Hrdiny knihy jsou mimo jiné také hrdinní muži, volynští Češi žijící na Rakovnicku. Plukovník ve výslužbě a pedagog Jaroslav Chudoba, Jan Jelínek, neuvěřitelně statečný muž, farář Českobratrské církve evangelické, podplukovník Svobodovy armády, a bratři Vondráčkové, kteří předsedají okresním organizacím Českého svazu bojovníků za svobodu (Mikuláš) a Československé obce legionářské (Evžen). Plukovník Mikuláš Vondráček bojoval ve druhé světové válce s armádou generála Ludvíka Svobody a je čestným občanem města Rakovníka.

V roce 1944 se rozhodla část volyňských Čechů přejít z někdejší polské a v té době již sovětské části Ukrajiny, kde se organizoval armádní sbor pod velením legendárního plukovníka Ludvíka Svobody k boji za osvobození tehdejšího Československa. Jaroslav Chudoba například vzpomíná: „Já a ještě několik kamarádů jsme byli jedni z prvních, kteří se do Svobodovy armády přihlásili.“

Připomínáme, že Ivo Mička navazuje novou knihou na její „první díl“, který vyšel v roce 2005 s názvem Dva měsíce u volyňských Čechů. Ta vznikla na základě pobytů Ivo Mičky u volyňských Čechů v letech 2003 a 2004. Na Volyň byl vyslán centrem humanitární pomoci krajanům jako češtinář i ruštinář, kulturní a osvětový pracovník, muzikant a novinář. Oba pobyty Ivo Mičku tehdy velice inspirovaly. Začal se hlouběji zajímat také o volyňské Čechy, kteří po válce zůstali v Čechách.

A právě o nich a o osudech několika dalších rodin žijících na Ukrajině je pokračování S Volyňskými Čechy v Žitomiru a v Rakovníku.

Sám autor vysvětluje, proč se rozhodl k napsání pokračování: „Neboť první díl knihy byl ihned rozebrán. Také mě mnoho lidí v Žitomiru vyčetlo, že osudy jejich rodin, které si také za války i po ní prožily své, v mé knize nejsou,“ vysvětlil Ivo Mička s tím, že dalším důvodem je fakt, že on sám je velice často hostem Českého svazu bojovníků za svobodu. Jeho členy jsou především ti, kteří bojovali u Dukly a prošli se Svobodou celou nepředstavitelně krvavou anabázi osvobozování až do Prahy. O nich se zatím takto souhrně bohužel příliš nenapsalo. Řekl jsem si, že bych to měl udělat. Že by bylo dobré poukázat na tyto hrdiny, kteří v naší zemi neměli po válce další osud nejlehčí,“ vysvětloval dále Ivo Mička.

Poukázal tak na skutečnost, že mnohým válečným hrdinům byly například sebrány statky, když nechtěli vstoupit do tehdejších Jednotných zemědělských družstev. „Nemohli, třeba jako Mikuláš Vondráček sehnat zaměstnání. Dokonce ti, kteří je zaměstnali, byli pokutováni. Až teprve nyní se jim za jejich hrdinství dostává uznání,“ zdůraznil Ivo Mička.

Dodejme, že se jedná o dvousetstránkovou publikaci s mnoha fotografiemi. Je k dostání ve všech pokladnách Rabasovy galerie a v knihkupectví M&K.

Galerie se vedle města na vydání finančně podílela. Dlužno dodat, že kniha čtenáře od první stránky ihned chytí, neboť samo putování autora, jeho postřehy a především vyprávění samotných Volyňáků jsou velmi čtivé. Dílko S Volyňskými Čechy v Žitomiru a v Rakovníku by nemělo rozhodně chybět v knihovničce žádného Rakovničana.