VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co skrývá staré místo u Jesenice?

Jesenice/ Po stopách dalšího pohanského místa tentokrát do Jesenice u Rakovníka

8.4.2008 1
SDÍLEJ:

Vztyčený kámen u JeseniceFoto: Michal Elznic

Navštívil jsem na radu známého jedno tajemstvím opředené místo na Jesenicku, kde měly probíhat staré pohanské rituály, o kterých toho dnes moc nevíme.
Po průjezdu obce Jesenice po silnici směrem na Plzeň jsem za místní benzinou odbočil doleva, směrem na ubytovací zařízení, rozsáhlé rekreační areály, které zde čekají na své letní hosty. Nyní jsou ve většině případů opuštěné, ikdyž tu a tam vidím, že zde kromě správců odpočívá také několik rekreantů.
Po staré polní cestě se vydávám okolo chatek do lesa, kde pokračuji po lesní cestě směrem k údajnému pohanskému místu.

Jedinou orientační pomůckou je starší mapa Rakovnicka a informace, že místo se nachází nedaleko "staré" vodárny, což se později potvrzuje jako pravdivé.
Dle místního názvosloví jsem v Jahodovém lese, který přechází do lesa Černého. Místo se nachází nad rybníkem Horní Fikač.
Pokračuji lesem po cestě. Po obou stranách cesty se nacházejí kamenné výběžky a až po několika minutách chůze nacházím toto krásné místo.

A jsme na místě
Vyvýšená plocha mi ve zmenšeném měřítku připomíná džbánský přírodní útvar zvaný Rovina. Na západní straně návrší jsou velké mohutné kameny, jeden z nich barvy šedé, přecházející do černé. Ten toho už určitě zažil mnoho. Kámen jako jediný z útvarů stojí zasazen svisle. Ostatní kameny jsou roztroušeny a povaleny okolo. Mnohé kameny pravděpodobně byly rozmístěny po celé ploše a tvořily jisté souvislé body či útvary. Jak místo vypadalo kdysi asi nezjistíme, ale určitě se na současném stavu podepsal zub času a s ním také těžba kamene. Na okraji této plochy se nachází starý lom, důkazem je ostře osekaný kus žulového bloku nacházející se nedaleko. Mnohé kameny byly rozebrány a dnes zdobí okolní stavení místních obyvatel.

Načerpání síly
Zajímavé ale opravdu je, že dodnes při návštěvě totoho místa dopadají na mě jako návštěvníka velmi zvláštní pocity. Je zde krásná příroda a člověk si zde snadno odpočine od běžného životního shonu a také načerpá drahocenné nové síly. Někoho ale také rozbolí hlava, někomu se naopak zmírní jeho zdravotní problémy, na každého toto místo působí jinak. Opravdu cítím, že se nacházím na tajemném místě, o kterém nic nevím. Jaký účel mělo? Bují ve mě fantazie a neutuchající představivost.

Uctívání, zasvěcování, věštění?
Tvrdí se, že se zde určitým pro nás neznámým způsobem, uskutečňovaly rituály, při kterých muži i ženy procházeli místa jistým způsobem mezi kameny, aby tak odříkanými rituálními texty neurčité povahy uctili bohy a zanechávali na místě dary a zvířecí oběti. Možná se jednalo o uctívání čtyř živlů, aby lidé na sebe přivolali štěstí a zdraví, bohatou úrodu a hojnost zvěře. Toto zvláštní místo mohlo také sloužit stejně dobře jako místo zasvěcovacích obřadů učňů svými mistry. V kamenech se nacházejí pro tuto dobu tak typické výhlubně a misky sloužící na zadržování vody, nikoliv jako krevní obětiště. Šamani, dnes bychom řekli kouzelníci či mistři, se prostřednictvím takto vytvořených přírodních zrcadel dívali na nebe a z plujících oblaků v tranzu, hypnóze či stavu, do kterého se uměle dostávali mimo jiné pomocí různých bylin a jiných technik, studovali oblohu a věštili z pohybu příslušníkům kmenů jejich budoucnost. Věštění bylo v té době naprosto běžnou záležitostí. Ač se to nezdá, toto byly pro místní kmeny a rody velmi podstatné informace, nejednou se totiž tyto věštby do písmene potvrdily a tak lidé neměli důvod těmto zvěstovatelům nevěřit. Kmeny, které zde sídlily v sounáležitosti s přírodou, byly samozřejmě hodně pověrčivé.
Lidé obdělávali půdu, hospodařili, chovali a lovili zvěř, ale znali a uměli mnoho dalších věcí. Už tou nejzajímavější je vůbec úcta k bohům země, slunce, které zpočátku nepojmenovávali nebo také například schopnost pracovat s tak těžkými kamennými útvary a bloky při jejich umisťování do určitých míst nebo jejich náročné opracovávání.

