VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: JESENICE

Jesenice se nachází v nejzápadnějším cípu Středočeského kraje na rozhraní s kraji Plzeňským a Ústeckým, přibližně 20 km západně od Královského města Rakovník. Městečko leží v Rakovnické pahorkatině v nadmořské výšce 459 m. n. m. (náměstí). Svůj název dostalo město podle jasanového porostu. Jesenice byla pravděpodobně založena v době vnitřní kolonizace, tj. 10. až 13. století. V této době se zde soustřeďují řemesla a obchod, význam obce roste a z Jesenice se stává významná trhová ves. Povýšení na město (městečko) se Jeseničtí dočkali roku 1409 (31. prosince) z rukou tehdejšího pána pertšpurského, Jence z Janovic. Dnes je Jesenice centrem přirozené rekreační oblasti s množstvím rybníků a rozsáhlými lesními komplexy. Ve městě k 1. 1. 2011 žije 1835 obyvatel. Zdroj: www.jesenice-ra.cz

O nových názvech ulic v Jesenici hlasují v anketě

Jesenice - Originální řešení, jak pojmenovat nové ulice našli v Jesenici. O jménech nechají do poloviny listopadu hlasovat občany. Ti navíc mohou za účast v anketě vyhrát dárek.

FOTOGALERIE: Dětský den oslavili společně

Jesenice – Setkání dětí všech jesenických škol při oslavě jejich svátku je v Jesenici už dobře zavedenou tradicí. Děti i s rodiči a přáteli k sobě na dvůr internátu pozvou žáci Střední integrované školy v Jesenici a připraví pro ně část programu.

Jesenické čeká uzávěra. Plzeňská se bude opět opravovat

Jesenice - Obyvatelé Jesenice i projíždějící řidiče čeká další uzavírka dvou nejvytíženějších silnic ve městě. Plzeňská silnice a na ni navazující Žatecká ulice mají podle posledních průzkumů nestabilní podlaží a přesto, že v roce 2012 dostaly nový povrch, musí se znovu opravit.

Provoz pošty Partner je drahý. Jeseničtí hledají další řešení

Jesenice – Podle předběžné finanční analýzy by město Jesenice muselo doplácet na provoz Pošty Partner, která by měla nahradit tu dosavadní, zhruba dvě stě padesát tisíc korun ročně ze své kasy. To se zastupitelstvům vůbec nelíbilo, proto hledají další řešení.

Jeseničtí se sešli při jarním úklidu už v sobotu

Jesenice – Už v sobotu se obyvatelé vypravili uklidit části města a okolí při akci Ukliďme Česko, ukliďme svět. Časný termín zvolili, protože v dubnu už je příliš narostlá tráva a nepořádek buď není vidět, nebo se z trávy jen těžce vytahává.

Jesenice si v přípravě poradila s Lužnou

Rakovník – Na umělé trávě na Šamotce se v přípravném utkání střetly dva týmy ze středu tabulky okresního přeboru Rakovnicka – Jesenice a Lužná.

Tvořili sladké květiny a červený samet

Jesenice - Den s květinami prožili účastníci cukrářského kurzu v Integrované střední škole v Jesenici.

Šachisté se utkali v kulturním domě

Jesenice - V příjemném prostředí kulturního domu se uskutečnil již čtvrtý ročník šachového turnaje dětí a mládeže s názvem Přebor města Jesenice, který se počítá jako jedno kolo krajského přeboru.

Tančili až do rána

Jesenice – Poosmé a podruhé v nově opraveném kulturním centru se obyvatelé Jesenice a okolí sešli na svém městském plese. Tentokrát to bylo netradičně v pátek, ale to nikoho neodradilo a ples si nenechalo ujít více jak dvě stě návštěvníků.

Česká pošta chce zrušit pobočku v Jesenici

Jesenice – Po poště v Hořovičkách, na Krupé, v Lišanech má namále další pobočka České pošty v Jesenici. Ve městě s téměř sedmnácti sty obyvateli nemá podle zřizovatele patřičné využití. Pošta tu má dvě přepážky. Podle statistiky jsou vytížené ze sedmdesáti procent.

Běžkují o tělocvik

Jesenice - Deset vteřin do startu zbývá Elišce a pak na pokyn startéra vybíhá do bílé stopy. Jenže tentokrát se nemusela se spolužáky vypravit někam do hor. Stačilo projít za areál školy a vyběhnout na rozsáhlý vyšlápnutý okruh zhruba šest set metrů dlouhý. V Jesenici totiž leží tolik sněhu, že žáci základní školy běžkují o sto šest.

Tři králové vyšli do ulic hned po prázdninách

Jesenice – Tříkrálová sbírka, kterou opět pořádá Charita České republiky, běží v těchto dnech naplno po celé republice.

