VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pospíšilová: Hned první den na filmové škole jsem věděla, že jsem mezi svýma

Lubná /ROZHOVOR/ - Filmy točila už na střední, ale až na filmařské škole ve Zlíně se její vášeň pro filmařinu projevila naplno. Ve filmech jednatřicetileté režisérky a scénáristky Terezy Pospíšilové jsou hlavními hrdiny často outsideři, kteří nezapadají do mainstreamové společnosti.

12.7.2018
SDÍLEJ:

Mladá režisérka z Lubné Tereza PospíšilováFoto: archiv Terezy Pospíšilové

Tíhla jste k filmaření už od dětství?

Vůbec ne. Vždycky jsem byla takový mimoň a žila asi víc ve své fantazii než v realitě (úsměv). Na střední jsem se potkala s Editou Svatošovou.  Mě vždycky bavilo sledovat prostředí filmu, jak to vzniká, tak jsme se daly do řeči o filmech. Zjistila jsem, že Edita má kameru. Tak jsme začaly točit spolu a úplně mě to pohltilo. Rozhodně mě ale tehdy nenapadlo, že bych se tomu mohla věnovat.

Kdy nastal zlom?

I když jsem na střední začala točit amatérské filmy a moc mě to bavilo, stále mě nenapadlo věnovat se tomu profesně. Ale nešla mi matika, tak jsem hledala, jak pokračovat dál. Není moc škol bez přijímaček z matiky, filmová byla jedna z nich. Hlásila jsem se mimo jiné i na ní a zrovna to vyšlo.

Na střední jste natočila celkem tři filmy – Souboj s časem, Zemi bláznů a Sněhovou královnu. Jak jste zvládala studovat a ještě točit?

Já jsem byla úplný blázen. Pamatuji si, že jsem do čtyř do rána stříhala a pak jsem šla v sedm ráno do školy. Moc jsem se pak ani nestíhala učit na maturitu, ale tohle mělo prostě přednost. Poslední dva filmy byly promítány i v kině a když se na to dnes podívám, tak vůbec nevím, kde jsem k tomu tehdy vzala odvahu

Z ekonomky jste šla na filmovou školu, tedy dost rozdílný obor. Jak jste změnu vnímala?

Na střední jsem se necítila dobře, opět se mi nedařilo nějak zapadnout. Hned první den ve Zlíně to ze mě spadlo a viděla jsem, že jsem mezi svýma. Představte si, že jdete po chodbě a někdo vyběhne z učebny s dětskou pistolkou a dělá, že vás zastřelí. Z další učebny projde někdo jiný, recituje Shakespeara s hřebenem ve vlasech a zase někam zmizí.

Je pravda, že lidé kolem filmu jsou tak trochu sví…

Byli to sice s prominutím magoři, ale mně tam bylo hrozně dobře. Zároveň tito „magoři“ byli nejtvrději pracující lidé, co jsem kdy zažila. Filmařina je velmi náročný obor a aby nějaký film vzniknul, vyžaduje to obrovské úsilí celého štábu.

Setkala jste se na škole s někým významným?

Napadá mě třeba Juraj Fándli, kameraman, který točil Requiem pro panenku a profesně byl nejzajímavější osobnostní.

Kolik jste na vysoké škole natočila filmů?

Za semestr jsme točili dva krátké filmy, což bylo šílené psycho. Většinou, než se člověk stačil vzpamatovat a začal psát scénář, už to musel odevzdávat hotové. Pro začátečníka je nejhorší natáčet v noci, což jsem ale na začátku nevěděla a samozřejmě můj první film byl v noci a ještě k tomu horror.  Dále se říká, že je těžké točit se zvířaty a já jsem si do svého bakalářského filmu napsala postavu, jejíž kamarádkou byla kočka. Ale nedělám to záměrně, prostě to nějak vyjde (úsměv).

Na Česko-Slovenské filmové databázi máte vedle posledního filmu Přistoupili? uvedeny ještě Kočky, Kamarádka a dokumentární Idu. Byly tyto filmy více úspěšné, než ty ostatní?

