Muzeum TGM v Lánech přichystalo milé překvapení v podobě výstavy fotografií Miloslavy a Jiřího Rohlových věnovaných Skotsku.
O nečekaný úvod se postaral krojovaný a částečně i tančící „skotský“ dudák, na něhož až závěrečná Kdyby byl Bavorov spolu s průvodkyní večera Magdou Mikeskovou prozradily, že jde o šikovného Čecha Václava Routa.
„Skotsko bylo vždycky naše srdeční záležitost,“ píší manželé Rohlovi na autorském panelu, a jak se ukázalo, nejen pro ně.
Fotografie totiž vznikly při loňském muzejním nahlédnutí do Skotska, a z většiny návštěvníků výstavy se tak záhy vyklubali vzpomínající účastníci zájezdu.
Výstava je převážně dílem paní Miloslavy, i když inženýr Rohla připouští, že tam má taky pár fotek, ale měl prý horší fotoaparát.
Skotsko manželů Rohlových je snivé, zadumané, romantické, a kdo nebyl, zatouží sem taky zajet a uvidět na vlastní oči kousek skotské historie, palírnu whisky Glen kinchie, chrámy, třeba ten známý York minster, ale hlavně tesknou přírodu s modrou oblohou, horami a dolinami a s tajemným jezerem Loch Ness. V Edinbourghu se Rohlovým podařilo dokonce vyfotit Skota. Dudáka, ale není to Václav Rout.
Fotografie jsou perfektní a celá kolekce z jednoho vydařeného zájezdu dosvědčuje pravdivost slov o Skotsku a srdci.
Do Lán si rozhodně zajeďte. Výstava potrvá do 2. března a určitě stojí za to.
Muzeum TGM má otevřeno denně od 9 do 16 hodin mimo pondělí.