Žhavou novinkou je pro rakovnické gymnázium Zikmunda Wintra je informace z mezinárodní výtvarné soutěže ve slovinském Celje, kterou již po léta vyhlašuje místní galerie.
V této mezinárodní soutěži získala naše studentka Kateřina Třísková čestné uznání. To si velmi považujeme. Pracovala na společném tématu: Kdo jsem, což je téma velice široké. Můžeme jej pojmout jako zamyšlení. Kdo jsem jako člověk, Evropan, jako Čech. Nebo co Česká republika může přinést významného multikulturní Evropě a podobně,“ nastínila Lenka Hejdová s tím, že obrázek Kateřiny byl z Rakovníka do Celje odeslán už v listopadu loňského roku a vyhodnocení přišlo až nyní, kdy je v galerii umístěna expozice vítězných prací z celého světa, tedy včetně dílka Kateřiny Třískové z České republiky.
Pořadatelé soutěže jsou velmi velkorysí v tom, že výstavu nafotí na cédéčko, a ta potom pošlou všem účastníkům. Je pak zajímavé vidět vedle sebe například práce indických, německých či afrických dětí a mít možnost je navzájem porovnat témata i techniku, kterou mladí výtvarníci používají,“ vysvětlovala Lenka Hejdová.


Ještě dodejme, že Galerie Celje je známá tím, že sbírá dětské obrázky koní. V minulosti se další studentce rakovnického gymnázia Petře Koucké, podařilo do Celje zaslat kolekci dvaceti perokreseb koní. „Oni ji pak oslovili, zda by nechtěla poslat více obrázků. A tak se podařilo Petře mít v Celje svoji samostatnou mezinárodní výstavu,“ upozornila Lenka Hejdová.
Petra pak byla osobně i s celou výstavou ve Slovinsku na vernisáži.