„Pojďte s námi do pohádky,“ vyzval všechny návštěvníky František Povolný, ředitel Muzea TGM v Rakovníku na vernisáži výstavy Dvacet pět let Pohádkového lesa.

Nápad

Do pohádkového lesa se vypravují děti i se svými rodiči vždy kolem svého červnového svátku, aby se potkaly s oblíbenými pohádkovými postavičkami. Na začátku, jak už to bývá, nechyběl dobrý nápad, tentokrát Jarmily Melčové, dnes Helebrantové: „Pohádkový les jsem poprvé viděla na táboře v Krtech a hned mě napadlo udělat něco takového v Rakovníku. Chtěla jsem taky navléci tehdejší funkcionáře Socialistického svazu mládeže do kostýmů, aby bavili děti po lese.“

Akci tenkrát pořádali svazáci a Český svaz žen. Vše by se ale neobešlo bez velkého nadšení, úsilí a kamarádství všech zúčastněných. Trasa tenkrát vedla Pavlíkovskými vršky. Vládly tady tenkrát polní podmínky. Postavičky se převlékaly ve křoví, později ve stanech, vázla doprava, protože aut bylo málo. Poprvé přišlo do lesa snad tisíc lidí, došly diplomy, vstupenky, perníky i buchty.

Pokračování

Pohádkový les pokračoval i po revoluci, jeho organizaci převzal Dům dětí a mládeže (DDM) v Rakovníku, později 17. Základní organizace ochránců přírody Rak Rakovník, která Les ve spolupráci s DDM pořádá dodnes. Dnes se Pohádkový les řádně rozrostl, děti v něm potkají přes dvacet stanovišť s pohádkovými postavičkami. K jeho organizování se schází i přes osmdesát nadšenců.

O tom všem vypovídá i výstava v rakovnickém muzeu. Návštěvníci vernisáže se poznávali na dnes již historických fotografiích. Dochovaly se ty první, z roku 1986, a samozřejmě i z dalších let. Děti překvapila babička s myslivcem a Karkulkou jako živí. K vidění jsou i kostýmy, rekvizity, pohádkové knížky i další postavičky.

Výstava

Celá tíha přípravy výstavy ležela hlavně na Soně Vágnerové, která stála i na začátku celého Pohádkového lesa: „Výstavou jsme chtěli shrnout a připomenout celou historii. Do lesa už přicházejí děti dětí a pomalu i jejich děti. Do organizace se rovněž zapojují děti těch nadšenců, kteří to táhnou již od začátku. Bez nadšení, kamarádství a dobré party by celý les dávno skončil.“ Některé děti přišly záhy o iluze, protože už ve třech letech představovaly Cipíska, poté dorostly do rolí čertů a tak dále. Na stanovišti byste potkali i členy dětské taneční country skupiny Lentilky.“

K odstartování výstavy slavnostně zatroubili Rakovničtí trubači, zazněly pohádkové písně a nechyběla ani pohádka, a to Mrazík v podání zasloužilých členů organizačního týmu Pohádkového lesa. Výstava potrvá do 13. června. Přijďte si zavzpomínat. Na trasu samotného Pohádkového lesa můžete se svými dětmi vyrazit 12. června.

Trasa bude značena jako vždy od Tyršova koupaliště.