Předchozí
1 z 6
Další

Miroslava Chovanová: Sporty ve mně vyvolávají adrenalin, který odbourává stres

Miroslava Chovanová žijící v Milostíně je jasným příkladem toho, že box není jen pro muže, ale i pro křehké ženy a dokonce i učitelky v mateřské škole. „K boxu jsem se dostala úplně náhodou. Před třemi lety jsme s Radkem Červeným a jeho oddílem boxu TJ TZ Rakovník spolupracovali na celorepublikovém projektu pro děti. S tímto projektem časem přišla i nabídka, vyzkoušet si tento sport. Radek mi ukázal cestu k boxu, který jsem si nakonec zamilovala,“ vypráví.

Miroslava Chovanová.

Miroslav Chovanová ale sportovala již odmala. „Sport mě všeobecně velmi baví. Začínala jsem se s vodní turistikou, na vodu nás tatínek bral už od školky a závodně jsem ji dělala až do střední školy. Jezdila jsem na kajaku i deblovku. Sjíždění divoké vody mě opravdu bavilo, ale s přibývajícím věkem a dětmi už jsem se bála, že se mi něco stane a se závoděním jsem skončila. Vedle vodní turistiky a boxu mám ráda také běh, lyžování, jezdění na in-line bruslích nebo plavání. Sporty ve mně vyvolávají adrenalin, který odbourává stres a přináší mi pocit štěstí,“ vysvětluje.

Miroslava Chovanová.

Ke sportu vede také děti. Její dcera Sára boxuje i závodně a na oblastních kolech má odboxováno již sedm duelů. „Přiznám se, že mě box nikdy nezajímal a nikdy jsem ho nechtěla ani zkusit. Boxovat začal můj syn v osmi letech, po roce jsem se přidala já a po dalším roce i dcera, takže boxuje celá rodina. Dokonce jsem dostala i nabídku na rozhodčí od České boxerské federace, ale myslím si, že ještě nemám tolik zkušeností, abych mohla rozhodovat o tom, jestli někdo vyhrál nebo prohrál. Ale úplně tuto myšlenku nezavírám,“ říká.

Miroslava Chovanová.

Vedoucí boxerského oddílu Radek Červený ji rovněž přiměl k vedení lekcí, a tak si Miroslava Chovanová udělala licenci na trenéra boxu III. třídy. „Radek přišel s myšlenkou, že by bylo dobré, udělat pro ženy samostatné lekce, protože se stydí, mají různé předsudky, že budou mít jenom modřiny, což vůbec není pravda. Udělala se tu fajn parta dívek, které zjistily, že box není jen o agresi. Samozřejmě je tam adrenalin, ale není to o tom, zbít se do krve,“ upozorňuje. Vedle žen trénuje také děti.

Miroslava Chovanová.

K dětem měla vždycky velmi blízko, při výběru středních škol se Mirka přihlásila právě na pedagogickou školu. „Vedle předškolní pedagogiky jsem studovala i mimoškolní pedagogiku a speciální pedagogiku. Ve školství jsem celkem sedmnáct let. Nejprve jsem působila v MŠ V Hradbách a poslední tři roky pracuji ve školce v Nesuchyni. Je to jednotřídní školka a máme tu děti od dvou do sedmi let. Někdy, když jsem na ně sama a mám čtyři dvouleté děti je to náročné, ale jinak jsou děti zlaté. Strašně se mi tam líbí,“ neskrývá nadšení.

Miroslava Chovanová.

Svoje sny a cíle upírá Miroslava Chovanová hlavně k boxu. „Chtěla bych si zvyšovat kvalifikaci a můj cíl je, aby to holky na trénincích bavilo. Aby poznaly, že box je o pocitu štěstí, o radosti ze sportu. Když člověk dostane odvahu a přijde do tělocvičny, vyzkoušet si ho, je to jenom dobře. Proto moc děkuji všem svým svěřenkyním, že ve mně mají důvěru a že je tréninky se mnou stále baví. Bez nich by to nešlo. Stejně tak jsem velmi vděčná hlavním trenérům Radkovi Červenému a Markovi Šimákovi za tréninky a trpělivost při předávání nových zkušenosti,“ dodává.

Miroslava Chovanová.