Každá výstava akademického malíře Václava Zoubka je očekávána s neskrývanou zvědavostí, protože vždycky přinese něco překvapivě nového, stává se proto pro uměnímilovné návštěvníky netrpělivě očekávanou událostí.

Své příznivce nezklamala ani tentokrát, a i když po dlouhé době nebyl vystaven jediný dívčí akt, výstava, otevřená v sobotu ve výstavní síni Vinotéky ve Vysoké ulici, se líbí a prvními návštěvníky byla hodnocena jako přímo senzační.

Václav Zoubek ve svém vtipném výstavním menu nabízí veduty a zátiší neboli Rakovníky a Čaje (o páté) a také dvě krajinky z okolí Bulovny a Hané.
Rakovníky nabízejí dosud neokoukané pohledy na město a jeho historickou část, ale především prozrazují, že nejde o pouhopouhé zachycení známých dominant, ale o malířův upřímný niterný vztah vyjádřený štětcem a paletou. Zátiší nazývá Václav Zoubek jednotně „Čaj“ a čísluje je římskými číslicemi (zatím se jich v Zoubkově ateliéru zrodilo 25). K pokoukání se jich nabízí jedenáct a těžko mezi nimi vybereš Čaj nejchutnější. A všechny prozrazují stejné místo vzniku, kde nechybí okno a zrcadlo znásobující zážitek z ovoce a dalších namalovaných předmětů. Taky je tu nožka, snad část obrazu visícího v ateliéru. Prý prostě nožka, aby se nezapomnělo, že autor je figuralista. „Ta zátiší vyrůstají jedno z druhého,“ prozrazuje Zoubek. „Rajčata a šneci shnijou, taky broskve, jen mandarinka zůstává a poslouží, už sice trochu seschlá, k dalšímu zátiší. A co zkusit dát ovoce na černou kamennou desku? Vzniká zátiší s višněmi,“ dává nahlédnout do své malířské kuchyně.

Na některých obrazech opět objevíme Zoubkovu oblíbenou malířskou finesu jemného šrafování. Ty jednotlivé tahy štětcem jsou poctivě tvořeny rukou, žádná šablona, žádné hrabičky, a výsledný světelný efekt je dokonalý. Václav Zoubek přiznal, že vystavuje nejraději v září, protože 25. (letos před 58 lety) se narodil a 28. 9. je přeci Václava. Prostě taková osobní dosti pracná a nákladná oslava, z níž má především potěšení široká obec návštěvnická.
Zoubkova nevšední výstava je otevřena do konce října, vstupné se neplatí a víno tu mají vynikající.

AUTOR: IVO MIČKA