Nedaleko tohoto pohanského místa se jako opěrný bod při hledání místa nachází stará jesenická vodárna. Stejně jako pohanské místo, na mě působí i pravděpodobně německé nebo starší stavby rozmístěné v lese a sloužící jako přečerpávací nebo zachycovací stanice vody, navazující na vodní zdroj, pásmo hygiencké ochrany, kam je ovšem vstup zakázán.

Jesenicko obecně, bohužel patří v souvislosti s pohnutými válečnými a politickými změnami, ke kterým patřilo vylidňování a přesídlování zdejších obyvatel, mezi zapomenutou krajinu. Nelze dnes objektivně zaručit doklady ani základních historických události a bohužel, největší škodou je nemožnost poslechnout si nějaký skutečný příběh nebo lidové vyprávění od starousedlíků. Takto se pouze můžeme domnívat, spekulovat nebo fabulovat.

Pomozte
Jistým světlem na konci tunelu se zdá být snaha současných obyvatel o nápravu stavu věcí v pohledu na místní historické události. Například obec spolupracuje se sdružením Svazku měst a obcí Rakovnicka a německou stranou. Při tomto partnerství vznikají první tištěné materiály psané ve dvou zdejších původních jazycích, což byla mimo českého jazyka také němčina.
Pokud i Vy znáte nějaký příběh z této oblasti bývalých Sudet a chcete se s ním svěřit veřejnosti, neváhejte a kontaktujte Radomíra Dvořáka ze Svazku měst a obcí Rakovnicka. Radek Dvořák a jeho spolupracovníci mají velkou zásluhu na obnovení již několika hodnotných historických památek na Jesenicku.
Jisté jsou ale skutečnosti, že zde v dávné historii žili obyvatelé, kteří uznávali a ctili trochu jiné tradice, než my v dnešním přetechnizovaném "civilizovaném" světě. Zachovala se ale zapomenutá místa, jako jsou staré cesty, hradiště, tvrze, hroby či jednotlivé dochované památky, na kterých jen pomalu a pozvolna odkrýváme skutečný život tehdejších obyvatel.


Poselství
Důležitým materiálem se proto stal právě kámen. Kámen byl totiž, na rozdíl například od dřeva či jiných materiálů, jediným materiálem, který byl schopen přežít staletí, a to již naši "známí - neznámí" kdysi dobře věděli.

A právě o tajemných kamenech bylo i dnešní vyprávění.

