Předchozí
1 z 5
Další

Kuchařka Hana Tichá i po více než třicetileté praxi stále vymýšlí nová jídla  

Kuchařka Hana Tichá, která již několik let vaří v Základní škole a Mateřské škole Šanov, strávila většinu svého života v Rakovníku, kde od roku 1975 bydlí. „Zde jsem se vyučila jako kuchařka a tuhle práci vlastně dělám celý život. Vařila jsem v různých institucích, až jsem skončila v Šanově, kde máme výborný kolektiv,“ vypravuje.

Hana Tichá vaří více než třicet let.Zdroj: Deník / Josef Rod

Začínala jako mladá dívka v tehdy ještě národním podniku TOS Rakovník. „Pak jsem vařila u armády, na zemědělské škole, ve škole v Novém Strašecí, ale i v domově důchodců. Jsem typ, který nerad dojíždí, a kromě několika epizod jsem dělala třicet let v Rakovníku. Až na stará kolena jsem začala dojíždět na vesnici, ale člověk si zvykne na všechno,“ usmívá se Hana Tichá.

Hana Tichá vaří více než třicet let.Zdroj: Deník / Josef Rod

Vedoucí šanovské kuchyně dělala devatenáct let hlavního kuchaře a práce ji i po letech pořád baví. „Každá práce má svá specifika. Já říkám, že základ dobré kuchyně je v dobrém týmu. Když máte dobrý tým, máte i dobrou kuchyň. Myslím si, že vaříme dobře, avšak to by spíš museli posoudit naši strávníci,“ říká Hana Tichá.

Hana Tichá vaří více než třicet let.Zdroj: Deník / Josef Rod

Kuchařky v ZŠ a MŠ Šanov nevaří jen pro děti ze školy a školky či pro personál, ale i pro obecní strávníky. „Někdy máte den, kdy vás napadá spoustu nápadů, inspirací, jste hodně kreativní. Ač to dělám léta, stále se snažím vymýšlet nová jídla. Chci, abychom měli stravu co nejpestřejší, abychom dokázali uspokojit všechny naše strávníky od dětí po seniory,“ vysvětluje.

Hana Tichá vaří více než třicet let.Zdroj: Deník / Josef Rod

Jejím největším koníčkem v osobním životě je pes. „Práce mi zabere spoustu času, a když ji chci dělat pořádně, věnuji se jí i odpoledne, kdy třeba vymýšlím jídelníčky, jaké objednat zboží, co zlepšit… Na koníčky už nemám tolik času jako dřív, když jsem třeba hodně četla. Mám doma psa, kterého mám opravdu ráda a chodím s ním na vycházky a samozřejmě mám ráda i manžela. I když on říká, že pes je na prvním místě,“ dodává s úsměvem Hana Tichá.

Hana Tichá vaří více než třicet let.Zdroj: Deník / Josef Rod