Právě dnes v Rakovníku začíná Středočeské Trienále.

Jedná se o výběrovou přehlídku prací talentovaných výtvarníků žijících na území Středočeského kraje. Každý účastník mohl přihlásit nejvýš pět prací vytvořených po roce 2012.

Za pořadatele uvedl ředitel Rabasovy galerie v Rakovníku, akademický malíř Václav Zoubek: „Na výzvu se nám přihlásilo osmačtyřicet umělců. Odborná komise pak vybrala díla od šestadvaceti z nich." Všechny tyto exponáty jsou už nyní pečlivě nainstalovány v Nové výstavní síni ve Vysoké ulici v Rakovníku. „Některá jména jsou už rakovnické veřejnosti dobře známa. Už se u nás v galerii jejich díla objevila. Patří k nim například malíř Ivan Bukovský, sochařka Dáša Šubrtová nebo malíř Honza Dvořák."

Neméně důležité jsou ale v rámci Trienále novinky. Neboť smysl této výstavy je především v tom, že má veřejnost možnost poznávat stále nové a nové talentované umělce. „Návštěvníci expozice se mimo jiné budou moci seznámit s keramikou Davida Exnera z Poděbrad, obrazy Jana Tichého z Velkého Oseka nebo sochaře Laca Sorokáče ze Sázavy. To všechno jsou lidé, kteří v Rakovníku ještě nikdy nevystavovali. Máme je zde poprvé, takže je to výstava celkem objevná a nová," nastínil Václav Zoubek.
A i to je jeden z mnoha důvodů, proč byste si Středočeské Trienále 2015 neměli nechat ujít. Katalog výstavy bude již dnes k dispozici.

Účast na dnešní vernisáži, která začíná ve 16 hodin v již zmíněné Nové výstavní síni ve Vysoké ulici v Rakovníku, přislíbili na sedmdesát procent i členové odborné poroty: šéfredaktorka jediného výtvarného časopisu v Čechách Atelier – Blanka Jiráčková, Richard Drury z Galerie Středočeského kraje a ředitel Galerie Felixe Jeneweina v Kutné Hoře, kurátor Aleš Rezler.
Připomeňme si ještě slova, která před časem řekl Václav Zoubek pro Rakovnický deník: „Význam Trienále je také v tom, že se umělci navzájem o sobě dozvědí. Vzniká pak jakási sounáležitost umělecké sféry v rámci našeho regionu, což je určitě na tom to nejcennější. Dříve jsme byli nuceni spolu komunikovat, ale nyní už je tu opravdu každý sám za sebe a někdy jsou z toho lidi i nešťastní. Pak jsou rádi, když v rámci našeho Středočeského Trienále nějaké kontakty konečně získají."

Zajímavou výstavu můžete navštívit do 17. května.