Každoroční řemeslnický jarmark nazývaný Šafářův dvoreček opět přivádí na Hamousův statek ve Zbečně stovky lidí. A ti se nemají čas nudit.
O jejich pozornost se uchází hned několik zajímavých řemeslníků, kteří předvádějí své umění přímo na místě. Pod rukama zručného hrnčíře vznikají před očima návštěvníků vázy a další hliněné nádobí, mimořádnou zručností zaujímají košíkář, svíčkař, přadlena, sedlář nebo drátenice. Kromě přímo ve statku vyrobených kousků nabízejí stánky řadu maličkostí pro radost – malované obrázky na kamenech, šperky nebo batikované látky, jinde to zase voní kořením či medovinou. Již tradiční pochutinou lidských smyslů je pravý domácí chléb a koláče za pece zrekonstruované přímo v budově statku. Také jeho největší místnost se může pochlubit novou dřevěnou podlahou, kterou podle starých technologií postavili poté, co proběhl archeologický průzkum pod tou původní.

Ve Zbečně se ale také hraje. O známé lidovky, které si s chutí mnozí zazpívají, se stará uskupení Švejk Band, v obou víkendových dnech se představí Křivoklátští hudci. Salvy smíchu z úst malých i velkých si vysluhuje Aleš Bílek, jediný živý aktér Loutkového divadla Vysmáto, který hraje volně inspirované a občas i malinko popletené pohádkové příběhy.

Šafářův dvoreček pokračuje ještě v neděli 13. července.


Příští týden, přesněji v sobotu 19. července od 19 hodin, se v Hamousově statku představí Amatérské Divadlo na Vísce Hořovice, které předvede svůj kus Briana Friela Tanec na konci léta.