Ida, což byl časosběrný dokument o mé spolužačce Editě, vyhrála snad jeden festival. Kočky mají asi tři ocenění, běžely na pár festivalech. Docela velkou mezeru měla škola v tom, že se tam nikdo nestaral o distribuci. Asi můj největší úspěch byl vedle filmu Přistoupili? tři spoty proti domácímu násilí, které běžely na ČT 1 jako kampaň.

Váš poslední film -  Přistoupili?, získal už 15 cen na světových filmových festivalech, ale natáčení bylo dost komplikované. Prý trvalo několik let?

Jen scénář mi zabral docela dlouho dobu. Film se měl odehrávat v zimní zasněžené krajině. První rok se nesehnaly peníze, druhý rok se mělo točit na podzim, ale nenapadl sníh, stejně jako další rok, ale to už jsme nemohli čekat a tak je film bez sněhu. Problém byl hlavně s produkčním, který překročil mnohonásobně rozpočet a neřekl mi to. Poté už mi ani nezvedal telefon, což se hodně zkomplikovalo. Museli jsme shánět peníze a dlouho také trvala postprodukce.

Co konkrétně?

 Třeba měl osobní krizi zvukař a vyřešil to také tím, že nebral telefon, což byl problém, protože já byla v Praze a on ve Zlíně. Nebo neuvěřitelné drobnosti, kdy jsem si říkala, že ten film je snad prokletý. Poté se film dlouho nemohl dostat ke střihači, který bydlel v Brně, ale měl mu to doručit poslíček, ale ten to nechal v nějakém autoservisu. Když už jsme ho získali zpět, střihačovi film nefungoval v jeho programu. To se pak nasčítají dny, týdne, měsíce a pak i roky.

Postava mladého romského chlapce Martina není vůbec jednoduchá. Je tam i LGBT tématika. Jak těžké bylo najít vhodného kandidáta?

Bylo to dost komplikované. Ale stovky adeptů jsme nakonec našli toho pravého, což mi přijde jako zázrak. I když nebyl herec, měl velký herecký talent. Zajímavé pak bylo, že spousta věcí z filmu se mu pak stávala v reálném životě.

K postavě Martina vás inspiroval dramatický osud romského chlapce, o kterém jste si přečetla v novinách. Inspirujete se hodně konkrétními příběhy ze života?

Ono to snad ani jinak nejde. Myslím si, že nejsem schopná vymyslet úplně novou postavu. Buď je to někdo, koho znám, nebo kombinace několika lidí. Samozřejmě se v mé tvorbě projevuje i kdo jsem já a jak přemýšlím.

Na filmu se jistě podílela spousta lidí. Jak s nimi jako režisérka vycházíte? Povídají vám do řemesla?

Nejvíce samozřejmě spolupracuji s kameramanem, se kterým si vždy sednu a vysvětlím mu svůj záměr, proč se to točí, jak to má působit na diváka a jaké mají scény vyvolávat emoce. Samozřejmě má nějaké návrhy a připomínky, je to jeho práce, ale je to o nějaké spolupráci. Co je ale zajímavé, že se vždycky někam ztrácí zvukaři, kteří vždycky někde usnou, nebo kouří venku.

A co herci? Třeba Miloš Forman se při natáčení Přeletu nad kukaččím hnízdem s Jackem Nicholsonem pořád hádali…

Samozřejmě jsou takoví, obzvlášť když je režisér mladý, kteří dávají najevo, že mu do toho nemá co povídat. Ale většinou jako mladí režiséři spolupracujeme s mladými, začínajícími herci, kteří se to také učí. Když už se vám podaří dostat do filmu nějakou hvězdu, je to hodně o vztahu, zda ho přesvědčíte, že víte, co děláte.

Jaké to bylo se Stanislavem Zindulkou?

Pan Zindulka je na svůj věk neuvěřitelně aktivní a vždy perfektně připravený. Spolupráce to byla, myslím, zajímavá pro nás pro oba. Někdy bylo natáčení velmi náročné a některé scény se musely hodněkrát opakovat. To potom někdy samozřejmě dal najevo, že už toho má dost. Myslím, že režisér by měl být dobrý psycholog, protože na každého v takové situaci funguje něco jiného.

