Ale ještě před jejich čtvrtečním vyhlášením a oceněním zahrálo skvěle mistrovské kytarové duo Petra Martinovská a Šárka Kolská a promluvil ředitel Masarykovy obchodní akademie Miroslav Blecha. Vždyť právě MOA přišla s tímto výtvarným kláním, a nejen s ním.

„Přemýšleli jsme, jak ještě víc přiblížit naši školu potencionálním budoucím studentům, aby při volbě střední školy věděli, že kromě kvalitní výuky a vzdělání nabízí MOA i řadu zajímavých mimoškolních aktivit,“ řekl.

A Masarykova obchodní akademie si v tomto směru skutečně vede na jedničku, vždyť pro žáky základních škol každoročně pořádá ještě soutěže literární, sportovní či historické. Panu řediteli udělalo radost, že většina ztvárněných pedagogických portrétů se tváří optimisticky, což by patrně v případě opačném, tedy učitelů soutěžících na téma „Namaluj svého žáka“, dopadlo kdoví jak. „Ale taková soutěž zatím nehrozí,“ dodal s úsměvem a poděkoval městu za finanční příspěvek a Rabasově galerii za tradiční pomoc s výstavou.

Ředitel galerie Václav Zoubek si posteskl nad letošní menší účastí soutěžících (ani ve výstavní síni nebylo nabito), na druhou stranu pochválil vysokou úroveň prací a rozesmál přítomné, když v jednom ze dvou ztvárněných podmračených učitelů s jistotou rozpoznal odborného lektora Rabasovy galerie Dalibora Blažka. Obdivně se zmínil o šikovnosti dětských umělců v jejich snaze zachytit fyzickou podobu učitele i o těch, kteří se zaměřili spíš na to, co pedagoga povahově nebo jiným způsobem charakterizuje.

Odměnu by si bylo pochopitelně zasloužilo všech 47 soutěžících (všechny zaslané práce jsou vystaveny), ale jak už to chodí - a porota to prý tentokrát měla opravdu těžké - vítězi, na které čekalo peněžní ocenění a ještě studentská pečeť z rukou pana ředitele a také hlavního organizátora soutěže Marka Pavlíka, se stali z každé kategorie pouze tři.

V té první, nejmladší, zvítězil Jakub Knot ze 3. třídy ZŠ Roztoky, druhá byla Simona Kapounová z 1. ZŠ a ze 4.A, bronzová Martina Nygrínová ze stejné školy a třídy. Ve druhé kategorii stanul nejvýše Aleš Zwettler ze 6.A, 1. ZŠ, na místě druhém Ondřej Vejmělek ze 6. třídy GZWR a jako třetí byl oceněn Otakar Burian z 1. ZŠ a její 7.A.

Kvalitní výstava portrétů učitelů, jak je vidí jejich žáci, ve Výstavní síni na radnici potrvá do 27. března.

AUTOR: IVO MIČKA