Rakovník čeká velká premiéra! Jako první v celé České republice spustí .zkušební promítání digitálních 3D filmů v místním letním kině a to konkrétně 2. a 3. července.

Jako premiérový film se bude promítat mnohokrát osvědčený trhák – Avatar. „Digitálních filmů je čím dál více, takže bychom stejně museli v letním kině projektor a specifickou technologií mít. Nicméně to v Čechách ještě nikdo nezkusil. Jsme tedy moc zvědaví, jak to dopadne,“ konstatoval Jiří Karel, ředitel Kulturního centra Rakovník.

Během června by měla do Rakovníka přijet firma, která digitální technologii v kině v Tylově divadle stavěla a měla by ji převézt do „letňáku“.

„Zázemí, které potřebovali, už jsme připravili. Dělali jsme to měsíc a bylo to hrozné. Letňák, to byla se svým promítacím zařízením stará archaická věc. Museli jsme veškerou audio techniku na náročné stěhování připravit. Rozvody reproduktorů, rozvody zvuku a vše zabezpečit proti krádeži,“ připomněl Jiří Karel.

Letní kino má rovněž nový zabezpečovací systém, který je napojen na pult centrální ochrany a také na městskou policii. Všude jsou navíc mříže. „Věříme, že tak budou mít zloději každopádně o dost stíženou pozici,“ zdůraznil Jiří Karel.

Jiří Karel zdůraznil: „Ikdyž jsme film Avatar několikrát promítali v kině v Tylově divadle, myslím, že to bude stát za to přijít i do letňáku. Myslím, že to obrovské plátno určitě pozitivně ovlivní tento filmový žánr a potažmo tak i divácký zážitek.“

Podle průzkumu Rakovnického deníku lze očekávat, že o promítání 3D filmů v rakovnickém letním kině bude veliký zájem.

Sedmnáctiletá Markéta Zbořilová například řekla: „Avatar jsem viděla už třikrát, ale v letňáku to bude zase určitě o něčem jiném, takže na něho půjdu určitě znovu a spolu se mnou se na film chystají i mé kamarádky.“

Problémem by v letňáku mohl být s deštěm.

Dramaturg kulturního centra Jiří Rőll popsal: „Kdyby začalo pršet během promítání, tak hrozí, že ta technologie přestane fungovat. Čip na brýlích v té chvíli přestává přes kapky vody komunikovat s odrazem z plátna a zpracovávat 3D obraz. Ovlivnit se to bohužel nedá a tuto možnost budeme samozřejmě avizovat na programu.“

Špatná zpráva pro všechny milovníky filmů, kteří za jejich sledování neradi platí. „Už zřejmě odpadne to postávání na vršíčku u letňáku nebo lezení na stromy. U 3D filmů šmírování nejde. Kdo nemá speciální brýle prostě nic neuvidí,“ doplnil Karel.