Předchozí
1 z 6
Další

Petr 'Pítrs' Mareš: Jednou bych se zase rád podíval do Indie

Známý cestovatel Petr Mareš z Křivoklátu, přezdívaný Pítrs, poznává okolní i velmi vzdálené krajiny prakticky již od dětství. „Začal jsem se stoupat v patnácti. Poté jsem byl čtyři roky na internátě v Sezimově Ústí, následně mě čekala základní vojenská služba na Šumavě a pak přišly hory a skály,“ vzpomíná.

Petr 'Pítrs' Mareš.Petr 'Pítrs' Mareš.Zdroj: archiv Petra Mareše

Nejčastěji jezdil do Tater. „Ty miluju úplně nejvíc. Nebo Švýcarské a Francouzské Alpy, tam je pohoda. Matterhorn, Mt. Banc a moře krásných známých i neznámých vrcholů. Do Rakouska jsem se vrátil ještě mockrát, létal jsem tam i se svým kamarádem Béžou na padáku. Do Švýcarska jezdím pravidelně k přátelům od Vánoc 1999.“

Petr 'Pítrs' Mareš.Petr 'Pítrs' Mareš.Zdroj: archiv Petra Mareše

Za ta léta procestoval Pítrs spoustu zemí a většinu kontinentů, dokud nepřišel koronavirový rok. „Byl jsem dvakrát v Austrálii, dvakrát v Kanadě, v Singapuru, Thajsku, Turecku, Kurdistánu i v Myanmaru. Před dvěma lety jsem byl v Indii a už tehdy, když jsem viděl tu spoustu lidí, třeba na letišti v Bombaji, říkal jsem si, že to směřuje k průšvihu. Loni jsem byl v Kurdistánu a na letišti v Istanbulu to samé. Vloni jsem plánoval opět Indii nebo Írán, ale ten mi nevyšel politicky,“ vzpomíná Pítrs na dobu, než koronavirová krize zhatila všechny jeho plány.

Petr 'Pítrs' Mareš.Petr 'Pítrs' Mareš.Zdroj: archiv Petra Mareše

Cestování mu sice schází, současné situaci se ale nediví. „Když jsem se jednou podíval na oblohu a na malém výseku nebe viděl šestadvacet letadel, říkal jsem si, tohle je špatně, to nemůže Země vydržet. Jinak se mi ale po cestování moc stýská. Třeba milované Tatry, hodně mě mrzí, že tam nemůžu,“ říká.

Petr 'Pítrs' Mareš.Petr 'Pítrs' Mareš.Zdroj: archiv Petra Mareše

Pro křivoklátského cestovatele je svoboda zásadní, proto by ho trápilo, kdyby v budoucnu nemohl opět cestovat. Ale všechno zlé je podle něho k něčemu dobré. „Zase se můžu více porozhlédnout tady u nás, kde to neznám. Vrátil jsem se na Špičatku, prošel si údolí kolem Berounky, kde jsem ještě nebyl,“ vypráví Pítrs, který by se v případě návratu do normálu rád vypravil znovu do Indie. „Mám odtud úžasné zážitky, je tam nádherná energie, místní lidé jsou velmi štědří. Tam bych se ještě rád podíval,“ doufá.

Petr 'Pítrs' Mareš.Petr 'Pítrs' Mareš.Zdroj: archiv Petra Mareše

Pítrs původně opravoval NC stroje, elektroniku, ale v roce 1987 přešel na hromosvody. „Tam byla relativně velká svoboda, pořád venku, ve výškách. Živí mě hromosvody, výškové práce, opravy střech… Práci miluju, říkám jí placený trénink na hory. Kromě toho hodně čtu, rád koukám na zajímavé dokumenty a krásné filmy. Poslední film, co se mnou zacvičil, byl - Nikdy neodvracej zrak.“

Petr 'Pítrs' Mareš.Petr 'Pítrs' Mareš.Zdroj: archiv Petra Mareše