V rozhovoru pro Český dialog se zakladatel současného Smetanova tria violoncellista Jan Páleníček vyznává ke dvěma největším hudebním láskám – Brahmsovým triím a podle něho k nejgeniálnějšímu klavírnímu triu, Dvořákovým Dumkám.

Rakovník se může pochlubit, že tu Dumky zazněly v podání samotného autora, houslisty Ferdinanda Lachnera a violoncellisty Hanuše Wihana poprvé už 3. ledna 1892, a to v rámci skladatelova turné před jeho odjezdem do Ameriky. A právě s Dumkami, Triem C dur Johannesa Brahmse a ještě Triem B dur Ludwiga van Beethovena přijeli smetanovci i v neděli před natěšené publikum na 3. koncert festivalu Heroldův Rakovník.

Trio

Smetanovo trio, původně založené klavíristou Josefem Páleníčkem roku 1934, bylo jeho synem obnoveno před deseti lety a hraje ve složení: Jitka Čechové – klavír, Jana Vonášková-Nováková – housle, a Jan Páleníček – violoncello.

Jan Páleníček vystoupil krátce v úvodu. Poděkoval jménem Českých kulturních slavnosti za srdečné přijetí, za nabitou Heroldovu síň, za radost, že v současném celostátním úbytku koncertů si město svůj Heroldův Rakovník udrželo. A pak se - jedno tělo, jedna duše - přímo báchorečně pustili do hraní, do přednesu skladeb, jejichž nahrávky v současnosti tvoří vlajkovou loď Supraphonu.

Poslední skladbu jako přídavek věnovalo trio hudebnímu kritiku Michalu Matznerovi, kterého před několika dny v Praze při noční cestě z koncertu kdosi k smrti utloukl.

Sólisté

Členové Smetanova tria jsou kromě komorního muzicírování známi i jako sólisté, laureáti mezinárodních soutěží. Jitka Čechová koncertovala v řadě evropských zemích, v Jihoafrické republice, v Jižní Americe a Japonsku a natočila řadu nahrávek pro české i zahraniční společnosti. Jana Vonášková-Nováková zvítězila v roce 2000 v soutěži Talent roku a v Mezinárodní soutěži Wieniawského a Lipiňského pro mladé houslisty. Dodnes je hostem mnoha prestižních pódií a festivalů. Jan Páleníček spolupracuje jako sólista s předními českými a zahraničními orchestry a řadu let působil pedagogicky na Pražské konzervatoři a AMU.

V neděli 26. září se s Heroldovým Rakovníkem v Heroldově síni pro letošek rozloučíme. Vystoupí Komorní orchestr Quattro a jako hosté houslistka Pavla Franců a rakovnická cembalistka Edita Keglerová. Začátek v 19 hodin, vstup volný.

AUTOR: IVO MIČKA