A že byl jejich výběr opravdu velký. Rukodělné stánky fungovaly každý den od pondělí až do soboty a lákaly například na barvení textilu, drátkování, výrobu nejrůznějších šperků či čelenek do vlasů, vonných solí, zdobení perníčků nebo malování na porcelán a sádrové odlitky.


„Byly dny, kdy tu bylo tolik dětí, že se naše lektorky ani nezastavily,“ prozradila Vlasta Uhrová, předsedkyně Občanského spolku Mlýnice Slabce, který v obci funguje od roku 2014. Kromě dalších kulturních akcí v obci stojí spolek právě i za tímto týdenním tvořivým kurzem.


A proč právě Mletí ručních prací? „První rok jsme si lámali hlavu nad tím, jak celou akci nazveme. Věděli jsme, že určitě chceme dodržet odkaz mlýnice. A protože se tady dřív mlelo obilí, ale teď už se tak neděje, tak jsme začali mlít ruční práce. A název byl na světě,“ vysvětlila Vlasta Uhrová.


Celá týdenní akce vypukla dětským karnevalem s tématem Zoo a bohatý byl i doprovodný program. Od pondělí do středy tvořivé večery zpestřovala hudba Zdeňka Rollera. Ten se věnuje hře na cizokrajně znějící i vypadající nástroj didgeridoo, který je údajně nestarším hudebním nástrojem na světě. Doprovází ho kytarou a hraje autorské písně. „Pan Roller je až ze Znojma, ale už dlouho se s námi kamarádí, a tak nám rád zahraje. A my ho zase rádi posloucháme,“ řekla s úsměvem Vlasta Uhrová. Pro všechny zájemce si hudebník také připravil interaktivní přednášku nejen o legendách australských domorodců.


O kulturní doprovod se postarala také skupina Pilgrim Pimple či oddíl břišních tanečnic ze Sokola Rakovník, jehož členky orientální tance nejen předváděly veřejnosti, ale také vyučovaly. A neméně zajímavá byla pro děti i dospělé také přednáška o včelařství od Jiřího Cafourka, vedoucího Rakovčelaříků.


Čechův mlýn, který založil původní majitel Václav Čech, příští rok oslaví 100. výročí. Vlasta Uhrová proto již nyní spřádá plány na další velkou akci, kterou se spolkem Mlýnice Slabce uspořádá.