Předchozí
1 z 7
Další

Sára Chovanová: Boxerský ring mě baví kvůli atmosféře, emocím i adrenalinu

Jmenuji se Sára Chovanová a je mi 14 let. Od školky jsem s mými rodiči jezdila v kánoi na vodu. Ze začátku jsem jezdila jako porcelán a pádlovala vařečkou, protože jsem jiné pádlo neunesla. Postupem času mě učil děda jezdit na háčku a potom na kormidle. Na vodu jezdím ráda dodnes.

Sára Chovanová.

Sedm let jsem se věnovala komerčnímu aerobiku a MTV Dance, ze kterých mám několik medailí. Největší úspěch byl postup do krajského kola Tanečního poháru. Také se ráda zúčastňuji zdravotnických soustředění a soutěží. Mám průkaz zdravotníka. Po mé „dlouholeté“ taneční kariéře jsem se začala věnovat boxu. První rok jsem chodila 2x týdně na trénink MTV Dance a hned následoval boxerský trénink. Bylo to náročné a nakonec vyhrál box.

Sára Chovanová.

Nejdřív jsem se chodila dívat na boxerské tréninky mého bratra. Box mě lákal, ale styděla jsem se. Odvahu jsem dostala před charitativní akcí Boxeři dětem, kde jsem měla možnost poprvé si vyzkoušet atmosféru v ringu mezi 16 provazy a s tím přišla i chuť vyzkoušet si opravdový zápas.

Sára Chovanová.

Baví mě boxerské tréninky a soustředění, které jsou někdy peklo (s úsměvem). Mám za sebou sedm zápasů. Nejcennější je pro mě výhra v Dřetovicích se starší soupeřkou. Velká zkušenost pro mě byl předzápas v Německu, který skončil remízou. Němečtí boxeři mají jiné tréninky. Mají na nich hodně drilu. Ráda bych se také v létě účastnila jejich soustředění, na které nás pozval jejich trenér pan Thomas Elke.

Sára Chovanová.

Před každým zápasem mám velkou trému, přestože se moc těším. Dopředu nevím, jakou budu mít soupeřku, ani jak bude zápas probíhat. Jakmile jsem v ringu, tréma je pryč. Musím poslouchat rady trenéra, což je pro mě někdy problém. Moc děkuju za rady trenérů Kapiho, Radka a Martina. Mým snem je účast na MČR kadetů v březnu v Třeboni. Bohužel jsem teď nemocná, tak nevím, jestli se budu moc účastnit.

Sára Chovanová.

Na zápasy jezdím nejraději se svými trenéry. Postupem času jsem si zvykla na přítomnost mojí mamky a jsem ráda, že mě každý zápas podporuje. Můj taťka mě v ringu ještě nikdy neviděl, protože se o mě bojí. I když nemohu třeba někdy zápasit, ráda jezdím s mamkou podporovat své kamarády boxery na oblastní kola boxu a turnaje. Poznávám nové lidi a navazuji nová přátelství. Velká čest pro mě bylo osobní setkání s bývalým boxerským olympionikem Janem Zacharou, který oslavil 91. narozeniny.

Sára Chovanová.

V dubnu mě čekají zkoušky na střední zdravotnickou školu v Berouně. Potom bych ráda pokračovala ve studiu na VOŠ nebo VŠ. Hned, jakmile budu mít příležitost, bych si chtěla udělat zkoušky na ringovou rozhodčí, protože se mi líbí být v boxerském ringu, a to kvůli atmosféře, emocím, respektu k soupeři i adrenalinu při zápase. Mým velkým vzorem je naše mezinárodní rozhodčí Terezie Krejbychová a také neporazitelný Kelvin „Golden boy“ Soquessa, který má pravdu, že šampion z postele nebudeš.

Sára Chovanová.