Vítěz už 13. ročníku soutěže o nejhezčí, nejvoňavější a nejchutnější vánočku je tedy znám, ale ocenění by si zasloužili bezesporu všichni, kdo se pustili do jejího pečení, zanesli ji do muzea a teď je hřeje u srdce, že si právě na té jejich už o čtvrteční snídani pochutnali v Domově seniorů na Zátiší.

Středeční večer ale nebyl jen o pečení. Hráli a zpívali a vtipně komentovali koledy z celého světa i dění v sále dr. Spalové Křivoklátští hudci s pohotovým průvodcem Ivanem Kasalickým. A svoje nejnovější CD, jak jinak, pokřtili drobky z rozřezaných vánoček.

Těch čekalo na ortel poroty jedenáct. Pocukrované, posypané mandlemi, velké i střední, macaté i štíhlé, reklamně pravidelné a jedna taková, jako bych ji dělal já, ale dobrá byla.

Po přivítání Františkem Povolným se vlastní soutěže ujaly pracovnice muzea Kateřina Uhrová a Lenka Šmídová. Paní Kateřina poctivě z každé vánočky kousek uzmula a vsunula na talířky pěti porotců – Dagmar Moutelíkové, Marcely Šimůnkové, Aleny Grünvaldové, Václava Vágnera a Ivo Mičky – zatímco paní Lenka s bodovacím lejstrem vždycky všechny obešla a zeptala se na hodnocení vánočky A, B, C… Nejprve jak je která hezká, pak jak voní a nakonec jak chutná.

U té krásy to ještě celkem šlo, tam byly rozdíly i laikovi zřetelné, ale pak, aspoň mně, voněly všechny stejně a taky všechny chutnaly předobře, jak jinak, vždyť byly soutěžní. Zkušení porotci jen tak uždíbli a měli jasno, já zbaštil vzorky do posledního drobečku a jasno neměl, pro jistotu jsem se držel horní bodovací hranice, abych nechtěně neublížil.

Porota odešla sčítat hlasy a mne zajímalo, kdo se letošní vánočkiády (na jaře prý čeká velikonoční beránek) zúčastnil.

Jsou to ISŠ Rakovník, pekárna Skoupých, Irena Daňková z Lužné, Jana Paulová, Eva Povolná a Alena Turečková z Rakovníka, studentky Střední školy služeb a řemesel ze Stochova Jana Kopecká a Vendula Kunová, ISŠ Jesenice, Pekařství Špáňa Šanov a ještě samostatně Hana Špáňová.

A ještě výsledky s kytičkou a cenou pro vítěze.

Nejvoňavější vánočku upekli v Integrované střední škole na Jirkově, nejkrásnější v Integrované střední škole v Jesenici a nejchutnější Hana Špáňová, která obsadila i celkové první místo před Evou Povolnou a ISŠ Jesenice.

Vítězná vánočka pod písmenem K byla na místě rozřezána a snědena všemi, kdo se do muzea zvečera doklouzal. Porota se asi trefila, nikdo neprotestoval.

AUTOR: IVO MIČKA