„S každou skupinkou jsme trochu nervozní, jak to dopadne. Ale je to zajímavé. Provázíme vždy ve dvojici a máme rozděleno, co kdo řekne. Když pak poslouchají a ani nedutají, a třeba se i na něco zeptají, máme z toho radost," shodla se děvčata. Všechna chodí do historického kroužku při základní škole ve Mšeci a po historii zámku pátrají společně s paní ředitelkou Lenkou Pulcovou.

Ve sklepě i na půdě čekalo příchozí překvapení. „Mšecké slavnosti jsme připravili už potřetí. Proto pokaždé přidáme do prohlídky zámku něco nového, nějaké překvapení pro stálé návštěvníky," popisovala ředitelka Lenka Pulcová.

Půda

Půda se tentokrát proměnila ve starou školu. Na starých lavicích ležely historické pomůcky a učebnice, například vycpaní ptáci a zvířata, počítadla, nebo stará pera s násadkou. V třídnici na katedře jste se mohli dočíst, že žáci ve školním roce 1951-52 o pracovní vyučování probírali zašívání a látání.

„Hodně věcí jsme dostali z bývalé základní školy v Srbči. Třeba staré lavice, obrazy i třídní knihy. V těch se dokonce někteří návštěvníci ještě našli. Bohužel, z naší školy jsme hodně věcí při úklidu vyhodili, ale máme přislíbené další věci z jiných škol," vysvětlovala Lenka Pulcová.

Sklep

Prohlídka sklepa byla jen pro odvážné. Za těžkými dveřmi vykukoval kostlivec Emil, kdysi prý zlobivý žák, zavřený ve sklepě za trest. V další části si vás vzala za svitu svíček do parády strašidla: několik duchů a zombie za doprovodu klávesisty ukázalo, co vše dovedou.

V největší prostoře, v bývalém atomovém krytu, se promítaly hororové scény.

Tanec

Po prohlídce jste si mohli jít vydechnout a pobavit se na nádvoří zámku. Ve stáncích se nabízelo občerstvení, místní med i něco ostřejšího ze zdejší pálenice. Oku lahodily také výrobky místních žen.

O kulturní vyžití se postarali divadelníci a šermíři, ale také žáci z mateřské a základní školy. Ti nejmenší slavnost zahajovali. Nechyběl ani tanec v podání členů tanečního kroužku pod vedením Lucie Kárové. Tentokrát spolupracovaly kroužky taneční a historický. Proto se zrodil historický tanec vesnické chasy. Tančili mladé dámy a pánové z druhého stupně základní školy.

„Přemluvit kluky k tanci, byl trochu oříšek. Děvčata, ta se těšila, ale kluci se více stydí. Jsem na ně proto moc hrdá, že do toho vůbec šli," pochválila tanečníky Lenka Pulcová. V baletním stylu zatančily také mladší dívky.

Na přípravě třetích městských slavností spolupracoval Městys Mšec, základní škola. „Bez pomoci všech lidí bychom to určitě nezvládli. Pomáhali nám současní žáci i ti bývalí, co jsou již na středních školách. Přišli již v pátek, byli tu i dnes. Je to moc milé a moc jim děkuji," řekla ředitelka mšecké základní a mateřské školy Lenka Pulcová.