Kdo o víkendu přišel do rakovnického kulturního centra, asi nevěřil svým očím. Jsem tu správně? To musela být častá otázka příchozích.

Důvod byl jednoduchý: víkendové 10. MČR v dětských country tancích, které zde z pověření Českomomoravské asociace dětských country tanečních skupin CCCDCA hostil taneční soubor Lentilky a Dům dětí a mládeže v Rakovníku.

Ve velkém sále zmizelo pódium, místo něj se vytvořil taneční parket, a na protilehlé straně vyroslo hlediště ne nepodobné antickým amfiteátrům, balkóny se proměnily v šatny a zázemí pro účinkující, kterých se očekávalo více než tři sta, běžné šatny v zákulisí se změnily ve výrobnu všeho potřebného, počítačové centrum a zázemí pro porotu. Změny se nevyhnuly ani kinosálu nebo vestibulu, kde fungovala prezentace.

„To však byl až závěr celých příprav. Připravovat, vymýšlet a zkoušet se začalo hned, jak asociace rozhodla o konání mistrovství v Rakovníku. Každý, kdo pořádá jakoukoli podobnou akci, dobře ví, co to znamená. Shánění, žádání, zadávání… Ale naštěstí pro nás byla naše slova většinou vyslyšena a kromě institucí jako Ministerstva kultury ČR nebo Města Rakovník nám hodně pomáhaly i soukromé subjekty a jednotlivci. Všem musím ještě jednou moc poděkovat. Stejně jako všem, kdo neváhal pomoci svou prací a časem,“ řekl nám Jiří „Chobot“ Pšenčný, jedna z organizačních duší MČR.
Pro Rakovník, konkrétně pro taneční soubor Lentilky, je však mistrovství také věcí prestiže. Vždyť to jsou úřadující mistři republiky a to nepřetržitě od vzniku šampionátu. Sice ne pokaždé ve stejné disciplíně, ale pokaždé se vrátily minimálně s jedním zlatem. Protože se dalo čekat, že v porotě usednou opravdové kapacity v oblasti country tancování, rozjely se přípravy s vystoupením také na plné obrátky.

„Prvotní bylo dostat nápad a vymyslet námět, ten pak převést do choreografie a teprve pak začne ta nekonečná práce nás a hlavně dětí s nácvikem. Vždyť Lentilky vystoupily na letošním MČR v sedmi choreografiích. Poslední týdny před mistrovstvím jsme kromě pravidelných tréninků absolvovaly i několik víkendových soustředění. Děti i jejich rodiče to braly za své, a tak vše vyšlo,“ řekla nám vedoucí mladších Lentilek Petra Truhlářová, která společně s Blankou Pšenčnou, Jarkou Amlerovou, Jitkou Brabcovou a Janou Hublovou vše vymýšlejí a připravují.

Jen pro zajímavost. Jedete autem a slyšíte v rádiu písničku. A v hlavě už se rodí nápad. Pak telefon do studia, zjištění, co je to za skladbu, rychle do prodejny pro to správné CD a spojit hudbu s myšlenkami do jedné ladící symbiózy choreografie. Když je to tak, jak má být, začne se trénovat. Hodiny pilování, ladění. Tady to není ono, ubereme dva kroky, semhle místo dosido dáme hvězdu… Tak to je cesta jednoho z mistrovských kouků rakovnických Lentilek na stupně vítězů letošního MČR. Zaujmout porotu dobrým nápadem je jedna věc, ale zatancovat tak dokonale, aby ani zkušené oči porotců nezhledaly žádnou chybu, to už je opravdu těžké. Že dril a pot vydaný při normálních trénincích i velkých secvičných nebyl zbytečný, o tom jasně mluví výsledky, které v neděli vyhlásila porota 10. MČR v dětských country tancích.