Předchozí
1 z 10
Další

Drahomír Kadlec, mistr světa na ledě i na lavičce

Je to živel a celý život říká, co si myslí. Drahomíru Kadlecovi, slavnému českému hokejistovi, to dost často uškodilo, přesto i on má titul mistra světa z roku 1996 a pro český hokej pomáhat urvat i řadu dalších úspěchů. Po kariéře ale našel vděčnější zájemce o své služby v podstatně skromnějším sportu, hokejbalu. A stal se jeho nejúspěšnějším českým trenérem historie.

Bývalý hokejový reprezentant Drahomír Kadlec získal titul mistra světa jako hráč i jako trenér.Zdroj: Tomáš Kostečka

Narodil se 29. listopadu 1965 v Příbrami, kde se také v místní Jiskře hokej učil. Od počátku ho dali do obrany, prý že měl silné nohy. Každopádně výborně bruslil, což ho spolu s velkou mírou herní inteligence předurčilo k útočným výpadům z obrany a historicky platí dodnes za jednoho nejlepších ofenzivních beků českého hokejové historie. Jeho geniální přihrávku Robertu Reichlovi ve čtvrtfinále MS 1996 dodnes televize opakuje a Kadlece velebí za českou hokejovou chytrost. „Vždycky mi dělalo větší radost prostrčit puk někomu mezi nohama a ujet mu, než ho zbourat,“ prozradil později.

Bývalý hokejový reprezentant Drahomír Kadlec získal titul mistra světa jako hráč i jako trenér.Zdroj: archiv Rytířů Kladno

Z Příbramáka Kadlece se postupně stal Kladeňák. Do tehdy skvělou mládeží nabitého Kladna přišel v dorostu a brzy se dostal do A týmu. Pak rychle do elitního vojenského klubu v Jihlavě a do reprezentace. Takový postup čekal v 80. letech jen ty skutečně nejlepší z nejlepších. V jednadvaceti debutoval na světovém šampionátu ve Vídni (1987), kde naši do posledního zápasu bojovali o zlato s Rusy, aby se nakonec smál třetí vzadu - Švédové. I tak získal Kadlec svůj první bronz z MS, k němuž později připojil čtyři další. Dobu bronzovou doplnil ještě stejný kov z olympiády v Albertville (1992), aby vše završila konečně i jedna medaile zlatá z Vídně 1996. Při jeho mezinárodní poslední akci.

Bývalý hokejový reprezentant Drahomír Kadlec získal titul mistra světa jako hráč i jako trenér.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

U důležitých momentů byl ale Kadlec i dříve. Ze začátku po boku o něco staršího Kladeňáka Miloše Hořavy, který si u kladenských trenérů vymohl, že bude hrát s ním. „Byl to takový můj velký učitel,“ vzpomínal později Kadlec. Ten dal svůj nejdůležitější gól na olympiádě 1992 v Albertville do sítě favorizovaných Švédů. Vyrovnal na 1:1 a naši poté čtvrtfinále otočili a získali bronz. O rok později mohl být Kadlecův gól ještě důležitější, do sítě Švédů se trefil v semifinále MS při power-play a vyrovnal. Jenže Češi – poprvé už bez Slováků, nezvládli prodloužení…

Drahomír Kadlec před olympiádou v Lillehameru 1994.Zdroj: archiv D. Kadlece

Největší úspěch kariéry přišel v už zmíněném roce 1996 ve Vídni, kde se Češi stali po jedenácti letech a poprvé jako reprezentanti samostatného českého státu mistry světa. V turnaji ani jednou neprohráli, zdolali nabité sestavy Švédů, Finů a v play off i Američanů a Kanaďanů. Kadlec byl se Stavjaňou nejzkušenějším obráncem sestavy, v jednatřiceti letech byl na vrcholu kariéry. Na ledě si vyhověl jak s kladenskou Blue Line, kterou dobře znal z domova, tak s litvínovskými šikuly Reichlem, či Langem, jemuž skvěle připravil jednu z finálových branek. Naši nakonec Kanadu zdolali po slavném závěru 4:2, když rozhodl Martin Procházka 19 vteřin před koncem. Drahomír Kadlec byl pak nejvíc slyšet i při oslavách v kabině. „Už jako mladého mě kvůli hlubokému hlasu Olda Válek v Jihlavě určil, že při pokřiku budu předříkávat já,“ smál se Kadlec v televizním dokumentu o sobě.

