Zbečenský kapr, soutěž country, trampských, folkových a bluegrassových kapel, oslavil o víkendu desátý jubilejní ročník. „Je to kulaté výročí, a tak jsme se naši soutěž snažili pojmout trochu netradičně. Jednak jsme pozvali legendu české country a bluegrassu Tomáše Linku. Přijede i s kapelou Přímá linka a bude tu regulérní koncert. Dále jsme uspořádali výstavu mapující historii trampingu na Berounce a také jsou tam k vidění umělecká řemesla, kterým se věnují místní lidé,“ upozornil za pořadatele Hokr. Diváci dostali při vstupu ručně vyřezávaného a malovaného kapříka. 500 kusů pro akci vytvořila Anna Šišková.


Zbečenský kapr je diváckou soutěží. Kapela, který dorazí do Zbečna se přihlásí pořadatelům. Vytáhne si pořadí. Diváci pak dostanou hlasovací lístky a ovlivňují průběh a výsledek soutěže.
Byly tu ročníky, kdy favorité byl jasný, a také vyhrál. Pak ovšem byly ročníky, které překvapily. Například pršelo a lidé už nedočkavě čekali na konec. V tom nejhorším dešti pak ke konci vystoupil jeden kamarád. Zahrál na kytaru a vyhrál. Lidé proškrtali lístky a dali mu hlas,“ zavzpomínal Jaroslav Hokr.


Pro vítěze byly připraveni tři uzení kapři se zeleninou a domácím chlebem.
Originální cenu si vybojovala kapela, která obsadila jak první, tak i druhé místo. Rakovničáci Hon na medvídka zvítězili s písněmi Tulácký blues a Boty a odvezli si ručně vyřezávaný totem kanadských indiánů. „Jedná se o kopii, kterou pro nás vyřezal Pavel Barášek. On v Kanadě byl a přivezl si malý totem domů. Podle něho pak cenu vytvořil,“ popsal Jaroslav Hokr.
Třetí příčku obsadil Rakovnickej potok s písní Hej mulo.

Zbečenský kapr je symbolem nás všech Zbečenských,“ shodli se třináctiletá Gabriela Hokrová, za pořadatele Vlasta Šimáčková i starosta obce Stanislav Dryják.
Zbečenský kapr měl letos rekordní návštěvnost. Dobrou muziku si přijelo poslechnout na 350 milovníků country, folku, trampské písničky a bluegrassu.