V Mutějovicích oslavy zakončili ve velkém stylu. A to konkrétně Velkou podzimní výstavou. Právě tak totiž pořadatelé nazvali dvoudenní přehlídku v prostorách místní základní školy, na které svá díla představili současní výtvarníci z Mutějovicka a Poddžbánska. Opravdu Velká výstava byla zároveň poslední akcí pořádanou k letošnímu výročí 680 let od první písemné zmínky o obci.

Výtvarníků, kteří mají své kořeny buďto v Mutějovicích či Lhotě pod Džbánem, se na výstavě sešel překvapivý počet: šestnáct. A tak byla přehlídka místní zručnosti opravdu pestrá. Od kreseb a grafik Evy Petrové přes díla akademických sochařů, manželů Čablových, po karikatury Karla Bláhy mladšího, s nimiž slaví úspěchy i na mezinárodní scéně. 

Posledně jmenovaného výtvarníka doprovodil na oslavy také jeho otec, Karel Bláha starší, který je zároveň nejstarším obyvatelem Mutějovic. Zanedlouho oslaví své životní jubileum, 85. narozeniny. Společně se synem si prohlížel dobové fotografie, které zachycovaly původní místa i obyvatele obce, například při oslavách dřívějších výročí. 

Velkým lákadlem se stal takzvaný pivní betlém, složený z deseti skříněk plných vyřezávaných dřevěných figurek, který návštěvníkům připomněl, že Mutějovice jsou krajem zlatavého moku. Netradiční betlém je dílem přílepského řezbáře Libora Daenemarka a místního hrnčíře Jiřího Duchka. V Mutějovicích byl k vidění vůbec poprvé. Jiří Duchek na výstavě představil také svoji keramiku, na jejíž výrobu často používá poddžbánskou hlínu. 

Místo hlíny raději porcelán si pro svou tvorbu zvolila Veronika Sirová, rodačka ze Lhoty pod Džbánem, která kromě porcelánových váz a nádobí pro výstavu propůjčila také své kresby. S absolventkou ateliéru keramiky a porcelánu na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové přineseme rozhovor v některém z příštích vydání Rakovnického deníku. 

K radostné náladě všech zúčastněných kromě popíjení piva z jubilejního 680. sudu Poddžbánského pivovaru přispělo také vystoupení pěveckého sboru Lipka, který byl založen už před čtyřiceti lety Janou Melčovou. Ženy se speciálně u příležitosti oslav 680. výročí obce daly po třiceti letech opět dohromady a vystoupily společně se sborem, který si říká Berušky a Barušky. Společným pěveckým vystoupením výstavu zahájily. 

Líbil se také nový kalendář na rok 2018 plný malebných obrázků Mutějovic. Návštěvníci si ho mohli na místě hned koupit. Stejně jako obrázky z výtvarné soutěže Naše obec Mutějovice. Kdo tak učinil, přispěl zároveň na záchranu kostela svatého Prokopa stojícího na návsi.