Točila jste ještě s nějakým dalším významným hercem či herečkou?

V druhém ročníku jsem natočila krátký film o domácím násilí, který se jmenoval Kamarádka. Hlavní roli hrála Petra Hřebíčková, která tehdy ještě nebyla vůbec slavná. Pak jsem se ještě potkávala s významnými režiséry i herci, když už jsem pracovala v castingové agentuře.

Některé vaše filmy se dotýkají lehce kontroverzních témat, třeba homosexuality. Co vás na takových tématech láká?

Není v tom žádný záměr, prostě se mě nějaké téma dotkne a potřebuji to nějak vyjádřit. Mám jen pocit, že se na dané téma má upozornit. Nesnažím se ale šokovat a nelíbí se mi, když je na filmu vidět, že vznikl jen proto, aby na sebe autor upozornil tím, že natočí něco velmi explicitního. Musí za tím být vždycky touha ukázat nějaký příběh, jinak je to samoúčelné.

Chystáte se točit nějaký nový film?

Ráda bych natočila seriál o mých zážitcích z ročního pobytu na erasmu na německé umělecké škole. To byla hodně velká inspirace.  Je to ale běh na dlouhou trať, tak uvidíme.

Autor: Josef Rod

12.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr od 13.8.2018 do 30.4.2018 nebo na dobu neurčitou., Náplň práce: obsluha linky na výrobu chmelových granulí, výhodou praxe na VZV - není podmínkou. Občasná manipulace s 50 kg chmelovými žoky. Nutný zdravotní průkaz a lékařská prohlídka bez zdravotního omezení., Nabízíme: stravenky nebo příspěvek na stravování, prosinec - vánoční prémie, duben - jarní prémie., Kontakt: tel. 777738580 (Po-Pá 8:00-15:00 hod.) nebo e mailem tomas.ziman@hop.cz. Pracoviště: Top hop spol. s r.o. - pracoviště, 270 04 Hořesedly. Informace: Tomáš Ziman, +420 777 738 580.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 25 000 Kč

Přepážkoví konzultanti v pojišťovnách Klientský pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Chcete od zaměstnavatele dostávat co nejvíce benefitů a výhod? Máte rádi obchod, lidi a komunikace s nimi? Tak právě Vás hledáme a těšíme se na každého z vás., Co by bylo dobré umět? , Komunikovat s lidmi, být proaktivní a mít obchodní dovednosti, mít příjemné vystupování, pozitivní vztah k lidem., O čem tato pozice je?, Klientský pracovník, který má na starost hlavně příchozí klientelu, aktivní vytváření vztahu s klienty a péče o klienty ČSOB, aktivní nabídka a prodej produktů skupiny ČSOB jako například kreditní karty nebo otevření účtu, plnění obchodních výsledků a plánů, zajišťování poradenských služeb v oblasti bezhotovostních a hotovostních operací, na některých pobočkách se může pracovat i s pokladní hotovostí., Proč pracovat právě u nás? , Budete pracovat v příjemném a moderním pracovním prostředí, Vaše práce bude mít smysl a vaše dobré nápady se u nás skutečně realizují, oceňujeme spolupráci založenou na vzájemné důvěře, vstřícnosti a náročnosti, získáte prostor, zázemí a impulz pro Váš odborný i osobní růst, pro své zaměstnance pořádáme společenské a sportovní aktivity (např. celobankovní sportovní hry), navíc podporujeme sportovně společenská týmová setkání poboček a útvarů banky, máme unikátní program pro rodiče ČSOB - možnost práce na částečný úvazek během rodičovské dovolené, pořádáme i dobrovolnické dny, A co benefity?, Kromě standardních jako 5 týdnů dovolené, stravenky, příspěvky na životní a penzijní připojištění máme ještě navíc, 3 dny zdravotního volna, bohatou cafeterii, zvýhodněné produkty banky, mobilní neomezené volání s internetem za bezkonkurenčních podmínek, možnosti kariérního růstu, velmi propracovaný vzdělávací systém, velké množství slev u smluvních partnerů, motivační soutěže s finančním ohodnocením, Co na to říkáte? Půjdete do toho s námi? Pokud ano, přihlaste se a my se vám ozveme, co nejdříve. , Těšíme se na vás, Kontakt: e-mailem kpomyjova@csob.cz. Pracoviště: Československá obchodní banka, a.s. - pobočka rakovník, Husovo náměstí, č.p. 17, 269 01 Rakovník 1. Informace: Klára Pomyjová, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Šička. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na dobu 1 roku s možností prodloužení. Možnost pracovat z domova. Možnost zkráceného úvazku dle dohody., Zaměstnanecké výhody: stravenky. Pracoviště: Rostislav kleveta - pracoviště, Husova, č.p. 840, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Rostislav Kleveta, +420 603 475 372.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 30 000 Kč

