Tam je zavedl pořad ČT1 Toulavá kamera.


Průvodcem po zajímavých místech Jesenicka byli televiznímu štábu Roman Hartl, publicista a pracovník Svazku měst a obcí Rakovnicka a Josef Šika, revírník na Svatém Hubertu.


Televizní štáb přilákaly na Jesenicko pověsti a kamenné záhady o kterých právě Roman vyprávěl. Kamera tak divákům přinesla záběry lomů, které vytvářejí krásnou scenérii a tamní přírodě dávají jakýsi souzvuk klidu. Ne náhodou se tak kameramané ocitli v místech, kde vznikaly filmové pohádky. Kromě Rusalčího jezera se štáb vydal s Romanem i do Krtských skal, kde v žulových lomech před lety, při stavbě nedaleké železnice, pracovaly desítky šikovných kameníků.
Roman ukázal otisky čertových kopyt vtištěných do kamene právě na Čertově kameni i pověstí opředený kámen, který dívkám, jež se na něj posadí přináší do roka mateřství.


Druhá část pořadu byla věnována Svatohubertské oboře a zámečku postavenému Černíny jako zázemí loveckých akcí – a tedy nesoucího příznačný název Svatý Hubert. A právě další průvodce Josef Šika vysvětlil divákům, proč má zámecká věžička právě osm stran a proč je na její špičce silueta jelena.
Komu pořad v neděli dopoledne utekl, má ještě možnost zhlédnout jej v úterý 2. prosince v 15.05 hodin na ČT2, nebo na webu České televize.