Skotsko v Kostelíku. Právě tak se jmenovala benefiční akce, která v sobotu na náves v Kostelíku přilákala nejen milovníky nevšední zábavy, ale také ty, kteří chtěli podpořit pořádající Občanské sdružení Kostelík. To se totiž mimo jiné aktivity snaží také postupně opravovat na návsi stojící kapli sv. Máří Magdalény.

V bohatém a zábavném programu vystoupil DS Tyl s marionetovým divadlem. Za pořadatele vysvětlil Radim Perlín: „Program je koncipován směrem ke Skotsku a Ostrov pokladů, který hráli, má spojitost v autorovi. Stevenson je totiž skotský autor.“ Poté v krásném slunečném odpoledni nastoupily kapely: 1st Czech Pipes and Drums na skotské dudy a bubny, Dikobraz, Vintage Wine, dále Dick O´Brass s keltským rockem a také Hradní duo s keltským folkem. Nebylo možné přehlédnout ukázky lidového umění a minout ochutnávku whisky. V kapli sv. Máří Magdaleny byla současně nainstalována výstava fotek z další keltské země, z Bretagne, a také fotografie z uplynulých ročníků Skotska v Kostelíku. Hodně legrace určitě přinesl jeden z tradičních národních sportů Skotska, a to přetahovaní lanem.

„Za dva dosavadní benefiční koncerty se povedlo vybrat částku kolem 30 tisíc korun, za kterou jsme vyřešili největší problémy v kapli. Zatékalo tam rozbitými okny. Nechali jsme je zasklít. Zatékalo ve věžičce poklopem, který chyběl. Ten jsme nechali vyrobit. A zavedla se tam elektřina. Počítáme, že budeme kapli dále opravovat a bez elektřiny by to nebylo možné,“ doplnil Radim Perlín. Sdružení podalo několik žádostí o granty a doufá, že některá z nich vyjde. „Co dnes vybereme, poslouží buď k dofinancování dotačních programů, nebo bychom ty peníze věnovali na drobnou opravu,“ konstatoval Radim Perlín a dodal, že návrh oprav dělají ve spolupráci s Odborem památkové péče Městského úřadu v Rakovníku. „Už jsme i oslovili firmy, které mají zkušenosti s opravou kulturních památek a ony nám vypracovaly nabídku. Máme tedy vše připraveno a můžeme s opravami začít ze dne na den. Teď už jde jen o to, aby se nám povedlo získat nějaký ten grant,“ konstatoval Radim Perlín.

Dále upozornil, že v kapli vzniká knihovna. „Základem byly staré archiválie, které se podařilo najít: soupis obyvatel, protokolní kniha, kronika. Pak jsme požádali členy sdružení, zda by nechtěli nosit zajímavé knihy. Stejně jako loni i letos bude každou sobotu po celý červenec a srpen otevřena od 10 do 11 hodin nebo podle dohody knihovna v Kostelíku,“ popsal Radim Perlín s tím, že momentálně je před podpisem s římsko–ka〜tolickou církví na pronájem kaple Občanskému sdružení Kostelík na pět let.