VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co skrývá staré místo u Jesenice?

Jesenice/ Po stopách dalšího pohanského místa tentokrát do Jesenice u Rakovníka

8.4.2008 1
SDÍLEJ:

Vztyčený kámen u JeseniceFoto: Michal Elznic

Navštívil jsem na radu známého jedno tajemstvím opředené místo na Jesenicku, kde měly probíhat staré pohanské rituály, o kterých toho dnes moc nevíme.
Po průjezdu obce Jesenice po silnici směrem na Plzeň jsem za místní benzinou odbočil doleva, směrem na ubytovací zařízení, rozsáhlé rekreační areály, které zde čekají na své letní hosty. Nyní jsou ve většině případů opuštěné, ikdyž tu a tam vidím, že zde kromě správců odpočívá také několik rekreantů.
Po staré polní cestě se vydávám okolo chatek do lesa, kde pokračuji po lesní cestě směrem k údajnému pohanskému místu.

Jedinou orientační pomůckou je starší mapa Rakovnicka a informace, že místo se nachází nedaleko "staré" vodárny, což se později potvrzuje jako pravdivé.
Dle místního názvosloví jsem v Jahodovém lese, který přechází do lesa Černého. Místo se nachází nad rybníkem Horní Fikač.
Pokračuji lesem po cestě. Po obou stranách cesty se nacházejí kamenné výběžky a až po několika minutách chůze nacházím toto krásné místo.

A jsme na místě
Vyvýšená plocha mi ve zmenšeném měřítku připomíná džbánský přírodní útvar zvaný Rovina. Na západní straně návrší jsou velké mohutné kameny, jeden z nich barvy šedé, přecházející do černé. Ten toho už určitě zažil mnoho. Kámen jako jediný z útvarů stojí zasazen svisle. Ostatní kameny jsou roztroušeny a povaleny okolo. Mnohé kameny pravděpodobně byly rozmístěny po celé ploše a tvořily jisté souvislé body či útvary. Jak místo vypadalo kdysi asi nezjistíme, ale určitě se na současném stavu podepsal zub času a s ním také těžba kamene. Na okraji této plochy se nachází starý lom, důkazem je ostře osekaný kus žulového bloku nacházející se nedaleko. Mnohé kameny byly rozebrány a dnes zdobí okolní stavení místních obyvatel.

Načerpání síly
Zajímavé ale opravdu je, že dodnes při návštěvě totoho místa dopadají na mě jako návštěvníka velmi zvláštní pocity. Je zde krásná příroda a člověk si zde snadno odpočine od běžného životního shonu a také načerpá drahocenné nové síly. Někoho ale také rozbolí hlava, někomu se naopak zmírní jeho zdravotní problémy, na každého toto místo působí jinak. Opravdu cítím, že se nacházím na tajemném místě, o kterém nic nevím. Jaký účel mělo? Bují ve mě fantazie a neutuchající představivost.

Uctívání, zasvěcování, věštění?
Tvrdí se, že se zde určitým pro nás neznámým způsobem, uskutečňovaly rituály, při kterých muži i ženy procházeli místa jistým způsobem mezi kameny, aby tak odříkanými rituálními texty neurčité povahy uctili bohy a zanechávali na místě dary a zvířecí oběti. Možná se jednalo o uctívání čtyř živlů, aby lidé na sebe přivolali štěstí a zdraví, bohatou úrodu a hojnost zvěře. Toto zvláštní místo mohlo také sloužit stejně dobře jako místo zasvěcovacích obřadů učňů svými mistry. V kamenech se nacházejí pro tuto dobu tak typické výhlubně a misky sloužící na zadržování vody, nikoliv jako krevní obětiště. Šamani, dnes bychom řekli kouzelníci či mistři, se prostřednictvím takto vytvořených přírodních zrcadel dívali na nebe a z plujících oblaků v tranzu, hypnóze či stavu, do kterého se uměle dostávali mimo jiné pomocí různých bylin a jiných technik, studovali oblohu a věštili z pohybu příslušníkům kmenů jejich budoucnost. Věštění bylo v té době naprosto běžnou záležitostí. Ač se to nezdá, toto byly pro místní kmeny a rody velmi podstatné informace, nejednou se totiž tyto věštby do písmene potvrdily a tak lidé neměli důvod těmto zvěstovatelům nevěřit. Kmeny, které zde sídlily v sounáležitosti s přírodou, byly samozřejmě hodně pověrčivé.
Lidé obdělávali půdu, hospodařili, chovali a lovili zvěř, ale znali a uměli mnoho dalších věcí. Už tou nejzajímavější je vůbec úcta k bohům země, slunce, které zpočátku nepojmenovávali nebo také například schopnost pracovat s tak těžkými kamennými útvary a bloky při jejich umisťování do určitých míst nebo jejich náročné opracovávání.

Nedaleko tohoto pohanského místa se jako opěrný bod při hledání místa nachází stará jesenická vodárna. Stejně jako pohanské místo, na mě působí i pravděpodobně německé nebo starší stavby rozmístěné v lese a sloužící jako přečerpávací nebo zachycovací stanice vody, navazující na vodní zdroj, pásmo hygiencké ochrany, kam je ovšem vstup zakázán.

