Z figurín v nadživotní velikosti se návštěvníci mohou těšit například na Karla IV., Františka Josefa I., Marii Terezii, J. A. Komenského, Přemysla Otakara I, Mistra Jana Husa, Rudolfa II., ale třeba i Napoleona Bonaparta, který má s naším územím rovněž spojitost, když například svedl vítěznou bitvu u Slavkova. Nechybí ani unikátní repliky korunovačních klenotů, Karlova mostu, husitských zbraní nebo Zlaté buly sicilské.

Výstava existuje již více než deset let. „Původně byla určena pro základní školy. Nejprve byla zaměřená na pravěk, ale postupně jsme je rozšířili i o české dějiny, když figuríny neustále přibývají,“ přibližuje manažerka výstavy Šárka Dvořáková s tím, že dalšími přírůstky by měli být Romanovci.


Firma, která pochází z Prahy, jezdí jak po školách, tak i po různých městech Čech a Moravy. „Výstava je v rámci osnov základní škol, takže získala i morální záštitu ministerstva školství, ale bohužel současné školství tuto výstavu příliš neakceptuje. Proto jsme se rozhodli, že ji uděláme jako putovní, aby ostatní obyvatelé a zájemci o historii měli možnost si tuto výstavu prohlédnout,“ přibližuje Šárka Dvořáková, když naposledy byla výstava k vidění v Sokolově.

Její součástí jsou také lektorské přednášky. „Jedna přednáška trvá zhruba hodinu a půl. Záleží, na co se návštěvníci ptají a jaké je jejich složení. Pokud nás navštíví menší děti, přednáška je vedena tak, aby si zafixovaly, čím byly dané osobnosti nejdůležitější. Děti potom pro zpestření dostanou do ruky husitské zbraně, nebo si nadrtí třeba mouku. Je to na nich,“ dodává Šárka Dvořáková.

Vstup za dospělého činí 150 Kč, děti platí 120 Kč, senioři 100 Kč.