Předchozí
1 z 6
Další

Petr Slabý: Bohatýrská léta už jsou pryč. Práce kastelána mě naplňuje

Již šest let je kastelánem jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších českých hradů – majestátního Křivoklátu. Cesta Petra Slabého na někdejší oblíbené panovnické lovecké sídlo byla poměrně komplikovaná, ale tak to v životě někdy bývá. Narodil se v Litomyšli a po maturitě na tamním gymnáziu vystudoval obor Český jazyk a hudební výchova na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. „Právě zde jsem nastoupil na plný úvazek do Státního divadla Oldřicha Stibora. V opeře a operetě olomouckého divadla jsem působil asi deset let,“ vypráví kastelán.

Petr Slabý, kastelán hradu Křivoklát.Petr Slabý, kastelán hradu Křivoklát.Zdroj: archiv Deníku

Následně se stal Osobou samostatně výdělečně činnou. Působil především v dřevozpracujícím průmyslu, následně také v hotelu. V roce 2005 se stal poprvé zaměstnancem Národního památkového ústavu. „Krátce jsem působil jako kastelán ve Svojanově. Poté jsem dělal asi osm let provozního šéfa ve dvou stavebních firmách. Chtěl jsem ve svém životě něco změnit, a tak jsem si řekl, že se opět zkusím ucházet o místo kastelána. Několik let se mi to ale nedařilo, ve všech výběrových řízeních jsem vždy končil jako druhý,“ vzpomíná.

Petr Slabý, kastelán hradu Křivoklát.Petr Slabý, kastelán hradu Křivoklát.Zdroj: archiv Deníku

V roce 2014 byla současně vypsána výběrová řízení na kastelány Vimperku a Křivoklátu. Právě druhý jmenovaný hrad se nakonec stal jeho osudem. „Nejprve jsem si vyhlédl Vimperk, protože jsem se domníval, že Křivoklát je zkrátka nad moje možnosti. Nakonec jsem ale svoje plány přehodnotil a věnoval veškeré přípravy na Křivoklát. Přiznám se, že v padesáti jsem se na Vimperk cítil už starý. Objekt je totiž ve strašném fyzickém stavu. Ačkoliv bych tam velice rád začal něco dělat, myslel jsem si, že na to nemám dostatek sil a hlavně času,“ vysvětlil.

Petr Slabý, kastelán hradu Křivoklát.Petr Slabý, kastelán hradu Křivoklát.Zdroj: archiv Deníku

Nakonec tedy zvolil výběrové řízení na Křivoklát a byl úspěšný. Křivoklátu šéfuje již šestým rokem. Nechci říci, že by tu bylo méně práce. Ale je to práce jiného typu, než na Vimperku. Tam nebylo ani žádné ubytování pro kastelána, což pro padesátiletého pána hraje určitou roli. Asi by se mi líbilo i na Vimperku, ale takový je život. Bohatýrská léta už jsou pryč. Práce mě ale docela naplňuje, jen bych si představoval méně administrativy a více praktického kastelánování. Dříve kasteláni byli zvyklí procházet se po hradě a průběžně si řešit různé záležitosti, dnes je to spíše za odměnu. Nějakou dobu bych to tu chtěl ale ještě vydržet, jestli se nic zásadního nezmění,“ říká.

Petr Slabý, kastelán hradu Křivoklát.Petr Slabý, kastelán hradu Křivoklát.Zdroj: archiv Deníku

Jeho velkou vášní jsou koně. „Dostihové koně trénuji již léta. Loni jsem ovšem utrpěl nepříjemný úraz. Z jednoho z nich jsem spadl a ještě po mně šlápl. Odnesla to čtyři polámaná žebra. V tu chvíli jsem nebyl schopen koně trénovat a starat se o ně, více než měsíc jsem byl ležák, a tak jsem je nechal poslat k trenérce. V současné době je mám u mě doma, osobně je trénuji pouze o víkendu, přes týden na to mám lidi, kteří s nimi jezdí. Už na tom zkrátka nejsem fyzicky nejlépe,“ konstatoval.

Petr Slabý, kastelán hradu Křivoklát.Petr Slabý, kastelán hradu Křivoklát.Zdroj: Deník/Josef Rod

Ještě před úrazem, v roce 2017, měl Petr Slabý svého koně i ve Velké pardubické steeplechase. „Vzpomínám si, že tam byl docela pěkný šot v rámci přímého přenosu, kdy představovali všechny účastníky závodu, včetně mého Mauglího,“ pronesl kastelán, který tento dostihový sport nezapomněl připomenout ani na Křivoklátě. Letos bude Emilu Egonovi Fürstenbergovi, spoluzakladateli Velké pardubické, věnována část expozice v konírně. „Rád bych na slavnostní zahájení pozval slavné žokeje jako Václava Chaloupku, Josefa Váňu či Dušana Faltejska, ale také šlechtice z rodu Kinských či Šternberků, kteří si to rozhodně zaslouží.“

Petr Slabý, kastelán hradu Křivoklát.Petr Slabý, kastelán hradu Křivoklát.Zdroj: Deník/Josef Rod