Drahomír Kadlec v dresu IFK Helsinki (vpravo) s tehdejšími soky z Jokeritu Helsinky Mojmírem Božikem a Františkem Procházkou.Zdroj: archiv D. Kadlece

V hokejové kariéře poznal půlku Evropy. Hned po Sametové revoluci a otevření hranic se vydal do finského IFK Helsinky, kde za tři roky udělal svému jménu velkou reklamu a v lize přispěl k zisku jednoho medailového úspěchu. Jak jinak než bronzového a mimochodem bronz získal v té době i v české extralize.

Drahomír Kadlec v dresu IFK Helsinky.Zdroj: archiv D. Kadlece

Po skončení sezony 93/94 totiž podle tehdejších pravidel mohl nastoupit za Kladno, které tehdy válelo a zastavila ho až Olomouc v semifinále. Už méně spokojený byl poté v německém Kaufbeurenu, kde se mu sice dařilo, ale jeho oblíbený hravý hokej tady neměl moc živné půdy a spíše se to řezalo. Ještě se na tři roky vrátil domů (Zlín, Litvínov a Opava), aby poté na stará kolena řádil v německých lázních Bad Tölz a v příjemném italském klubu Neumarkt-Egna.

Bývalý hokejový reprezentant Drahomír Kadlec získal titul mistra světa jako hráč i jako trenér.Zdroj: Bohumil Kučera

Po návratu se Drahomír Kadlec zapojil konečně doma v Kladně do trénování nadaných hokejistů, ale brzy ho oslovila nabídka zdejšího hokejbalového týmu. Kadlec se ho ujal, nastolil výborné tréninkové metody a postupně z hokejbalistů Kladna pomohl vytvořit nejlepší klub světa, když vyhrál pětkrát extraligu, jednou Evropský i Světový pohár. Stal se i trenérem reprezentace, s níž obhájil na MS 2011 zlaté medaile z Plzně a později připojil ještě stříbrnou a dvě bronzové medaile.

Bývalý hokejový reprezentant Drahomír Kadlec získal titul mistra světa jako hráč i jako trenér.Zdroj: Tomáš Kostečka

Přišly však i hektické chvíle. Sportovní úspěchy by už těžko sbíral, kdyby jeho druhá manželka Martina nebyla v závěru roku 2014 na správném místě a nepomohla Kadlecovi ve chvíli, kdy ho pár dnů před Vánoci položila srdeční příhoda. „Musím manželce poděkovat. To, co se stalo mně, se stává každému druhému. Já měl kliku, že mi byla nablízku a pomohla," říkal poté, co přežil svou vlastní smrt. To se bohužel nepovedlo jeho synovi z prvního manželství o rok a půl později, kdy havaroval a nehoda měla tragický konec.

Bývalý hokejový reprezentant Drahomír Kadlec získal titul mistra světa jako hráč i jako trenér.Zdroj: Bohumil Kučera

Co žene Drahomíra Kadlece za dalšími sportovními úspěchy? Vždycky po nich toužil, jinak by se nemohl jako hráč i trenér stát mistrem světa. Teď by pro něj byl obrovským úspěchem i titul republikový, už proto, že kladenský hokejbalový klub sází výlučně na odchovance a všechny pomáhá doslova piplat právě Drahomír Kadlec. Jednou se tak dalšího zlatého večírku třeba ještě dočká.

Bývalý hokejový reprezentant Drahomír Kadlec získal titul mistra světa jako hráč i jako trenér.Zdroj: Bohumil Kučera