Dvě půvabné blondýnky a harfa, přesněji sopranistka Michaela Šrůmová a harfenistka Hedvika Jouzová, se staly protagonistkami letošního prvního koncertu v Heroldově síni Rabasovy galerie v Rakovníku. Ten se uskutečnil ve čtvrtek v podvečer.
Sympatické, šikovné, nepřehlédnutelné duo.


Michaela Šrůmová, absolventka Pražské konzervatoře, je pochopitelně jako členka souboru Národního divadla zvyklá na větší pódium, než skýtá rakovnická synagoga, zato se její barevný soprán mohl v Heroldově síni jaksepatří plně rozvinout.
Hedvika Jouzová (24) svou hudební dráhu započala v pěti letech klavírem, ale již v deseti se její štíhlé prsty poprvé potěšily dotykem strun harfy.
První učitelkou jí byla maminka, poté absolvovala Gymnázium Jana Nerudy, Pražskou konzervatoř a roku 2006 byla přijata na HAMU. Většinu koncertu citlivě a s přehledem doprovázela zpěv, ale předvedla se i v mistrovské poloze jako sólistka.

V průběhu koncertu zazněly většinou písně, ale také Händelova árie z opery Rinaldo či tři italské arietty pro soprán a harfu od L. Koželuha. Dalšími autory byli I. Colbran, G. Giordani. J. K. Krumpholz, G. Pierné, W. A. Mozart, P. Eben, F. Mendelssohn Bartholdy, C. Franck.
Na muziku bohatý (s diváky už to tak slavné nebylo) pohodový večer uzavřely tři Biblické písně od Antonína Dvořáka a poctivě vytleskaný přídavek.

Autor: Ivo Mička