Příprava oslav Staročeských májů se musí plánovat dlouho dopředu. Každý musí znát svůj úkol, aby vše klaplo, jak má být.

Starostka obce Kounov Dana Bechyňská přibližuje: „Nejedná se pouze o nácvik České besedy, která se provádí několik měsíců, ale i o zajištění průvodu, stromků na májky a krále, jejich zdobení, rozvoz. Dále zajištění hudby, výzdobu sálu a mnoho dalších drobností, které nelze podcenit.“

Smrk

Nejdůležitější úkol nastal ve chvíli kdy kounovští chlapci vyrazili v plném počtu do lesa, kde měli s revírníkem domluvenu těžbu smrku a břízek. Doprava přes dvacet metrů dlouhého kmene se neobešla bez komplikací. „Problém nastal nejen na křižovatkách, ale při zatáčení do samotných vrat areálu sokolovny, kde se musel kmen sundat, odvázat a ručně srovnat. Šikovný pracovní tým si však i tímto ve vzájemné spolupráci dokázal poradit.

Celou dobu nepřetržitě pršelo. Mokly i dívky a po rukou a oblečení jim stékala barva krepových papírů, kterým v hustém dešti zdobily májky a krále.
Tečku za stavbou provedl zástupce velitele hasičské jednotky Tomáš Vitner, která ač promoklý a promrzlý jako všichni ostatní včetně davu přihlížejících, vylezl téměř do deseti metrů, kde byl v polovině uchycen kmen smrku lany, která bylo potřeba uvolnit.

Večer a noc

„Ale ani teď si nemohl nikdo z přípravného týmu oddechnout. bylo sice už po osmé hodině večerní, kvapem se stmívalo a déšť neustával, ale na všechny čekala ještě kupa povinností,“ pokračovala ve vyprávění Dana Bechyňská.

Děvčata pod vedením starostky kounovských hasičů Hany Zeinertové musely ještě nazdobit a připravit sál sokolovny a nažehlit kroje do průvodu.

„Kroje má v Kounově bohužel už málokdo, naštěstí zde ale funguje spolupráce a většinu krojů si místní půjčují po okolí,“ vysvětlila Dana Bechyňská.

Zmoklí a promrzlí chlapci mezitím nakládají břízky, které až do půlnoci rozvážejí před místní domy, ve kterých bydlí svobodné dívky. Smrčky se postavily před domy podnikatelů a členů zastupitelstva. Král se pak hlídá až do rána. Byla by to totiž potupa, kdyby byl poražen chlapci z jiné vesnice a nemohla by se konat májová veselice.

Průvod

Následujícího dne vyšel v podmračeném odpoledni průvod obcí. V čele májovníci s hudbou na povoze taženém traktorem. I na něm vlály barevné pentle, uvázané na břízkách.

Na korbě povozu byl sud s pivem i jinými nápoji. Dívka májovnice a mládenec drží v rukách malý smrček a nechybí pokladnička na finanční dary kolemjdoucích či kolemjedoucích. Finanční obnos se pak na večerní taneční zábavě zhodnocuje předáním věnečku té dívce jejíž finanční příspěvek byl nejvyšší a hraje se jí i sólo.

Cestu obcí nám popsala pokladní Jana Librová: „Půjde se nejprve ke starostce na obecní úřad. Pak se jde od spoda vesnice a jde postupně se zpět k sokolovně kde se tancuje česká beseda.“

V chalupách jsou vítáni lehkým občerstvením a tancem.

U sokolovny se májovníci plně vžili do tance České besedy. „Secvičování České besedy nebylo v Kounově tradicí. Opravdový nácvik vyvrcholený předvedením tance se podařil až v současnosti. Poprvé se o nácvik pokusila bývalá starostka Věra Lapková. Už v loňském roce předvedla mládež, a to nejen kounovská, krásný a bezchybný tanec nejen těsně po průvodu, ale i večer na zábavě, což bylo samozřejmě velice fyzicky náročné. Také v letošním roce se nácviku účastnilo velké procento mládeže ze sousedních obcí. Je to sice tak trochu ostuda kounovských, ale na druhou stranu zase krásný příklad vzájemné spolupráce a kamarádství,“ dodala Dana Bechyňská.

Protože se počasí v sobotu umoudřilo, proběhl průvod obcí v relativním klidu. Promrzlé májovníky odměnilo sluníčko dokonce několika paprsky při závěrečném tanci České besedy. Vydařila se i večerní májová veselice, i když ta na počasí již závislá nebyla.

Dodejme, že Staročeské máje v Kounově hudebně podbarvila kapela Orion.