Pivo, utopence a syrečky za dvě koruny, chléb se sádlem a kafe za korunu jste si mohli dát v pátek v Jedové chýši v Lánech. Muzeum TGM v Rakovníku pořádalo ve své lánské pobočce jednu z muzejních nocí.

Při vstupu do budovy muzea návštěvníky pohltila atmosféra první republiky. Každý si mohl vybrat podle svého gusta. Otrlejší zavítali do Jedové chýše. Tady se na parketu v rytmu písně „Nando ty si ta myš fórová“ tiskly pěkně líčko na líčko sličné šťabajzny a jejich páskové.

Stálí štamgasti otáčeli jednu za druhou rundy zelené či rumu. Místní galerka tu kula své další pikle. To vše bylo okořeněno periferní mluvou vykutálených pánů, tlačenkou s cibulí, syrečky a pivem.

O patro výš zněla kavárnou hudba ze starých gramofonů, podávala se káva, drobné zákusky, dobré víno a likéry. Uhlazení pánové probírali zasvěceně politickou situaci, stav akcií na trhu a ceny benzínu.

Elegantní dámy konverzovaly na téma: co se bude nosit v létě, ten nový masér je prostě šik a paní radová má zase ránu. Při tom způsobně usrkávaly kávu a ďobaly drobné cukroví. Později při tanci v umírněném rytmu předváděly své nákladné toalety.

Vedoucí pobočky muzea v Lánech Magda Elznicová Mikesková k celé akci dodala: „Téma muzejní noci volíme vždy tak, aby navazovalo na právě probíhající výstavu. V Lánech je nyní k vidění výstava: „Spolkový a všední život v první republice.“ Pro nás tady má první republika své kouzlo, proto jsme i návštěvníky nechali vklouznout do této doby.“

„Šťára!“ Zaznělo těsně před půlnocí Jedovou chýší. Kdo věděl proč, se rychle klidil z dosahu dvou četníků. Ale marně, šťára byla úspěšná a četníci sbalili mladého kasaře, který udělal káču místní pobočky banky. Jeho mladá žena se s ním srdceryvně loučila. Po měsíci manželství neuvidí svého miláčka nejméně čtyři roky.