Logo vyjadřuje radost, lásku, přírodu a vodu

Jesenice – Tvar srdce, kapky vody, listu nebo symbol radosti, to vše připomíná nové logo města Jesenice, které vzniklo na konci roku a od toho nového se jím město prezentuje.

V soutěži o nejlepší péefko uspěla žákyně Marie Benešová

Jesenice - Bílý sněhulák na modrém pozadí s padajícími vločkami popřeje všem občanům Jesenice a přilehlých obcí mnoho štěstí v novém roce 2017.

Vánoce očima jesenických dětí uvidíte v muzeu

Jesenice – Že se dá k vánoční výzdobě použít téměř vše, co vás napadne, dokazuje další vánoční výstava ve Vlastivědném muzeu. Připravili ji žáci všech škol i školky ve městě, což se stalo už hezkou tradicí. Zahájení výstavy je vždy milým setkáním všech zúčastněných.

Závěs ve tvaru podkovy a netradiční svícen tvořili v časovém limitu

Jesenice - Závěsné aranžmá ve tvaru podkovy a netradiční svícen, tak znělo zadání letošní a již tradiční soutěže Vánoční aranžování na na Integrované střední škole v Jesenici. Účastní se jí pravidelně základní a praktické školy.

S novoročenkami zavzpomínali na básníka Vlastimila Řebce

Jesenice - Ještě do sedmadvacátého listopadu se můžete potěšit originálními „péefky" od jesenického básníka Vlastimila Řebce. Jeho jemné dílo s velkou dávkou poezie představuje výstava ve Vlastivědném muzeu v Jesenici s názvem Vlastimil Řebec PF a něco navíc.

Zvítězili v anketě dobrovolných hasičů

Kolešov - Na první místo v anketě Dobrovolní hasiči roku dosáhli členové Sboru dobrovolných hasičů Kolešov. Zabodovali v kategorii Sbory dobrovolných hasičů a zvítězili mezi hasiči v oblastech Středočeský, Ústecký kraj a Praha. Do soutěže odborná porota nominovala celkem padesát dobrovolných sborů.

Novoročenku města letos kreslili všichni společně

Na šedesát přání k novému roku nakreslily děti v soutěži o nejhezčí PF. Soutěž se uskutečnila letos potřetí. Vítězné PF se stane oficiálním přáním města. Tentokrát organizátoři soutěž trochu pozměnili. Děti kreslily, nebo i jinak tvořily PF společně v jeden den v přísálí kulturního domu a svá přání tam hned odevzdaly. Téma bylo: Zima, kam se podíváš. Do kulturního domu mohl přijít každý, kdo měl chuť vytvořit novoročenku.

Na Surovci se dařilo i běžcům z Rakovnicka

Jesenice – V neděli pokračoval v Jesenicích u Rakovníka již pětadvacátý díl běžeckého seriálu Pohár běžců Kladenska a Rakovnicka 2016. Náročný kros s dlouhými těžkými výběhy v mokrém, místy bahnitém terénu, prověřil každého z 99 běžců, kteří se postavili na start dalšího ročníku s patřičným názvem Jesenický Surovec.

Jesenice přejela Senomaty, Bočánek přesto bouřil

Jesenice – Domácí Jesenice si v 9. kole okresního přeboru naprosto s přehledem poradila s odevzdanými Senomaty, kterým nadělila půltucet, přestože hrála většinu zápasu v deseti. Hattrick zaznamenal Fiala.

Jeseničtí se brzy pustí do obnovy svého náměstí

Jesenice – Stejný pohled na Mírové náměstí se místním obyvatelům naskýtá už několik desítek let. Uprostřed je travnatá plocha se sochou Nejsvětější trojice a kašnou. Plochu lemuje z jedné strany chodník podél velmi frekventované Plzeňské ulice. To už by se mělo změnit. Náměstí by se mělo stát klidovou zónou.

Dojet autobusem za hranice kraje už nebude problém

Jesenice – Dojet si autobusem do práce, do školy nebo na nákup do Podbořan, Kralovic či dokonce do Plzně nebude snad už pro obyvatele Jesenice a okolí neřešitelný problém. Město na samém okraji okresu i kraje přestane být odříznuté od světa. Zastupitelé města jednají se zástupci Ústeckého a Plzeňského kraje o zřízení kdysi dobře fungujících autobusových linek tímto směrem.

Své řemeslo předvedl kovář, košíkář i mistr kat

Jesenice - Ženština podle kata povětrná se pohybovala po Vlastivědném muzeu. Tu nabízela jablíčka, tu něco jiného, nebo se zastavila
u cikánky, aby jí věštila osud. Není divu, že padla do rukou katových pomocníků a pak samotného kata. Ten ji, i když moc prosila, přivázal na pranýř. Přitom vysvětlil přítomným záludnosti katovského řemesla.

