Tentokrát přijel s Mnislavem „Atapanou" Zeleným, etnologem, cestovatelem, spisovatelem, bývalým velvyslancem ČR v Kolumbii a Ekvádoru a zakladatelem nadace Velká Amazonie.

Tématem besedy bylo přiblížení života amazonských indiánů, od jejich narození, až po stáří. Atapana vyprávěl divákům například o jejich způsobu výchovy dětí, iniciaci mladých chlapců, o boji o ženy mezi jednotlivými kmeny, jak u nich vypadají pohřby, o šamanech apod. Jaroslav Dušek mu zdatně sekundoval i jej doplňoval, neboť se znají již mnoho let. Beseda probíhala velmi uvolněně a ve veselém duchu, ale zazněly i vážné a důležité myšlenky a názory.

Na povídání měli oba protagonisté vyhrazené dvě hodiny, které utekly jako voda a jistě by se dalo povídat ještě dlouho. Na závěr dostali prostor i diváci se svými dotazy a po skončení si mohli v předsálí koupit nabízené knihy. „Moc se mi středeční večer líbil, Jaroslava Duška mám velmi ráda. Dozvěděla jsem se plno zajímavých věcí a ještě se zasmála a pobavila. Bylo to opravdu velmi příjemné", sdělila po skončení akce divačka Dana Saifertová.

Lenka Rodová