Deník/Michal Elznic

8.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 22 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu nápojů Výrobní technik - operátor. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu páce: Krušovice, Náplň práce: obsluha strojů, provádění údržby a oprav strojů, evidování technických dat o průběhu a výsledcích práce, samostatná práce na přidělených projektech v oblasti packagingu, dohled nad strojním zařízením, zajištění bezproblémového chodu směny, zajištění bezpečnosti práce, operativní řešení problémů, práce ve vícesměnném provozu, Požadavky: minimálně SOU technického směru, vyhláška 50 velkou výhodou, praxe ve výrobním podniku, oblast výroby nebo technologie výhodou, obecný přehled o různých výrobních technologiích, zažízeních a přístrojích, dobrá technická orientace, časová flexibilita, pečlivost, samostatnost, spolehlivost, přirozená autorita, důslednost, znalost práce na PC (MS Office), ochota pracovat ve vícesměnném provoze, i o víkendech, Zaměstnanecké výhody: zaměstnanecké pivo, kafeterie, 5 týdnů dovolené, Kontakt: Kateřina Dáňová 727897436, e-mail: katerina.danova@heineken.com, zaslat CV, ideálně přihlásit se přes heineken.jobs.cz. Pracoviště: Heineken česká republika, a.s., U Pivovaru, č.p. 1, 270 53 Krušovice. Informace: Odin Goedhart, +420 261 392 459.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 000 Kč

Stánkoví prodavači potravin (kromě rychlého občerstvení) Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodej točené zmrzliny, pracovní doba dle domluvy., Kontakt: tel. 773981251 nebo e-mailem j.lazar@jml-uni.cz. Pracoviště: Jml uni s.r.o., Plzeňská, č.p. 54, 270 33 Jesenice u Rakovníka. Informace: Jaroslav Lazar, +420 773 981 251.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 400 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč, mzda max. 14400 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Požadujeme: manuální zručnost, pečlivost a samostatnost, znalost ukrajinského nebo ruského jazyka výhodou., Kontakt: e-mailem info@iveba.cz. Pracoviště: Iveba s.r.o. - pracoviště anexia s.r.o., Lubenská, č.p. 1588, 269 01 Rakovník 1. Informace: Petr Baťko, +420 734 622 444.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 25 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Rakovnicko, Svoz z Rakovníka (areál TOS)., Pracovní doba od 7:00 hod. do 15:30. hod., Kontakt: tel. 604679459 nebo e-mailem mazurstav@email.cz. Pracoviště: Marek mazur - areál tos rakovník, Kuštova, č.p. 637, 269 01 Rakovník 1. Informace: Marek Mazur, +420 604 679 459.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči - ilustrační foto

U Chlumu hoří. Hasiči povolali vrtulník

Hned po posledním vítězném míčku propukly oslavy, které řídil nadšený Václav Hejda (vpravo).

Mysleli jsme si, že postup je zakletý, ale dokázali jsme to, jásal Hejda

Rakovničtí sokolové předvedou zítra své skladby na všesokolský slet

Rakovník – Rakovničtí sokolové pořádají zítra v rakovnické sportovní hale Sokolský slet. V červenci pak budou vystupovat na XVI. všesokolském sletu v Praze na Edenu.

Tatranští válí. Po Brodu a Hostouni si po penaltách poradili i s Ostrou

Ostrá – Jaro tatranským fotbalistům svědčí, alespoň tedy jeho první polovina. Stejně jako v loňském ročníku začínají být postrachem špičkových divizních týmů. Po přesvědčivé výhře nad Českým Brodem a vydřeném vítězství v neoblíbené Hostouni se z vítězství, ač pouze dvoubodového, radovali i ve středeční dohrávce na hřišti třetí Ostré.

Literární dobrodružství v Tylově divadle

Rakovník - Čtvrteční dopoledne patřilo na jevišti Tylova divadla protagonistům dramatizace knihy Odpad od Andy Mulligana, kteří přijeli v rámci dalšího dílu Listování za žáky základních a středních škol.

Hnutí ANO vymění dva své zástupce v krajském kontrolním výboru

Střední Čechy – Změnu ve složení krajského kontrolního výboru budou za týden schvalovat středočeští zastupitelé. Z jeho 15 členů podali rezignaci dva ze zástupců hnutí ANO, které kraji nyní vládne v koalici s ČSSD za podpory KSČM.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT