertu odnést, je zcela v režii autorově, gratulaci této významné osobnosti českého muzikanství chystá rodné město a orchestr Merkur, u jehož kolébky před 55 lety Otakar Pihrt rovněž stál.


Zatrhněte si proto v diáři dnešní večer a čas 19.30 hodin, kdy koncert v KC začíná. Bude stát za to.

Kdo je Ota Pihrt

Ota Pihrt – hudební skladatel, aranžér, dirigent, hráč na lesní roh – se narodil v Rakovníku 9. července 1933. Zde také získal první hudební základy v městské hudební škole. Později studoval na rakovnickém gymnáziu a pokračoval na Pražské konzervatoři (1948 – 1955). Je členem Symfonického orchestru Čs. rozhlasu Praha, autorem řady skladeb populárních i tzv. vysokého populáru, stejně jako „vážných.“ Od raného mládí se aktivně účastnil všech rakovnických hudebních aktivit, účinkoval na veřejných koncertech Junácké kapely nebo v orchestru Rakovnické opery. V roce 1953 založil dnes nejstarší rakovnický taneční orchestr Merkur, založil umělecky velmi hodnotný komorní smyčcový orchestr při OKS v Rakovníku, jehož je dlouholetým dirigentem.
Své rodné město navštěvuje často a rád. Pomáhá s notovými úpravami zdejším orchestrům, účinkuje jako dirigent při nejrůznějších příležitostech (např. 100 let Rakony s dechovým podnikovým orchestrem Rakovanka), spoluzaložil hudební koncerty (Adventy) na hradě Křivoklátě, kde uvádí skladby starých českých mistrů i světových klasiků.
Rakovník a Rakovnicko popularizuje také jako hudební skladatel a dirigent pražské Vinohradské kapely, se kterou vystoupí i při zahajovacím koncertu podzimního cyklu Večery s dechovkou. Některé názvy skladeb z jeho pera, vyšlých na CD s přispěním města Rakovníka a Rabasovy galerie v renomovaných vydavatelstvích, nesou ve svém názvu odkaz rodného města nebo kraje: Rakovnická polka, Pivo z Rakovníka, Oupořská mazurka, Královský pivovar, Pod Týřovem…
Kromě renomovaných textařů spolupracuje při své tvorbě s dalším Rakovničanem Ivem Mičkou. Jejich společná skladba věnovaná krušovickému pivovaru a také Václavu Rabasovi, prostě Krušovicím, zazněla na jarním koncertě Ústřední hudby AČR v Roudnici nad Labem 5. dubna 2008.

Ota Pihrt, laureát mnoha hudebních soutěží, se letos dožívá 75 let. V Rakovníku je oslaví 15. října v čele Vinohradské kapely a zároveň symbolicky uzavře svoji letitou muzikantskou pouť. Při té příležitosti převezme z rukou rakovnického starosty Zdeňka Nejdla ocenění za dlouholetý přínos hudební kultuře a peněžní prémii ve výši 10 000 korun.