Dojet autobusem za hranice kraje už nebude problém

Jesenice – Dojet si autobusem do práce, do školy nebo na nákup do Podbořan, Kralovic či dokonce do Plzně nebude snad už pro obyvatele Jesenice a okolí neřešitelný problém. Město na samém okraji okresu i kraje přestane být odříznuté od světa. Zastupitelé města jednají se zástupci Ústeckého a Plzeňského kraje o zřízení kdysi dobře fungujících autobusových linek tímto směrem.

Jesenický festiválek zve na celý víkend do podzimní přírody

Jesenice – Pobyt v přírodě na kole či pěšky, cestovatelské přednášky i výstavy opět po roce nabízí Festiválek přírodních sportů a cestování. Jeho pestrý dvoudenní program pořadatelé přichystali už na nadcházející víkend.

Prázdná budova bývalého kina poslouží dětem z praktické školy

Jesenice – Co s budovou bývalého kina? Na filmy sem chodili lidé naposledy v roce 2010. Bylo jich čím dál tím méně, až promítání skončilo úplně. Do budovy si ještě přicházeli čtenáři z Jesenice a okolí pro knihy do městské knihovny. Po opravení kulturního domu se knihovna přestěhovala tam. Budova kina v Krtské ulici tedy zůstala prázdná.

Jesenice v přestřelce porazila Lišany

Jesenice – Jesenice v 7. kole okresního přeboru v gólové přestřelce porazila Lišany 4:3 a dotáhla se na svého soka v tabulce.

Kodeš se stal mistrem Golfového klubu Podbořánky

Podbořánky – Na hřišti v Podbořánkách se konalo dvoudenní Mistrovství klubu na rány, které se 154 ranami vyhrál Jakub Kodeš před Janem Čejkou (155 ran) a starším bratrem Janem Kodešem (155 ran). Z žen se nejvíce dařilo Janě Raislové, která se stala mistryní klubu na rány.

Kněževes vedení neudržela, první místo však ano

Jesenice – Souboj Kněževsi s Jesenicí přinesl dramatickou podívanou, když se hosté ujali dvoubrankového vedení, které však Jeseničtí v závěru smazali a tak zápas dospěl do penaltového rozstřelu, ve kterém triumfovali Kněževeští a udrželi tak první místo před Městečkem. Kromě toho bylo utkání vedeno jako semifinále okresního poháru, a tak obhájce z Kněževsi postoupil opět do finále.

Porota vybrala ten nejlepší z devatenácti štrúdlů

Jesenice - Celkem dvanáct štrúdlů připravili ženy i muži pro třináctý ročník Štrúdlových slavností ve Vlastivědném muzeu Jesenice. Pět 
z nich mělo slanou náplň, zbytek bylo sladkých.

Oslavili malé výročí. Děti se do pohádkového lesa vydaly popatnácté

Jesenice – Pokud se chtěl v Jesenici někdo podívat do pohádky, nemusel chodit daleko. V celou pohádkovou říši se proměnila žulová stezka. Děti i rodiče se vydali na cestu z hráze rybníků Malý a Velký Fikač.

V Podbořánkách je v srpnu velmi rušno

Podbořánky – V prvním srpnovém golfovém turnaji v Podbořánkách s názvem Srpnová osmnáctka, vyhrál ve sportovní kategorii Milan Tichý o 8 ran před Radislavem Fousem a Matějem Raislem, kteří skončili se stejným počtem ran na 2. až 3. místě. Mezi rekreačními hráči dominoval Adam Chára před druhým Ladislavem Schejbalem a třetí a také nejlepší ženou Danou Koleníkovou.

Táborníci společně projeli celý svět

Krty - Helena Mikešová na housle a Tomáš Sušický na baskřídlovku právě nacvičují hudební doprovod k tanci flamengo.

Lidé sem jezdili jako děti a vracejí se sem s vnoučaty

Jesenice – Rekreanti téměř z celé České republiky a ze zahraničí, rodiny i lidé, kteří zde prožili své mládí a rádi se sem vracejí třeba se svými vnoučaty každý rok během sezony zaplní Autokemp Jesenice. Někteří sem jezdí třicet i čtyřicet let.

Výstava vyvolá vzpomínky na školní léta, které nás všechny spojují

Jesenice – Na skok do školních lavic i nyní o prázdninách se vrátíte, pokud navštívíte Vlastivědné muzeum v Jesenici. Celý hlavní výstavní sál se proměnil ve školní třídu s autentickým vybavením, které si určitě pamatují ti hodně dříve narození i ti, kterým připadá, že školu opustili teprve nedávno.

Jízda ve velorexu je krásným zážitkem. Dýcháte svět, kterým jedete

Klečetné – Velorex je vozidlo, dalo by se říci ani ryba ani rak, ani motorka ani auto. Podle předsedy Velorex Clubu v Autoklubu České republiky Ladislava Šustra má toto vozidlo vlastně koncepci letadla., protože má trubkový rám potažený koženkou. Jízda v něm je nezapomenutelná.

Majitelé velorexů se potřetí sjeli v Sosni

Soseň - Potřetí se letos sjeli do rekreačního střediska v Sosni nadšení majitelé legendárních velorexů. Své opečovávané miláčky vzali samozřejmě sebou.

V Jesenici si síly změřili i ti nejmenší jezdci

Jesenice - V pohodové atmosféře se odehrávaly sobotní hobby závody na Funny Ranchy v Jesenici. Přesto soutěž pěkně „uprašovala" a na kolbišti se střídala jeden jezdec s koněm za druhý. Závody mají pěknou tradici a jsou určené hlavně dětem, proto tu startovala například i šestiletá jezdkyně z domácí stáje.

Jeseničtí loutkáři pozvali diváky po pětadvaceti letech do nového divadla

Jesenice – Jesenické loutkové divadlo se přestěhovalo do nových prostor. Svoji domovskou scénu má nyní v nově opraveném kulturním domě. Tím si Jeseničtí splnili další část úkolu, a to oživit a proměnit kulturní dům, který byl od základu zrekonstruován, v multifunkční objekt.

Motocyklista jel příliš rychle

Drahouš - Nejspíše vysoká rychlost a následně nezvládnutí řízení jsou příčiny dopravní nehody, kdy pětatřicetiletý motorkář naboural se svým strojem do stromu.

Hasiči jsou jako jediná spolková organizace nositeli kultury v obci

Velká Chmelištná – Podle dostupných pramenů byl hasičský sbor ve Velké Chmelištné založen v roce 1876. jako společný sbor hasičů, lesní stráže a četnictva. Sbor se staral o pořádek. Jeho historii i celý kraj hluboce zasáhla druhá světová válka a odsun sudetských Němců.

Mladí hasiči nejprve jezdili s dospělými. Teď mají vlastní družsvo

Velká Chmelištná – Svoji velkou premiéru si v sobotu na soutěži O Pohár starosty SDH Velká Chmelištná odbylo domácí družstvo hasičů, vlastně hasiček, protože závodily jen samé dívky. V jednom ze čtyř pokusů dosáhly vynikající souhry a tím pádem i času.

V soutěži se nenechali zahanbit ani ti nejmenší hasiči

Velká Chmelištná – S obrovským nasazením bojovali mladí hasiči v sobotu od rána na dalším ročníku závodů v hasičském sportu O pohár starosty hasičů Velká Chmelištná. Do požárního útoku vyběhli i šestiletí hasiči. Závodili jako o život. S velkou obětavostí se nořili s hadicemi a sacím košem do nádrže s vodou. Mezi těmi nejmenšími došlo i na slzičky, ale to vždy jen na chvíli, protože nadšení jim velelo bojovat dál a sbírat další zkušenosti.

Letní kino zahajuje v sobotu

Jesenice – Českou komedií Probudím se včera zahájí letos sezonu letní kino v Jesenici.

Děti a dospělí přivítali prázdniny společným kláním

Krty – Prázdniny v Krtech začaly letos zábavným odpolednem spojeným s oslavou dětského dne. A protože ho připravili místní dobrovolní hasiči společně s obecním úřadem, bylo to vlastně hasičsko-nehasičské klání.

V Podbořánkách triumfoval Zíbar

Podbořánky – S příchodem léta se na golfové louce v Podbořánkách uskutečnilo několik turnajů, a to jak ve sportovní, tak v rekreační kategorii.

Ocenění v soutěži Vesnice roku je obrovský úspěch

Drahouš – Diplom za péči o veřejná prostranství získala obec Drahouš a hlavně její obyvatelé v soutěži o titul Vesnice roku Středočeského kraje.

Pod můstkem našel náhodný kolemjdoucí oběšeného muže

Jesenice - Jednatřicetiletý náhodný kolemjdoucí našel pod můstkem silnice v Jesenici ve směru na obec Tlestky oběšeného muže.

Po závodech spolu posedí lidé z celé vesnice

Hokov - Rybářské závody v Hokově jsou pokaždé zároveň společenskou událostí. Zachytat si k obecnímu rybníku přišli nejen místní a ti z nedalekého okolí, ale také rybáři z Roudnice nad Labem nebo z Klášterce nad Ohří.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT