Člen S. V. U. Mánes, který nyní žije v Praze a tvoří převážně ve svém ateliéru v Lysé nad Labem, v Rakovníku svá díla nevystavuje poprvé. „Na Rakovnicku se uvedl již v roce 1995, když přišel jako účastník tehdejšího sympózia Džbán ve Hředlích. Mezitím jsme se sešli ještě asi pětkrát, kdy zde měl ať už samostatnou, či spolkovou výstavu. Současná výstava je vzhledem k jeho jubileu koncipována jako výroční,“ sdělil ředitel Rabasovy galerie Václav Zoubek.

Jaroslav Urbánek se vyučil v Hořicích, kde se naučil základům reprodukčního kamenosochařství. „Tím se liší od Myslbeka či Makovského, kteří si nechali svá díla u kamenných sochařů předpřipravit a oni to svým géniem dotvořili. V případě Jardy Urbánka musíme vzpomenout na dlouholetou spolupráci se Stanislavem Hanzlíkem. Jarda si pár kamenů samozřejmě ponechal a teď z toho těží,“ usmíval se Václav Zoubek.

V posledních letech se Urbánek kromě práce s kamenem intenzivně věnuje také malování a kreslení. „Vyjadřuje se prakticky všemi výtvarnými technikami včetně grafiky a vyjadřuje se abstraktně,“ dodal ředitel Rabasovy galerie.