„Po středečním koncertu se probudila se zánětem šlach. Doufala, že se to do večera spraví, ale doktor hraní nedovolil,“ sdělil zaplněné Heroldově síni v úvodu druhého koncertu Heroldova Rakovníka Jan Páleníček.

Osiřelé duo
Osiřelému duu nezbylo než během čtvrtka rychle připravit místo avízovaného Johannesa Brahmse, Karla Janovického a Antonína Dvořáka zcela jiný program.
Vybírali dobře a navíc každého autora sympaticky uvedli. U prvního, Bohuslava Martinů (Variace na slovenskou píseň), zavzpomínal Jan Páleníček na svého otce, klavíristu a zakladatele Smetanova tria Josefa Páleníčka. Právě ten koncem padesátých let připravoval Martinův návrat do Čech a první cesta měla vést do Krkonoš. Martinů se chtěl na českou rodnou zem podívat po letech nechtěné emigrace shůry. Už to ale nestihl.

Jitka Čechová
Jitka Čechová, která v současnosti realizuje pro Supraphon kompletní nahrávku klavírních děl Bedřicha Smetany, nemohla pochopitelně přednést nikoho jiného a mistrovskou ukázkou jeho díla potvrdit slova, že Bedřich Smetana byl především skladatelem klavírním. Virtuózně a se vzácným citem zazněly Lístek do památníku B dur, Přívětivá krajina a Salonní polky Fis dur, f moll a E dur.

Beethovenova sonáta
Ve velkolepý hudební zážitek se proměnila i závěrečná Beethovenova Sonáta A dur, a tak není divu, že nadšení posluchači propustili oba umělce až po dvojitém přídavku.
Letošní Heroldův Rakovník pokračuje v neděli 16. září koncertem vokálního souboru Gentlemen singers z Hradce Králové. Začátek v Heroldově síni je opět v 19 hodin a vstup volný.