Silných příběhů, které vás dokáží jedním dechem rozesmát i rozplakat, je jen troška.
Sedíce pod stromy za kostelem ve Skryjích, jsem měla o víkendu možnost vidět divadelní představení inspirované knihou Forresta Cartera, „Škola malého stromu“.
A tak mohu konstatovat, že tenhle příběh si budu pamatovat, a určitě nejen já, ještě dlouhou dobu.
Dojemný příběh indiánského chlapce jménem Malý strom z kmene Čerokí, kterého po smrti svých rodičů vychovávají svérázný dědeček a moudrá babička v duchu indiánských tradic, sledovali s velkým zaujetím malí i velcí diváci.
K samotnému příběhu dodejme, že staroušci vedou svého vnuka k pochopení indiánské Cesty „Ber jen tolik, kolik doopravdy potřebuješ“ a k poznání, že nejen člověk, ale i stromy, zvířata, potok a dokonce i hvězdy mají svoji duši, kterou musí nejprve pochopit, aby ji pak mohl milovat.

Proč Skryje?
Iveta Dušková, Petra Bílková stály na pomyslném pódiu hodinu a půl a přesto i ty nejmenší děti dokázaly sledovat osudy Malého stromu (indiánský chlapec ztvárněný Petrou Bílkovou) až do konce.
Představitelka všech ostatních rolí Iveta Dušková doplnila: “Jana Kindernayová, která nás dnes doprovázela na kytaru, je členkou našeho ženského souboru. Spolu s ní jsme rozjely projekt ženského představení s prozatimním pracovním názvem Blaženka. Je to takové pohybově hudební představení. Hledaly jsme místo, kde bychom mohly zkoušet, neboť je nás sedm žen a Jana nám nabídla, že bychom mohly být tady u ní, ve Skryjích, a současně nám dojednala, že jsme mohly zkoušet v zasedací místnosti obecního úřadu. Tady, ve Skryjích, jsme dneškem zkoušky ukončily a začneme s nimi až zase v září v Praze. Premiéra by měla být v prosinci.“
Jako poděkování obci za její ochotu dal soubor sobotní představení Škola Malého stromu, které hraje v pražském divadle Lávka.
„Nemáme peníze, a tak jsme obci nabídly, jako vyjádření díků, tento dárek. Když nás někdo z rakovnického regionu pozve, tak moc rádi zahrajeme, ale samozřejmě už ne zadarmo. Hrajeme pro školy. Toto představení je spíše pro starší děti od sedmi let věku,“ konstatovala Iveta Dušková s tím, že Školu Malého stromu hrají jak pro děti, tak i pro dospělé. Nutno dodat, že opravdu skvěle!
„Hodně na nás chodí i dospělí. Také jsme tohle představení hrály pro gymnázia, a tam jsme se setkaly s velikým ohlasem. Divadlo i forma jakou je podáváme, se hodně líbí,“ dodala Iveta Dušková.
Pokud máte o naprosto jedinečné představení Škola Malého stromu zájem, pište: Iveta. duskova@ centrum. cz. Nebo také volejte: 777 947548. Také si můžete vyhledat webovky Divadla Cylindr.