Autor, mladý akademický malíř Martin Kuriš (1973), svým obrazům říká bdělé snění. „Je v nich život, jaký žiju od dětství, jen se jej teď podařilo na obrazech zachytit,“ říká.

Nakonec kdo z nás si jako malý nevysnil sebe jako hrdinu. Byl kapitánem škuneru, ztroskotal v bouři v polárním kraji, zachránil ženu a její děti, bojoval s tajemnými bytostmi… Martin Kuriš má dar to vysněné si namalovat a podle obrázku příběh vyprávět a dokonce zahrát. „Moje děti a žena mi slouží jako model, jen je na obraze připodobním polárním podmínkám. A ten lovecký stan mám nejen namalovaný, na jeho ušití jsem použil čtyřicet králičích a sedm kančích kůží,“ prozrazuje a dokonce celý klučičí příběh převypráví užaslým návštěvníkům. Tajemná žena Navarana (podle ní je nazvána celá výstava) nejprve po ztroskotání zachrání jeho, později on ji, ale protože příběh ještě není domalován, nemůže být ani dovyprávěn. Snad tedy někdy příště.

Také ředitel Rabasovy galerie Václav Zoubek je prolínajícími se světy fantazie a reálna v Kurišově tvorbě fascinován, tím všudypřítomným napětím malovaných příběhů života, jejich barevností. „Přemýšlí v obrazech,“ charakterizuje umělce, který se na výstavě dál prezentuje jako tvůrce kouzelných loutek (vystaveno je celé loutkové divadlo), pomocí nichž malovaným příběhům přidává další rozměr. Však vystudoval scénografii na DAMU a bývá často uváděn jako autor námětu, výpravy, scénárista a režisér řady loutkových představení.

Prostě člověk by si spolu s Václavem Zoubkem přál do Kurišova světa někdy vstoupit nebo se stát aspoň na pár chvil jedním ze tří umělcových dětí. Z výstavy si je možné odnést hned několik pěkných knížek vybavených Kurišovými ilustracemi. Potrvá do 2. května.