Takovou knížkou je i Zvíře, která jde čtenáři tak trochu proti srsti. Teenager Kevin, jenž utíká před lidmi, odmítá komunikovat a není jasné, co se mu přihodilo a kdo mu ublížil. Torey Hayden krůček po krůčku rozplétá případ dětské úzkosti, která u Kevina vede k neřízené agresivitě, a až neskutečnou mírou empatie a vleklé terapie vede Kevina, který má přezdívku Zvíře, k uzdravení.


Příběh, ve kterém v rakovnickém Listování herecky excelovali Věra Hollá a Pavel Oubram, přes vážná zamyšlení nepostrádá ani humor v postavě holčičky Charity.


Samotná autorka o svých postavách říká: „Uchvacuje mě, jak práce s dětmi s nějakým problémem je jako skládanka, důvody, proč nekomunikují, jsou různé. S Kevinem jsem začala tím, že jsem mu četla."


Svůj názor má šestašedesátiletá Torey i na tolik v České republice diskutovanou inkluzi „Mám možnost srovnání z USA, Velké Británie i Finska. Na jedné straně je přínosem setkávání zdravých dětí se svými vrstevníky s postižením. Na druhou stranu víme, že některé děti s postižením se jen velmi těžce adaptují, dokáží hodně narušovat vyučování a potřebují speciální přístup. Platí, že jedno řešení nesedí všem a že některým dětem se vede lépe ve speciálním prostředí."


Na turné po České republice navštívíte 30 měst, těšíte se? " Moc, jsem nadšená. Zatím jsem byla pouze v Praze, je to příležitost strávit čas na více místech a s místními lidmi."


Za vydařeným večerem zbývá jen dodat, že Městská knihovna Rakovník připravuje v rámci Listování na říjen opravdový bonbónek v podobě amerického autora Roberta Fulghuma a jeho knížky Drž mě pevně, miluj zlehka. Tak na shledanou v Tylově divadle 16. října 2017 od 18 hodin.

Miroslav Koloc