Jednou z nejvýznamnějších sbírek humanitarní společnosti Adra je právě velikonoční. Ta letošní připadla na 23. a 24. března a hned první z benefičních koncertů obou dnů se uskutečnil ve čtvrtek v rakovnické Heroldově síni.

Možnost slyšet virtuosa, numerolooga a astrologa Štěpána Raka, kytarového mága a prvního vysokoškolského profesora na tento nástroj, si nenechal ujít snad nikdo, kdo muziku dělá, učí, miluje.

Večer uvedli rakovnický Jiří Vlk, za Adru Iveta Zelenková a krásný dobrý večer potom už všem přítomným popřál Štěpán Rak. Během svého vystoupení stihl vyprávět, hru doprovodit pískáním, zpěvem, recitací, jeho kytara se ve svitu svíček proměňovala tu v celý soubor tamburašů, tu v harfu, prostě zážitek.

Štěpán Rak vypráví o svém prvém koncertu s Adrou v rozbombardované Jugoslávii. Prožitou tragédii střídají skladby věnované vůním, jasmínovému čaji, heřmánku…To babička-generál ho nazývala Heřmánkem, tedy když byl hodný, to většinou stonal. Léto. S kamarádem Ferdou leží uprostřed sluncem rozpálené louky. Mraky nad hlavou, a ta vůně!

„Tady jsem si poprvé jako kluk vysnil, jak jednou budu koncertovat po celém světě,“ svěří se umělec a dá přivonět k čaji japonskému. „Takhle mi voněl,“ řekne a zaboří prsty do strun.

Nechybí ani písně věnované růžím, lásce všem potřebným, poděkování za finanční příspěvek na dobrou věc.

Sbírka se tradičně dělí na tři třetiny. První poputuje na podporu domácích projektů v regionech. S těmi je spojena tvář herečky Táni Fischerové. Druhá třetina míří k rozvojovým zahraničním projektům, jejichž patronkou je Lejla Abbásová. Zbývající díl je využit pro humanitární účely po mimořádných událostech u nás i ve světě. Ten zaštiťuje herec Miroslav Táborský.

A je tu poslední přídavek. Skladbu a píseň věnoval Štěpán Rak Praze - motivům z Českých luhů a hájů, Vltavě, Svatojánským proudům, Vyšehradu, našemu drahému domovu, kterému se doposud vyhýbají výjevy z válek a zemětřesení zachycené na vystavených fotografiích.

A nadšení posluchači si to uvědomují a cestou k šatně dosud vybranou částku ještě o něco navýší.

AUTOR: IVO MIČKA