Jesenicko obecně, bohužel patří v souvislosti s pohnutými válečnými a politickými změnami, ke kterým patřilo vylidňování a přesídlování zdejších obyvatel, mezi zapomenutou krajinu. Nelze dnes objektivně zaručit doklady ani základních historických události a bohužel, největší škodou je nemožnost poslechnout si nějaký skutečný příběh nebo lidové vyprávění od starousedlíků. Takto se pouze můžeme domnívat, spekulovat nebo fabulovat.

Pomozte
Jistým světlem na konci tunelu se zdá být snaha současných obyvatel o nápravu stavu věcí v pohledu na místní historické události. Například obec spolupracuje se sdružením Svazku měst a obcí Rakovnicka a německou stranou. Při tomto partnerství vznikají první tištěné materiály psané ve dvou zdejších původních jazycích, což byla mimo českého jazyka také němčina.
Pokud i Vy znáte nějaký příběh z této oblasti bývalých Sudet a chcete se s ním svěřit veřejnosti, neváhejte a kontaktujte Radomíra Dvořáka ze Svazku měst a obcí Rakovnicka. Radek Dvořák a jeho spolupracovníci mají velkou zásluhu na obnovení již několika hodnotných historických památek na Jesenicku.
Jisté jsou ale skutečnosti, že zde v dávné historii žili obyvatelé, kteří uznávali a ctili trochu jiné tradice, než my v dnešním přetechnizovaném "civilizovaném" světě. Zachovala se ale zapomenutá místa, jako jsou staré cesty, hradiště, tvrze, hroby či jednotlivé dochované památky, na kterých jen pomalu a pozvolna odkrýváme skutečný život tehdejších obyvatel.


Poselství
Důležitým materiálem se proto stal právě kámen. Kámen byl totiž, na rozdíl například od dřeva či jiných materiálů, jediným materiálem, který byl schopen přežít staletí, a to již naši "známí - neznámí" kdysi dobře věděli.

A právě o tajemných kamenech bylo i dnešní vyprávění.

Deník/Michal Elznic

8.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 16 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vyučení v oboru není podmínkou, praxe výhodou. Strava zdarma., Kontakt: tel. 602159687 nebo e-mailem hotelulipy@centrum.cz. Pracoviště: Sonamaxi spol. s r.o. - provozovna, 270 09 Krupá. Informace: Martin Vaic, +420 602 159 687.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Šička. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na dobu 1 roku s možností prodloužení. Možnost pracovat z domova. Možnost zkráceného úvazku dle dohody., Zaměstnanecké výhody: stravenky. Pracoviště: Rostislav kleveta - pracoviště, Husova, č.p. 840, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Rostislav Kleveta, +420 603 475 372.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 27 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka - vychovatel/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o pracovní poměr složený z dvou polovičních pracovních úvazků. , Požadujeme: pozitivní vztah k dětem, praxe výhodou., Životopisy zasílejte na e-mail zs.zbecno@centrum.cz. Pracoviště: Základní škola zbečno, okres rakovník, 270 24 Zbečno. Informace: Martina Pidrmanová, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka 1. stupně základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: příspěvek na stravování, práci v moderně vybavené malotřídní škole, výhledovou možnost ubytování., Kontakt: tel. 313564428 nebo e-mailem zskrusovice@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola krušovice, okres rakovník, Rabasova, č.p. 128, 270 53 Krušovice. Informace: Lenka Vernerová, +420 313 564 428.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

České pozemní hokejistky do 18 let porazily ve svém úvodním střetnutí evropského šampionátu v Rakovníku Rakušanky 3:1.

Češky si na ME zahrají semifinále s Ruskem

Ilustrační foto.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Jízda po dálnici bez známky se prodražila o tisícovku

Střední Čechy – Častěji než našinci neplatí nyní za dálnici cizinci. Nasvědčují tomu alespoň poznatky ústeckých celníků, kteří prověřují dálniční známky i v části středních Čech: kontrolují dálnici D8 od Petrovic až po Prahu.

Zlatá náplast Tichého za individuální disciplíny

Rakovník - Koncem června se konal Světový pohár juniorů ve střelbě ISSF v německém Suhlu. Závodu se zúčastnil i rakovnický nadějný střelec Radek Tichý, jehož favorizovanou disciplínou je vzduchová puška ve stoje. Zazářil ale hlavně v soutěži týmů, v němž Česko vybojovalo zlaté medaile.

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Kauza "Tygří oko" už dostává konkrétní obrysy. Celníci ve spolupráci s policií a Českou inspekcí životního prostředí odhalili nelegální obchodování s chráněnými zvířaty. Obviněni jsou tři muži, jeden z nich je už ve vazbě. Podle všeho chovatel Ludvík Berousek prodával tygry do tržnice SAPA, aby je pak mohli Vietnamci prodávat na produkty čínské medicíny.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT