V učebně, zcela zaplněné dětmi, jejich rodiči či příbuznými, zahájila vernisáž československá státní hymna v podání žáků druhého stupně s učitelkou Miluší Seidlovou.

Poté následovalo promítání krátkého filmu Hilsneriáda. Sedmiminutový němý film, který zapůjčila ředitelka rakovnického muzea Magdalena Elznicová Mikesková, vyobrazuje antisemitské procesy s židem Leopoldem Hilsnerem na konci 19. století. Do aféry tehdy významně zasáhl i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Toho ztvárnil Tomáš Kapsa, předseda loutkařského spolku Před Branou, který byl na vernisáži přítomen i osobně a všem přítomným pak povyprávěl nejen o natáčení, ale i o jeho vztahu k „prezidentovi osvoboditeli“.

Nejvíce přítomné upoutala následná módní přehlídka žákyň, žáků, ale i učitelů, kteří byli oděni nejen do prvorepublikového úboru, ale k vidění byly i novější módní střihy.

Žáci druhého stupně, kteří se do výstavy zapojili, byli pro její realizaci velmi nadšeni, což potvrdila i učitelka Radka Koubová. „Líbí se mi, že během týdne, co se výstava instalovala, děti přestávky trávily tím, že si panely chodily číst a i jsem viděla žáčka, který si samovolně vypisoval poznámky, takže děti tímto tématem opravdu žijí,“ je spokojená Radka Koubová, která se pozastavila i nad vznikem výstavy samotné.

„Myšlenka zrealizovat tuto výstavu nás napadla již během letních prázdnin, poté jsme dávali dohromady nápady a vlastní realizace trvala přibližně měsíc, když přípravy vrcholily poslední týden,“ přiblížila výstavu Radka Koubová, která ji zrealizovala společně s výtvarnicí Petrou Kubíkovou. „Pomáhaly nám i další učitelky z prvního stupně. Společně jsme si rozdělili úkoly tak, že na realizaci se podíleli také žáci, kteří nosili předměty, jež jsou součástí výstavy. Jedná se tedy hlavně o dětskou výstavu, nikoliv profi výstavu. Chceme, aby z ní děti měly hlavně zážitek,“ doplnila Petra Kubíková.

Žáci 2. základní školy, kteří se zúčastnili módní přehlídky, si řadu kostýmů opatřili sami. Na výstavě jsou k vidění i materiály z rakovnického archivu či sokola, který poskytl panely a sokolský kostým, jenž se podařilo získat Marku Pavlíkovi. Učitel Petr Suk zase poskytl legionářskou uniformu po svém dědovi, mnoho rodin žáků pak přispělo s fotkami, hračkami, historickými penězi. Učitelka Dagmar Herinková zase vypomohla s ukázkami historického vývoje školy, které jsou k vidění podél schodiště.

„Dále bych chtěla poděkovat Tomáši Kapsovi v roli T. G. Masaryka, Magdě Elznicové Mikeskové za to, že nám poskytla film o T. G. Masarykovi, Tylovu divadlu a jeho fundusu za vypůjčení některých kostýmů na módní přehlídku,“ dodala Radka Koubová.