Inspiraci měl, jak sám potvrdil, na dosah ruky: „Nevěděl jsem ve škole, co mám zrovna nakreslit, tak jsem se podíval z okna, uviděl jsem Rakonu a nakreslil ji." Obrázek na první pohled působí trochu ponuře. Tak si totiž Marek továrnu představoval. Že v soutěži vyhrál, považuje spíše za náhodu. Maluje jen v hodinách výtvarné výchovy. Ve volném čase jezdí na kole a zajímají ho počítače.

V soutěži Namaluj své město, svoji vesnici, kterou každoročně vyhlašuje Rabasova galerie Rakovník a podporuje ji město Rakovník, se letos sešlo hodně zajímavých děl.

„Soutěž má už dlouholetou tradici. Možná, že učitele už trochu otravuje pořád stejné téma, ale pokaždé se dá ztvárnit jinak. Letos soutěž dopadla krásně. Měli jsme moc práce vybrat a udržet se, abychom neocenili všechna díla," řekl v úvodu výstavy ředitel Rabasovy galerie Václav Zoubek. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích: děti do sedmi let, do 12 let, do 15 let a dospělí a studenti středních škol. Největší konkurence byla v nejmladší kategorii, kam se přihlásilo sto padesát devět dětí. V další pak osmdesát dva.

Tentokrát přišlo hodně prací i od dětí do patnácti let, a to sedmdesát jedna. Nejméně obsazená kategorie byla ta poslední, studenti středních škol a dospělí.