Obsluha zařízení na hutní zpracování kovů (obsluha pecí a konvertorů) Metalurg, vedoucí střediska kalírny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zaměstnance na pozici Metalurga, vedoucího střediska kalírny. , Náplň práce:, - samostatné řešení technologie výroby a normování práce při tepelném a chemicko-tepelném zpracování, - řídí činnost střediska, stanovuje úkoly, zodpovídá za dodržování zásad BOZP, PO a dodržování systému jakosti, - zabezpečuje řízení tech. dokumentace, včetně návodek tepelného zpracování, - spolupracuje se svařovacím technologem při optimalizaci procesu svařování. Pracoviště: Permon s.r.o., 270 23 Křivoklát. Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PATNÁCT ZÓN. Nové tarify, které schválili pražští radní, počítají s 11 pásmy a čtyřmi pražskými zónami Pražské integrované dopravy.

Jedna jízdenka, dva kraje. Pražská integrovaná doprava rozšíří pásma

České pozemní hokejistky do 18 let, i s rakovnickou pěticí Hanzlová, Jerijová, Somolová, Bašová a Steidová, získaly na domácím mistrovství Evropy bronzové medaile, když v boji o třetí místo porazily Rakousko 1:0.
12

Pozemní hokejistky získaly evropský bronz

Dlouhé zatmění Měsíce uvidí lidé jednou za život

Střední Čechy – Na jedinečnou podívanou, kterou v pátek nabídne obloha, s předstihem upozorňují – a současně zvou k návštěvě v rámci pozorování pro veřejnost – astronomové z hvězdárny Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově na Praze-východ. S upozorněním, že 27. července nastane úplné zatmění Měsíce, jaké lze pozorovat skutečně jen jednou za život.

Richard Pavlíček se zúčastnil hned trojice závodů v rámci Rakovnického cyklování

Rakovník /ROZHOVOR/ - Jedním z těch, kteří slavili triumf na letošním Rakovnickém cyklování, byl Richard Pavlíček z Lužné. Ten nejenže ovládl v kategorii jezdců od čtyřiceti do padesáti let závod CrossCountry, zároveň stihl ve třech dnech nastoupit do trojice závodů.

Na Kokořínsku hořely lesy, hasiči vyhlásili i nejvyšší stupeň poplachu

Střední Čechy – Nejvyšší stupeň požárního poplachu, který se vzhledem ke své výjimečnosti ani neoznačuje jako „čtvrtý“, ale jako „zvláštní“, vyhlásili v neděli středočeští hasiči v souvislosti s velkým a rychle se šířícím požárem lesa v lokalitě Nosálov na Kokořínsku.

Stříbro je satisfakce, říká Tománek

Magog (Kanada) /FOTOGALERIE/ – Paratriatlonista Jan Tománek opět potvrdil, že letošní sezona ho zastihla ve vynikající formě. V závodě světového poháru v kanadském Magogu dosáhl na stříbrnou příčku, čímž vytvořil své dosavadní maximum na paralympijské závodní distanci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT