VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KŘIVOKLÁT

Městys Křivoklát je ve správním obvodu obce s rozšířenou působností: Rakovník. Historie obce je úzce spjata s dějinami stejnojmenného hradu. Ten byl založen uprostřed hlubokých lesů na počátku 11. století českými knížaty. Na přelomu 14. a 15. století začala v křivoklátském podhradí vznikat prvá obydlí drobných řemeslníků. V současné době je centrem Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, která byla zařazena mezi biosférické rezervace UNESCO. V samotné obci a jejím nejbližším okolí se nachází řada kulturních i přírodních památek a pozoruhodností. Zdroj: www.mestys-krivoklat.cz

OBRAZEM: Na Skrejském hudbobraní se křtila kniha o Fialovém poustevníkovi

Skryje - Skrejské hudbobraní, akce spjatá s příchodem podzimu, se v obci trilobitů stává už pomalu tradicí. A je to poznat i na návštěvnosti, když si ke kostelíku svatého Michaela Archanděla našlo cestu několik stovek návštěvníků, a to i přesto, že se na nedalekém Křivoklátě konalo 24. Křivoklání.

OBRAZEM: Křivoklát se díky Křivoklání opět vrátil do dob minulých

Křivoklání - Již čtyřiadvacátý ročník oblíbeného Křivoklání se až do neděle koná na hradě Křivoklát. Každý den je tam od 10 do 18 hodin připraven pro veřejnost bohatý program, díky kterému může každý alespoň na chvíli nakouknout do historie.

OBRAZEM: Oblíbené Křivoklání začalo. Už po čtyřiadvacáté

Křivoklát - Jeden z nejstarších českých hradů opět okusil středověkou atmosféru. Na nádvoří i v prostorách Křivoklátu totiž začalo tradiční třídenní Křivoklání, a to už po čtyřiadvacáté. A v pátek přálo i počasí.

Křivořezání 2018 ukončil Hradišťan

Křivoklát /FOTOGALERIE/ - Letošní 23. ročník řezbářského sympozia měl hlavní téma Křivoklátský betlém. Na I. hradním nádvoří tvořilo na třicet řezbářů ze všech koutů České republiky. Během letošního Křivořezání si návštěvníci užili ukázky výroby kartáčů, práce na hrnčířském kruhu i kovářského řemesla.

Je možné, že to nejkrásnější je teď a tady – člověk Ota Pavel

Branov - Druhého července jsme si připomněli v letošním osmičkovém roce i 88. výročí narození spisovatele Oty Pavla, kterého zvláště my na Rakovnicku máme spojeného s řekou Berounkou, přívozem v Luhu pod Branovem a hlavně pak neobyčejně obyčejnými povídkami nejprve o sportovcích a pak o své vlastní rodině.

Křivoklátská lípa končí životní pouť. Je nebezpečná

Křivoklát – Sečteny už jsou dny (a vlastně i hodiny) nemocné lípy na nádvoří hradu Křivoklát na Rakovnicku. Půjde k zemi.

OBRAZEM: Křivoklát ožil Královským adventem, letos už naposledy

Křivoklát - Stovky příchozích lemovaly silnici vedoucí ke hradu Křivoklát už od sobotního dopoledne, aby si nenechaly ujít vyvrcholení Královského adventu.

OBRAZEM: Advent na Křivoklátě byl opravdu královský

Křivoklát - Advent na hradě Křivoklát už oficiálně začal. A jak ho přivítat lépe a honosněji, než přímo královsky? Nejen královskou audienci včetně slavnostního koncertu, ale i nepřeberné množství stánků s vánočním zbožím, kejklíře, divadelníky, hudebníky i betlémy – od toho s živými zvířaty až po ten v kokosové skořápce – mohli návštěvníci na hradě vidět tento víkend.

Oslavy státního svátku s vůní kouře i benzinu

Křivoklát – Vznik samostatného československého státu po pádu habsburské monarchie, jehož 99. výročí si připomeneme v sobotu, sice přinesl zrušení šlechtických titulů, hodně sledovanou i vyhlíženou součástí oslav se přesto stane Šlechtična. Právě tak se přezdívá parní lokomotivě z roku 1948, která v sobotu 28. října vyjede v čele vlakové soupravy sestavené z historických vagonů (včetně bufetového vozu) z Prahy-Braníka (v 9.13) na Křivoklát (11.14) a do Lužné u Rakovníka (12.05).

Středověkou slavnost pozdraví i oblaka páry a dýmu

Křivoklát – Vzpomínku na ukončení parního provozu na české železnici na počátku osmdesátých let minulého století přiveze v sobotu do stanice Křivoklát na Rakovnicku speciální vlak, vypravený z Prahy při příležitosti konání 23. ročníku rytířských slavností Křivoklání. Potáhne ho lokomotiva řady 556.0 zvaná Štokr, což jsou mašiny, které u nás dosloužily až do posledních chvil páry v pravidelném provozu na kolejích. 

Pět set let oslavili ochutnávkou piva z malých pivovarů

Křivoklát /FOTOGALERIE/ – Pivo jedinečných chutí a k tomu pestrá směs lidových a dechových písní to vše vytvořilo příjemnou atmosféru oslav pětistého výročí založení pivovaru na hradě Křivoklátě. Návštěvníci ochutnávali pivo z osmi malých pivovarů rakovnického, kladenského a plzeňského regionu.

Do Křivoklátu se sjeli kytaroví virtuosové

Křivoklát /FOTOGALERIE/ – V prostorách starobylého hradu Křivoklát se uskutečnil 14.ročník Mistrovských kytarových kurzů. Kytarové kurzy zahrnují výuku předních pedagogů v oboru a renomovaných českých a zahraničních kytaristů a profesorů z konzervatoří, kteří přes den vyučují studenty a večer zahrají na koncertech.

Společně oslavili sto dvacet let župy Budečské

Křivoklát /FOTOGALERIE/ – Sto dvacet let sokolské Župy Budečské Sokolové oslavili velkým sportovním setkáním všech sokolských jednot v areálu Kolečko na Křivoklátě.

Oprava mostu přes řeku Berounku finišuje

Roztoky – Asi většiny obyvatel Křivoklátska, ale i projíždějících návštěvníků, se v jisté míře dotkla probíhající rozsáhlá oprava mostu přes řeku Berounku v Roztokách.

Městečko má v čele již desetibodový náskok

Rakovnicko - Fotbalisté Městečko mají v čele nejvyšší okresní soutěž již desetibodový náskok, když udolali nováčka z Kroučové 2:1. Druhá Kněževes prohrála v derby v Kolešovicích po penaltách a bodově se na ní dotáhla Lužná, která zvítězíla nad Lišany jasně 3:0

OBRAZEM: Zahájení sezony na hradě Křivoklátě

V Hradní kapli se sešli s návštěvníky Kasteláni Karlštejna Jaromír Kubů, Křivoklátu Petr Slabý, Točníku a Žebráku Petr Zemánek, Krakovce Jiří Sobek a zámku Hořivice Libor Knížek. Představili akce v této sezoně.

Národní park Křivoklátsko? Kraj znovu otočil

Současný stav ochrany přírody na Křivoklátsku je dostačující, říká Ivo Šanc.

Křivoklátský masopust letos vedla nová královna

Křivoklát – Po roce opět vyšel masopust z Křivoklátu od Amalínského rybníka. Účastníky opět čekalo několik zastavení se vtipnými scénkami.

Pokud se soutěž vyhraje, tak se má postoupit, myslí si Jansa

Městečko – Lídr okresního přeboru – Městečko, ve středu zahájil zimní přípravu na jarní část sezony, ve které se pokusí uhájit vedoucí postavení v soutěži. Náskok mají Ohnivci solidní a pokud si ho udrží, kouč Stanislav Jansa by se rozhodně návratu do nejnižší krajské soutěže, kterou muselo Městečko po roce nedobrovolně opustit, nebránil.

Obyvatelé Nezabudic se dočkali. Konečně začíná stavba první části kanalizace

Nezabudice – Zase o kousek blíže je výstavba dlouho očekávané kanalizace v obci. S výstavbou její první části by se mělo začít právě v těchto dnech. „V prosinci minulého roku jsme podepsali smlouvu se zhotovitelem PRO System vodohospodářské stavby Praha. Zhruba od devátého do šestnáctého ledna firma začne s celkovou přípravou stavby, navážením materiálu a techniky," informovala starostka Jitka Vydrová.

Ani odmítnutí přehrady vládou nepřinese záruky

Rakovník, Roztoky Odpůrci retenční nádrže na řece Berounce u Roztok na Křivoklátu požadují po vládě, aby svým usnesením jakoukoliv výstavbu zamítla. Je to podle nich jediná možná záruka, že k výstavbě v budoucnu nedojde. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale o tom přesvědčený není. Řekl to již dříve na setkání se starosty v hotelu v Roztokách.

Šlágr ovládli jednoznačně Ohnivci

Městečko – Šlágr okresního přeboru mezi vedoucím Městečkem a obhájcem prvenství, rakovnickou Olympií, měl nakonec jednoznačného vítěze – Ohnivce z Městečka, kteří přehráli dosavadní druhý tým tabulky jasně 4:0 a před druhou Kněževsí mají čtyřbodový náskok. Olympie naopak klesla až na čtvrtou pozici.

Ex-krajské derby rozhodl Josef Šnídl

Městečko – Chmelaři z Mutějovic měli na dosah první body v okresním přeboru, když ještě v třetí minutě nastavení drželi remízový stav 2:2. Poté si ale hostující Kapoun srazil roh Josefa Šnídla do vlastní sítě a obránce Městečka hattrickem rozhodl zápas.

Ex-krajské derby je tu! Probudí se Chmelaři?

Městečko – V sobotu se od 17 hodin střetnou týmy, které spolu v loňské sezoně bojovaly o krajské body. Ohnivci z Městečka přivítají ve 4. kole okresního přeboru Chmelaře z Mutějovic, přičemž oba soupeři půjdou do zápasu v odlišném rozpoložení. Zatímco Městečko získalo ze tří zápasů sedm bodů, když jedinou jejich ztrátou byla prohra po penaltách v Jesenici, Mutějovice dosud nezískaly ani bod a v posledním kole padli doma s Olešnou 1:6.

Dvacítka je nádherný věk, jak dokázali pánové z Melody Makers

Křivoklát – „Píseň Mě to tady nebaví je ta, kterou jsme s orchestrem poprvé předvedli před publikem už před dvaceti lety. Ano, je to skutečně neuvěřitelné, ale orchestru Melody Makers je dvacet let a já bych byl právě velice rád, kdyby dnešní večer byl takovým důkazem, že nás to tady furt baví. Dvacet let je přece nádherný věk, mládí v rozpuku, počátek cesty. Člověk už jisté zkušenosti samozřejmě nabyl, ale jinak má vše před sebou, nádhera…"

Lovecká hudba vrátila hradu krásnou atmosféru

Křivoklát – Velebné tóny Svatohubertské mše od autorů Petra Vacka a Josefa Selementa nesoucí se nádvořím hradu Křivoklátu zahájily Myslivecké slavnosti svatého Eustacha, svátek milovníků lovecké hudby. Zazněla také fanfára Vítání.

Stačí vstoupit na loďku a jste v jiném světě

Branov - Pokud se chcete dostat z Nezabudic do branovského Luhu, nemusíte vážit dlouhou cestu. Stačí jen zaklepat paličkou na zavěšenou kolejnici na jednom břehu řeky Berounky a známý zvuk, který se rozléhá po kraji, přivolá převozníka jako za starých časů.

Záchrana káněte v křivoklátských lesích

Křivoklát - Začalo to obyčejnou SMS zprávou, rozeslanou v sobotu 13. 8. večer informačním systémem obce Křivoklát: „Z hradu uletel ochoceny mlady dravec (káně), na noze ma dlouhy provazek. Pokud jej spatrite, volejte prosim na hrad 313558440".

Ženu s dítětem zachránili hasiči ze Skryj

Čilá - V sobotu odpoledne uvízl nafukovací raft na řece Berounce na jezu Čilá. Uvnitř pomalu se potápějící lodi byla uvězněna žena a dítě.

Král Václav IV. miloval krásné knihy

Křivoklát – Druhá tvář českého krále se jmenuje druhý dokumentární film o Václavu IV. Slavnostní premiéru za přítomnosti jeho tvůrců i dalších hostů měl v tomto týdnu na hradě Křivoklátě. Zvláštní a nenapodobitelnou atmosféru filmu dalo promítání na klenbu obřadní místnosti. Ještě před tím Tomáš Gaudek z Národního památkového ústavu v Praze, nejlepší odborník na iluminovanou tvorbu, představil přítomným vystavené svazky faksimilie Bible Václava IV., o které je ve filmu řeč.

Rekonstrukcí na základě historické události uctili památku Jaroslava Fraňka

Nezabudice – Zatčení legionáře a rozvědčíka Jaroslava Fraňka gestapem viděli lidé na vlastní oči v jeho rodném domku v Nezabudicích. Jaroslav Franěk se ještě těsně před tím domlouval s několika sousedy o ukrývaných zbraních.

Celá plavba po Berounce byla pro partu kamarádů jedna veselá příhoda

Višňová – I přes ukopnuté palce, několik drobných oděrek a spálených zad si krásné a nezapomenutelné zážitky od Berounky ve čtvrtek večer odvážela parta vodáků, spolužáků a kamarádů z Gymnázia Zikmunda Wintra v Rakovníku.

Nálada na polubě voru je i letos výborná

Višňová - Jindra, Kuba a Štěpán tráví první prázdninový týden plavbou na voru po řece Berounce. „Je to paráda. Dneska jsme se koupali a pěkně jsme se vyblbli na duších," pochvalovali si kluci.

Vojáci se vzdali bez boje. Hrad obsadili Švédové

Křivoklát – V sobotu, úderem jedenácté hodiny dopolední napochodovala švédská vojska Altblau regimentu na přístupovou cestu k hradu Křivoklátu s úmyslem hrad dobýt. Došlo i na řadu vypálených salv směrem k hradbám hradu, ale bitva neměla vítěze. Dobře vyzbrojené švédské vojsko chtělo zřejmě vyjednávat.

AKTUALIZOVÁNO

Tragédie: Tělo vodáka našli rybáři u Čertovy skály

Týřovice, Šlovice – Krátce před středeční půlnocí našli rybáři poblíž Čertovy skály, tedy necelých šest kilometrů od jezu u Čechova mlýna, kde došlo k tragické události, tělo pohřešovaného čtyřiadvacetiletého vodáka. Ten nezvládl v pondělí v podvečer sjezd jezu u Čechova mlýna, když se s ním následně převrátila kánoe. Informaci o nálezu a následném ztotožní pohřešovaného muže, který údajně v neděli oslavil své čtyřiadvacáté narozeniny, potvrdili policisté z Plzeňského kraje.

AKTUALIZOVÁNO

Žena se zřítila ze srázu do řeky Berounky

Skryje /FOTOGALERIE/ - Nešťastně skončil výlet do krajiny Křivoklátska pro starší ženu, která v neděli odpoledne spadla ze srázu.

Založili nový spolek Splašený trubky Křivoklát

Křivoklát – Splašený trubky Křivoklát, tak se jmenuje na Rakovnicku další spolek majitelů mopedů. Vznikl teprve nedávno, na začátku března letošního roku, a už se jeho členové zúčastnili například propagační jízdy Mopedy Stadion z Roztok přes Rakovník až do Křivoklátu na začátku června.

Ohnivci se rozloučili výhrou za dva body

Městečko – Městečko se s I. B třídou rozloučilo výhrou nad Zdicemi po pokutových kopech a v konečné tabulce získalo 21 bodů.

Do Roztok přijede ministr Jurečka. Debatovat o hrázi s ním můžete i vy

Roztoky – V posledních měsících se Roztoky staly mediálně známou obcí, a to z důvodu studie, kterou představilo Povodí Vltavy na možná až čtyřicetimetrovou hráz.

Kreslí již od dětství, ale poprvé vystavuje až nyní v Městečku

Městečko – Pokud chcete vidět obrázky přírody, zvěře nebo třeba zajímavých míst z různých měst, stačí zajít do Obecní knihovny v Městečku. Tady, i když v malém, ale příjemném prostoru, poprvé v životě vystavuje Jaroslava Fratinová z Městečka. Vernisáž si nenechalo ujít plno jejích přátel a známých.

Memoriál Míry Pancnera

Roztoky – V neděli 5. června startuje Memoriál Míry Pancnera – Mopedy 2016. Sraz je od 8 do 9.30 hodin v Roztokách pod hotelem Roztoky v ulici k závodu Permon.

Ohnivcům z Městečka závěr sezony pěkně hořkne

Zlonice – Fotbalisté Městečka pokračují v tristních výkonech závěrečných kol 1. B třídy, když tentokrát odjeli ze Zlonic se sedmibrankovým přídělem a poslední týdny v nejnižší krajské soutěži jim pořádně hořknou.

Hřebeč rozhodla během půlhodinky

Městečko – Souboj posledního s prvním byl rozhodnut do 25 minut, kdy Hřebeč zasadila Ohnivcům tři údery a bylo po zápase.

Prý vypil jen dvě pivka

Roztoky - V síti policejních hlídek uvízl další řidič, který usedl za volant automobilu pod vlivem alkoholu. Policisté u devětadvacetiletého řidiče z Benešovska ve voze Volkswagen Golf naměřili orientační dechovou zkouškou více jak jedno promile alkoholu.

První účastníci přišli už před osmou

Karlova Ves – Potřicáté se letos vypravili účastníci Pochodu kolem Karlovy Vsi do známé a krásné krajiny, o které psal Ota Pavel. Pořadatelé pro ně připravili zhruba patnáctikilometrovou trasu, stejnou jako loni.„Trasa je nenáročná. Osvědčila se už loni, kdy ji zvládaly malé děti nebo maminky s kočárky," vysvětlovala jedna z pořadatelek Blanka Fuková.

Na počest Karla IV. vysadili růži, císařovnu z Říma

Křivoklát – Vždy, když vykvete v nové vzpomínkové zahrádce při vstupu do hradu Křivoklátu, připomene sedmisté výročí narození Karla čtvrtého. Vzpomínkovou růži odrůdy Nette Ingeborg českého šlechtitele Josefa Havla v sobotu ve čtrnáct hodin zasadil člen Řádu duševních rytířů modré růže Bohumil Chochola z Nového Strašecí.

K narozeninám krále Karla IV. vysadí vzácnou růži

Křivoklát – Narození Karla IV. připomene na hradě Křivoklátě vzácná růže a výstava kovových plastik Karla Huňka. To vše přesně v den narození Karla IV., 
v sobotu 14. května ve 14 hodin.

Duel v Městečku rozhodla jediná branka

Městečko – Ohnivci z Městečka nenašli za celý zápas recept na urostlou obranu Hýskova a tak si všechny body nakonec odvezli hosté, kterým k vítězství stačil jediný gól.

Zahájili sezonu požárním útokem na Berounce

Zbečno - Mladí hasiči zahájili sezonu soutěží v požárním útoku po dvanácté ve Zbečně u řeky Berounky. Počtvrté se soutěž odehrává jako Memoriál Josefa Cyruse. Krásné počasí vylákalo na první měření sil třicet pět družstev, což je rekordní počet. Netradiční soutěže se účastní nejen hasiči z Rakovnicka, ale vyhledávají ji i ti ze sousedních okresů. Jedno družstvo přijelo z Hřebče na Kladensku a z Berounska dorazili poprvé hasiči z Hýskova.

Ohnivci nebyli od bodů daleko

Libušín – Městečko nenavázalo na překvapivé vítězství s Nelahozevsí, když se na Ohnivcích ohnivý čarodějnický večer projevil víc, než je zdrávo, a nakonec padli v Libušíně 3:2.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT